دی, 1397 بدون نظر افزایش اعتماد به نفس, راز موفقیت

راهکارهایی برای افزایش اعتماد به نفس و اهمیت آن .

افزایش اعتماد به نفس یکی از ارکان مهم زندگی هر شخص است و می‌تواند بر هر بخشی از زندگی انسان نیز تاثیرگذار بوده و زندگی را شگفت انگیز کند. اعتماد به نفس پدیده ای اکتسابی است، نه ذاتی. پس می توانیم با استفاده از روش های علمی و با روحیه امیدواری برای تغییر شخصیت خود اقدام نمائیم. در این مقاله با شما همراه هستیم تا با راهکارهای عملی افزایش اعتماد به نفس آشنا شویم.

 

اعتماد به نفس چیست ؟

اعتماد به نفس همان طور که از اسمش پیداست به معنی اعتمادی است که ما نسبت به خودمان داریم. باور و ایمان داشتن به این امر که توانایی هایی در وجود ما نهفته است و به بیانی ساده تر به معنی ارزش و احترام قایل شدن برای خودمان.

 

مسلماً داشتن چنین احساسی نسبت به خودمان ( احساس ارزشمند بودن، شایسته بودن) از مجموعه ای از تفکرات، عواطف و همه تجربیاتی که ما در طول زندگی پر پیچ و خم خود داشته ایم نشات می گیرد. این که فرد چه نوع شناختی از خودش، توانایی ها و ضعف هایش( ارزیابی دقیق) داشته باشد از پایه های ضروری عزت نفس می باشد. بنابراین مهم این نکته است که ما در ارزیابی خودمان واقع بین باشیم و نقاط قوت و ضعفمان را به عنوان بخشی از وجودمان بدون قید و شرط بپذیریم و با بالا بردن نقاط قوت و رفع نقاط منفی در عزت نفس خود بکوشیم.

 

بنابراین نباید به اشتباه چنین تصور کنیم که افراد با اعتماد به نفس بالا هیچ گونه نقاط منفی ندارند. بلکه آنها با ارزیابی دقیق و واقع بینانه خود نقاط مثبت و منفی شخصیت خود را شناخته اند و آن را به عنوان بخشی از وجود خود پذیرفته اند و با ارتقاء نقاط مثبت و رفع و اصلاح نقاط منفی در بالا بردن اعتماد به نفس خود می کوشند. در واقع می توان چنین گفت که آنها به نوعی صلح درونی و آشتی با خود رسیده اند.

مهم این نکته است که ما در ارزیابی خودمان واقع بین باشیم و نقاط قوت و ضعفمان را به عنوان بخشی از وجودمان بدون قید و شرط بپذیریم و با بالا بردن نقاط قوت و رفع نقاط منفی در عزت نفس خود بکوشیم.

 

افزایش اعتماد به نفس
افزایش اعتماد به نفس

 

علائم کمبود اعتماد به نفس

 • بخل و حسادت
 • احساس عدم شایستگی
 • نگران اظهارنظر دیگران بودن
 • عدم خودباوری
 • خود را مجبور به جلب رضایت دیگران کردن
 • کندی حرکت و به هم ریختگی ظاهری

عوامل کاهش اعتماد به نفس در افراد

 • نداشتن مهارت کافی
 • ترس از تایید نشدن
 • وابستگی
 • عدم تصمیم گیری
 • نداشتن هدف در زندگی

 

ویژگی افراد دارای اعتماد به نفس بالا

 • شناخت واقع بینانه ای هم از خودشان و هم از جهان اطرافشان دارند.
 • برای معلومات و داشته های دیگران ارزش قائلند.
 • برای اشتباهات و ضعف های خود به دنبال مقصر نمی گردند و اشتباهات خود را پذیرفته و برای رفع آن تلاش می کنند.
 • توانایی حس ابراز وجود دارند و به راحتی در موقعیت های ضروری به خواسته های غیر منطقی دیگران نه می گویند.
 • مستقلانه عمل می کنند.
 • در فعالیت های اجتماعی شرکت می کنند.
 • از استعداد ها و توانایی های خود استفاده کرده و آنها را راکد نمی گذارند.
 • زمانی که فردی از آنها تعریف می کند می پذیرند.
 • دیگران را با عبارات مناسب مورد خطاب قرار می دهند.

