فروردین, 1400 بدون نظر افزایش اعتماد به نفس, راز موفقیت

افزایش اعتماد به نفس تاثیر بسیاری در همه عرصه های زندگی دارد، داشتن اعتماد به نفس کافی شما را قادر می سازد تا از توانایی های خود نهایت استفاده را ببرید و پیشرفت بسزایی داشته باشید. شما هم می توانید از همین امروز تمرین کنید و زندگی خود را تغییر دهید. در این مقاله تعریفی از اعتماد به نفس ارائه می شود به راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان، نوجوانان و در بزرگسالان می پردازیم.

تعریف اعتماد به نفس 

اطمینان به نفس یا همان اعتماد به نفس ثمره عزت نفس و شاید اصلی ترین راز موفقیت است. در حالت کلی، اعتماد به نفس به این معناست که به‌طور عمومی من در زمینه انجام کارها می‌دانم و می‌توانم. اصل و موضوع کلی توانایی انجام کارها، وظایف و مسئولیت‌ها در مسیر رسیدن به اهداف است. داشتن اعتماد به نفس یا افزایش اعتماد به نفس برای رسیدن به موفقیت، ضروری و لازم  می باشد. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند نسبت به خود احساس بهتری داشته و از قابلیت ها و مهارت هایشان بهتر استفاده می کنند. حتی تحقیقات نشان داده است که، اعتماد به نفس بالا تاثیر بسیاری در موفقیت های افراد دارد.

 

ویژگی های افراد با اعتماد به نفس بالا:

تحقیر نمی‌کنند– افرادی که اعتماد به نفس دارند هیچ گاه کسی را مسخره یا تحقیر نمی‌کنند. آنها دیگران را با حرف ها و اعمالشان پایین نمی‌کشند تا خوشان رتبه بهتری پیدا کنند.

شنوندگان خوبی هستند- این گونه افراد معمولاً خوب گوش می‌دهند و کمتر سخن می‌گویند. چون آنها اعتماد به نفس حقیقی دارند و خود را به خوبی می‌شناسند.

به خود مطمئن هستند– در واقع به خود مطمئن هستند یعنی در مقابل قضاوت ها و حرف های مردم واکنش نشان نمی‌دهند.

سرسخت هستند– افراد با اهتماد به نفس بالا، با یک شکست دست از کارکردن و تلاش بر نمی‌دارند، چرا که می‌دانند که موفقیت یعنی تلاش و سخت کوشی.

مقایسه نمی کنند– افراد بدون اعتماد به نفس دائم در طول روز خود را با افراد مختلفی مقایسه می‌کنند در حالی که این روش منفی باعث از بین رفتن اعتماد به نفس می شود.

در زمان حال زندگی می کنند– افراد با اعتماد به نفس هرگز به خطاهایی که در گذشته کرده اند فکر نمی‌کنند تا از به نفسشان کم کند، بلکه گذشته خود را می‌پذیرند و از آن درس می‌گیرند.

راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

با افزایش سن انسان، نیاز به افزایش اعتماد به نفس بیشتر احساس می شود و به همین دلیل است که روانشناسان همواره به دنبال راهکارهایی هستند تا با تقویت عزت نفس به افزایش اعتماد به نفس در افراد کمک کنند. در این قسمت به برخی از راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان اشاره شده است.

کسب یک مهارت جدید– کسب مهارت در زمینه دلخواه را یکی از راه‌های تقویت اعتماد به نفس عنوان کرد، چرا که لازمه کسب مهارت تمرین زیاد است. انضباط حاصل از این تمرین می‌تواند احساس رضایتمندی بیش‌تری را در شما ایجاد کند. بنابراین می‌توان

انجام ورزش مداوم– افراد با ورزش کردن مداوم از نظر جسمی و ذهنی احساس بهتری پیدا می کنند و ورزش کردن می‌تواند نقش موثری در کنترل و مدیریت سلامتی شما داشته باشد. به همین دلیل است که ورزش کردن به افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان کمک می کند.