 

راهکارهای عملی برای افزایش اعتماد به نفس

 

 • مثبت فکر کنید و با افراد مثبت اندیش در ارتباط باشید.

این یک عادت شایع است که قبل از اینکه بخواهید کار مهمی انجام دهید، شکست‌های قبلی و تجربیات بد سابق همه ذهنتان را پر می‌کنند. این عادت را از بین ببرید و سعی کنید برای یک تا دو دقیقه هم که شده همیشه ذهنتان را از خاطرات مثبت، دستاوردهای مهم و تجربیات خوبتان پر کنید. ما معمولاً این کارهای مثبت را فراموش می‌کنیم و روی خاطرات بد و منفی تمرکز می‌کنیم. اما همه چیز به خودتان بستگی دارد. و محصول انتخابتان عاملی است که سطح اعتمادبه‌نفستان را تعیین می‌کند.

همچنین افرادی که با آن ها در ارتباط هستید ممکن است در روحیات شما تاثیر بگذارند و موجب ناراحتی و شادی شما باشند و از آنجایی که بیشتر وقتمان را با مردم در اجتماع می گذرانیم پس بهتر است در انتخاب افرادی که در با آنها در ارتباط هستیم دقت کنیم و با افراد مثبت اندیشی همنشینی کنیم چراکه بودن افراد منفی گرا در زندگیتان تاثیر مخربی را در زندگیتان خواهند داشت.

 

 • ورزش کنید.

ورزش کردن اثر فوق العاده و عمیقی بر اعتماد به نفس دارد چرا که ورزش کردن منظم باعث می شود تا انرژی شما بالا برود و مواد شیمیایی گوناگونی مثل اندروفین و تستوسترون تولید کند که شما را به حالت مثبت تری سوق می دهد.باید بدانید ورزش کردن روزکرد زندگی شما را تغییر داده و اعتماد به نفستان را بالا می برد و همچنین زیبایی اندام شما را دو چندان می کند و این خود عاملی بر بالا رفتن اعتماد به نفس است.

 

 • وانمود کنید که اعتماد به نفس دارید.

یک راه برای بیرون آمدن از محدودیت‌هایی که برای خودتان درست کردید این است که یک قدم بیرون از منطقه آرامشتان بگذارید. ممکن است غیرعملی به نظر برسد. انگار فقط به خودتان دروغ می‌گویید اما موضوع همین است. این راهکار کاملاً عملی است. اگر احساس اعتماد نمی‌کنید، حداقل تظاهر کنید و طوری رفتار کنید که انگار به خودتان و توانایی‌هایتان کاملاً مطمئنید و بنابر آن رفتار کنید. خیلی زود می‌بینید که احساس اعتمادبه‌نفس می‌کنید، اعتمادبه‌نفس واقعی.

ذهن شما ابزاری بسیار قدرتمند است. وقتی یاد بگیرید چطور از تخیلتان به طریقی مثبت استفاده کنید، می‌توانید با کمک آن اعتمادبه‌نفستان را بالا ببرید. یک راه برای آن تجسم‌سازی است.

تصور کنید که جلسه‌ای مهم پیش رو دارید. پیش خود تجسم کنید که چقدر همه چیز خوب پیش می‌رود-همه چیز را بشنوید و ببینید-و چقدر حس خوبی در آن جلسه دارید. خودتان را در حال لبخند زدن تجسم کنید که اوقات خوشی را می‌گذرانید. نتیجه مثبت و عالی جلسه را در ذهنتان مجسم کنید. بعد تجسم کنید که جلسه با نتیجه دلخواه شما به پایان رسیده است. این روش واقعاً موثر است و قبل از پا نهادن به جلسه روحیه‌ای عالی به شما می‌دهد.

اگر برای اینکه خودتان را بااعتمادبه‌نفس تجسم کنید مشکل دارید، می‌توانید کس دیگری را تقلید کنید. یک فرد بااعتمادبه‌نفس کنار خودتان پیدا کنید-مثلاً یک ورزشکار، هنرپیشه یا حتی یک از آشنایان-و از او تقلید کنید. ببینید چطور راه می‌رود، حرف می‌زند و حرکت می‌کند. بعد رفتارهای او را در تجسم‌سازیتان تقلید کنید.