به ظاهر خود اهمیت دهید– یکی از راه‌های افزایش اعتماد به نفس، اهمیت دادن به ظاهر خود و علاقه‌مندی‌هایتان است. زیرا زمانی که شما به ظاهر خود اهمیت می دهید، احساس با ارزش بودن می‌کنید. بنابراین باید همیشه در برنامه روزانه خود، وقتی را صرفا به خودتان اختصاص دهید.

یادداشت کردن موفقیت ها–  از راه‌های دیگر افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان این است که هر دستاوردی را که در مسیر زندگی خود کسب کرده‌اید، بدون توجه به میزان آن یادداشت کنید. زیرا یادآوری موفقیت های کوچک و بزرگ همیشه احساس غرور و خرسندی را در درون فرد ایجاد می‌کند.

تبریک گفتن به خود را فراموش نکنید– حتی از گفتن جمله‌هایی مانند شب بخیر و دوستت دارم به خود امتناع نورزید، برای خود جشن تولد بگیرید و در به خودتان برسید.

افزایش اعتماد به نفس
افزایش اعتماد به نفس

راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان باعث می شود در آینده جوان بتواند افکار و ایده هایش را ارائه دهد، به توانائیهایش ایمان و  داشته باشد. اعتماد به نفس در نوجوانان به طور معجزه آسایی به افکار انرژی و قدرت می دهد. باعث شکوفایی او می شود و در نهایت آینده اش را تضمین می کند. در ادامه به راههایی افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان اشاره شده است.

اجازه دهید نوجوان مستقلانه تصمیم بگیرد– به نوجوان خود اعتماد داشته باشید و بعد از ارائه اطلاعات و آگاهی های لازم، به او این فرصت را بدهید که در امور مختلف تصمیم گیری کند.

هدف گذاری صحیح را به نوجوانتان بیاموزید– علاوه بر اینکه به نوجوان خود می آموزید چگونه اهداف منطقی و واقع بینانه و در حد توان خود تعیین کند، او را در رسیدن به این اهداف حمایت و راهنمایی کنید. برای این منظور با نوجوانتان مشورت کنید و ببینید اهداف مورد علاقه او چه هستند؟

همواره نوجوانتان را تشویق کنید تا به دنبال فرصتهای جدید باشد– همواره به دنبال فرصتی باشید تا استعدادهای نهفته او را کشف کنید و آنها را به چالش بکشید تا باعث افزایش اعتماد بنفس در نوجوانتان شود. بسیاری از نوجوانان از شکست می ترسند و نمیخواهند خودشان را خجالت بدهند. نوجوانتان را تشویق کنید تا به باشگاه جدیدی برود، یک ابزار موسیقی بنوازد، در کارهای داوطلبانه شرکت کند یا یک کار پاره وقت پیدا کند. چرا که ایجاد مهارت های جدید، باعث می شود که نسبت به خودش احساس بهتری داشته باشد.

بجای نتیجه ی کار تلاش های او را تحسین کنید– بجای اینکه فرزندتان را برای گرفتن نمره خوب در امتحان تشویق کنید، از همه ی تلاش هایی که کرده است، قدردانی کنید. نوجوان شما می تواند تلاشش را کنترل کند اما همیشه نمی تواند به نتیجه ی کار تسلط داشته باشد و شما نباید کاری کنید که او فکر کند فقط موقع موفقیت، از جانب شما ستایش می شود. به او نشان دهید این خیلی مهم است که سخت تلاش کند اما اشکالی هم ندارد اگر همیشه موفق نشود.