پیشنهاد می کنم مقاله “چرا تجسم خلاق کلید اصلی موفقیت است“را مطالعه نمایید.

 

 • با خودتان مهربان باشید.

ممکن است با خودتان بدرفتاری کنید. درک کنید که هیچ نیازی به این کار نیست. حتی اگر تا امروز هم اینطور رفتار می‌کرده‌اید دیگر وقتش رسیده است که دست از آن بردارید. درعوض با خودتان مهربان باشید. هیچ اشکالی ندارد. بدرفتاری با خودتان هیچ دلیلی ندارد مگراینکه بخواهید خودتان را ناراحت کنید و دشمنانتان را شاد.

یک بخش مهم است مهربان بودن با خودتان این است که نقاط قوتتان را می‌فهمید و آنها را رشد می‌دهید. این کار نه تنها به بهتر شدن مهارت‌هایتان کمک می‌کند بلکه اعتمادبه‌نفستان را هم بالا می‌برد. یک بخش کوچک‌تر اما مهم دیگر این است که تحسین‌های دیگران را بپذیرید. تشکر کردن برای تحسین و تمجید دیگران هیچ اشکالی ندارد. و بعد از هر تحسین حس خوبی به خودتان پیدا کنید.

 

 • از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید.

یکی از راه‌های قوی تأثیرگذاری بر ضمیر ناخودآگاه استفاده از جملات تاکیدی مثبت است.تلقین به خود یکی از کارآمدترین روش‌های برای نفوذ به ذهن ناخودآگاه است.جملات تاکیدی مناسبی برای خودتان انتخاب کنید و آن‌ها را مدام با خود تکرار کنید. در ابتدا وقتی شروع به تکرار جملات تاکیدی می‌کنید ممکن است ذهن شما مقاومت کنید و به شما بگوید:
این چه مسخره‌بازی ایه!! مگه با تکرار جمله هم میشه تغییر کرد؟!!

اما این زمزمه‌های ذهن منطقی خودتان را نادیده بگیرید و با تکرار جملات تاکیدی مثبتی که به شما حال خوبی می‌دهند زمینه‌ی رشد و پیشرفت خودتان را مهیا کنید. برای مثال اگر برای  افزایش اعتماد به نفس خودتان یک چالش تعریف کرده‌اید، مدام در حال انجام چالش و در طول روز با خودتان تکرار کنید:

من می‌توانم و به توانمندی‌های خودم ایمان‌دارم.

با خودتان تکرار کنید و گفته‌های ذهن منطقی خودتان را  که می‌گویید این کارها بی‌فایده است را نادیده بگیرید به تکرار خودتان ادامه دهید و مطمئن باشید نتایج مثبتی می‌گیرید.

در مورد جملات تاکیدی یکی از نکته‌هایی که باید به آن حواستان باشد این است که با یک روز تکرار کردن جملات تاکیدی منتظر نتیجه نباشید، شما باید مدام و در طول مدت یک بازه‌ی زمانی مثلاً ۲۱ روزه این جملات تاکیدی را با خودتان تکرار کنید.

از تکرار جملات تاکیدی منفی بپرهیزید. همان‌قدر که جملات تاکیدی مثبت قدرتمند هستند، جملات تاکیدی منفی نیز قدرتمند هستند. با خودتان جملاتی مانند جملات زیر را تکرار نکنید:

 • نمی تونم
 • بی‌عرضه‌ام
 • بدبختم
 • هیچ کاری بلد نیستم

با تکرار این جملات به خودتان تضمین می‌دهید که به سمت بدبختی و زندگی ناخوشایند می‌روید.

نکته: یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین قسمت‌هایی که باعث می‌شود شما با سرعت چندین برابر از تکرار جملات تاکیدی نتیجه بگیرید، همراه کردن احساس است،یعنی جملات را بااحساس تکرار کنید،اگر جمله‌ی تاکیدی زیر را تکرار می‌کنید:

من می‌توانم و قدرتمند هستم.

واقعا احساس کنید که قدرتمند هستید و می‌توانید کاری را که می‌خواهید انجام دهید، احساس قدرت کنید، احساس توانمندی کنید، باور کنید که می‌توانید این کار را انجام دهید. تعداد تکرار جملات تاکیدی مشخص نیست، مهم آن حس مثبتی است که وقتی جملات را تکرار می‌کنید باید احساس کنید.

 

 • هدفمند باشید.

اگر خواسته هایتان خیلی دور از دسترس به نظر می آید، برای تحقق آنها برنامه ای چند مرحله ای طراحی كنید. یعنی برای خود اهداف كوتاه مدت انتخاب كنید و مطمئن باشید حتی اگر یك گام كوچك، اما درست بردارید، این گام در دستیابی به اهداف نهایی شما بسیار مؤثر خواهد بود و در واقع، فاصله شما را به هدف دلخواهتان كوتاه تر خواهد كرد.

پیشنهاد می کنم مقاله ” ضرورت داشتن هدف در زندگی و چگونگی نوشتن اهداف ” را مطالعه نمایید.

 

 • برای خودتان چالش ایحاد کنید.

خودتان را در یک چالش قرار دهید، چالشی که می‌دانید اگر کمی سعی کنید در آن موفق می‌شوید. اگر فردی هستید که  وقتی خرید می‌کنید از تخفیف گرفتن خجالت می‌کشید، برای خودتان یک چالش مثلاً ۱۰ روزه تعریف کنید و با خودتان عهد کنید که در فروشگاه‌هایی که از آن‌ها خرید می‌کنید، درخواست تخفیف کنید، مثلاً وقتی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مثل هایپر استار خرید می‌کنید با این‌که می‌دانید صندوق‌دار تخفیف نمی‌دهد اما از او درخواست تخفیف کنید.

می‌توانید بگویید: این‌همه خرید کردیم تخفیف نمی دین؟

یادتان باشد خودتان می‌دانید این‌یک چالش درونی است، برای دیگران شاید بسیار غیرمنطقی باشد و که فردی درخواست تخفیف از فروشگاهی کند که تخفیف نمی‌دهند و محصولات را به قیمت مشخص‌شده می‌فروشند، اما خودتان می‌دانید این‌یک چالش است برای رشد خودتان، برای این‌که اعتماد به ‌نفستان افزایش یابد.

یا مثلاً اگر از ارتفاع می‌ترسید برای خودتان یک چالش تعریف کنید که به شهربازی بروید و سوار ترن هوایی شوید یا سوار چرخ‌وفلک شوید، یادتان باشد قرار است چالشی تعریف کنید که می‌دانید باکمی تلاش پیروز می‌شوید و اعتماد به ‌نفستان افزایش پیدا می‌کند.

 

افزایش اعتماد به نفس
افزایش اعتماد به نفس

 

چند جمله زیبا از بزرگان در مورد افزایش اعتماد به نفس

بهترین دستور زندگی این است که اعتماد به نفس داشته باشید. میکل آنژ

اگر خود به خویشتن اعتماد ندارید، دیگران هم به شما اعتماد نخواهند کرد. جان ماکسول

اعتماد به نفس ضرورتا تضمین کننده یی موفقیت نیست، اما عدم اعتماد به نفس به یقین باعث شکست می شود. آلبرت بندورا

زیانبارترین احساس پس از شکست، از دست دادن اعتماد به نفس و مشکوک شدن به توانایی و صلاحیت خویش است. جان ماکسول

 

 

و در انتها، هیچوقت برای ساختن اعتماد به ‌نفسی سالم و مثبت دیر نیست. در برخی موارد که آسیب احساسی عمیق و طولانی است، ممکن است به کمک به متخصص مثل یک روانشناس یا مشاور نیاز پیدا کنید. این متخصصین می‌توانند بعنوان یک راهنما به افراد کمک کنند که خودشان را دوست داشته باشند و توانایی‌ها و استعدادهای خاص خود را بشناسند. تقویت اعتماد به نفس نیاز به زمان و تلاش زیادی دارد اما وقتی آن را انجام دادید، تا آخر عمر این مهارت از یادتان نخواهد رفت.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.