افزایش اعتماد به نفس
افزایش اعتماد به نفس

راههای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس برای کودکان سلامتی روان و شادی اجتماعی به ارمغان می‌آورد، عاملی برای خوشبختی کودک و کلید موفقیت در بزرگسالی‌ است. برای افزایش اعتما به نفس در کودکان روش های زیر را امتحان کنید:

با کودک بازی کنید– در حین بازی با کودکتان درباره‌ی او و خودتان چیزهای بسیاری می‌فهمید. بازی کردن با کودک این پیام را به او می‌دهد: «تو آنقدر ارزش داری که وقتم را با تو بگذرانم! تو خیلی برای من باارزشی!» کودکان در حین بازی می‌آموزند و احساس مهم بودن و اینکه کاری را به پایان رسانده‌اند در شکل‌گیری رفتار آنها مؤثر است. پس به جای تماشای بازی فرزندتان، بخشی از آن باشید.

کاری کنید فرزندتان بداند مهم است– در طول بازی به کودکتان توجه کنید. اگر جسمتان با کودک باشد ولی ذهنتان جای دیگری، کودک‌تان متوجه می‌شود، حس می‌کند ارزشی برای‌تان ندارد و نتیجه می‌گیرد مهم نیست.

به فرزندتان مسئولیت بدهید- بچه‌ها باید مسئولیت‌پذیر باشند. یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت اعتماد به نفس در کودکان و ذاتی کردن ارزش‌ها، کمک به نگه‌داری از فضای زندگی است.

به فرزندتان کمک کنید تا اهداف واقعی را تعیین کنید– هنگامی که کودک شما فوتبال را شروع می کند، برای او خوب است که فکر کند می تواند در نهایت به تیم المپیک برود. اما اگر او در تیم اش در دبیرستان موفق نشود و هنوز فکر کند که یک بازیکن المپیک است، در این صورت نیاز به تمرکز بیشتر بر اهداف واقع بینانه دارد. فرزندتان را برای تعیین اهداف معقول و برای کمک به جلوگیری از احساس شکستش کمک کنید. برای هدف هایش، با صحبت با او، هدف های کوتاه مدت و کوچکی را نشانش دهید.

به کودکانتان گزینه هایی را برای انتخاب بدهید- دادن اختیارات به کودکان – در یک مجموعه معقول از گزینه های انتخاب شده توسط شما باعث می شود آنها احساس قدرت کنند.

افزایش اعتماد به نفس
افزایش اعتماد به نفس

کتاب هایی برای افزایش اعتماد به نفس

کتاب اعتماد به نفس نوشته باربارا دی آنجلیس، باربارا دی انجلیس در این کتاب از رموز موفقیت خودش صحبت می کند که در مقدمه این کتاب اعلام کرده که خودش هم در زمانی مبتلا به بی‌اعتماد به نفسی بوده، اما در جایی از زندگیش متوجه شده برای داشتن موفقیت بیشتر و رسیدن به رویاهایش، نیاز دارد به خودش اعتماد بیشتری داشته باشد.

کتاب ایجاد اعتماد به‌ نفس به زبان آدمیزاد، کیت برتون» و «برینلی پلتز» نویسندگان کتاب ایجاد اعتماد به نفس به زبان آدمیزاد تلاش کرده‌اند به بیانی ساده و روان از اعتماد به نفس بگویند. آنها از مبانی اولیه شروع کرده و به ما یاد می‌دهند چطور از همان ابتدا اعتمادبه‌نفس داشته باشیم و چگونه در جهات افزایش اعتماد به نفس قدم برداریم.

شکاف اعتماد به نفس از راس هریس، این کتاب یکی از بهترین کتاب هایی است که در خصوص اعتماد به نفس با رویکرد اکت(ACT)نوشته شده است. از مهمترین تفاوت های این کتاب با سایر کتاب هایی که در این زمینه افزایش اعتماد به نفس نوشته شده است، این است که کاملا علمی و مبتنی بر نتایج آزمایش های مختلف نوشته شده است، که یکی جالب ترین موضوعی که در این کتاب به آن اشاره شده است، موضوع پذیرش و ذهن آگاهی است.

 

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.