بهمن, 1397 بدون نظر درمان استرس

چگونگی درمان استرس برای داشتن زندگی بهتر؟

زندگی امروزه سرشار از نگرانی و دلشوره است و به ندرت می توان با انسان هایی برخورد کرد که با استرس و نتایج منفی آن در گیر نباشند. استرس هر روز تاثیرات منفی بر روی کسب و کار شما می‌گذارد. بیش از حد کار کردن، اغلب کارکنان را دستپاچه می‌کند و باعث می‌شود آن‌ها هیچ کاری را به طور کامل انجام ندهند. با گذشت زمان، این احساس می‌تواند منجر به فرسودگی شغلی، نارضایتی شدید شغلی و حتی حساسیت به برخی از بیماری ها و عارضه‌ها می‌شود. بنابراین آموزش راهکارهایی برای درمان استرس یکی از ضرورت های زندگی مدرن است.

اگر شما هم علاقمند به درمان استرس خود هستید با ما در این مقاله همراه باشید تا بهترین راهکارها را یاد بگیرید.

راههای ساده اما کارا برای درمان استرس

  • نوشیدن آب

آب یکی از بهترین تسکین دهنده های طبیعی اضطراب است. در هنگام استرس ضربان قلب تندتر می شود و با شدت بیشتری نفس می کشید و در نتیجه بدن آب بیشتری از دست می دهد. همچنین در طول زمان استرس، بیشتر اتفاق می‌افتد که خوردن و آشامیدن را فراموش کنید. در چنین مواقعی فقط با مصرف مقدار مناسبی آب می‌توانید عملکرد طبیعی بدنتان را جبران کنید و بهترین تصمیم‌ها را بگیرید.

استرس می‌تواند سبب دهیدراسیون (کم شدن آب بدن) بشود و دهیدراسیون می‌تواند منجر به استرس شود. این یک چرخه معیوب است که برای حل این مساله، افزایش مصرف روزانه آب بهترین راهکار است؛ مانند استرس، کم‌آبی بدن نیز عوارضی همچون تپش قلب، تهوع، دلهره، ضعف و سرگیجه و سردرد را ایجاد می‌کند؛ بنابراین می‌توان با پُرآب نگه‌ داشتن بدن، مقداری از این‌گونه عوارض جسمانی را کاهش داد. پس مصرف آب می‌تواند علاوه بر خود استرس، عوارض آن را نیز کمتر کند.

علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که کم شدن تنها نیم لیتر از آب بدن، به بالا رفتن مقدار کورتیزول در خون منجر خواهد شد. با مصرف آب غلظت این هورمون استرس‌زا در خون کمتر می‌شود که منجر به کاهش اضطراب می شود.

 

درمان استرس
درمان استرس

 

  • انجام ورزش یوگا

یوگا یک تمرین بدنی است که باعث می شود همیشه در حال زندگی کنید، زندگی کردن در زمان حال، یعنی هیچ فکری به گذشته و یا آینده در سر نداشته باشید و درنهایت هیچ جایی برای هیجانات و اضطراب و استرس ها نباشد. تمرینات یوگا به ما تمرکز کردن یاد می دهد. ورزش یوگا یک مدیتیشن همراه با تمرکز است که باعث از بین رفتن ناخالصی ها و کاهش افکاری منفی می شود.

در هنگام انجام تمرینات یوگا که معمولا با تنفس عمیق همراه است، ضربان قلب کاهش می یابد و عمل اکسیژن رسانی به بدن بهتر انجام می شود و فشار خون کاهش می یابد و نهایت، به طور موثر منجر به بهبود بهتر مشکلات حاصل استرس زیاد می شود.

 

درمان استرس
درمان استرس

 

  • پیاده روی و دوچرخه سواری

پیاده ‌روی و دوچرخه سواری، شیوه فوق‌العاده مؤثری برای برطرف کردن فشار روحی و کاهش اضطراب است. امروزه میلیون‌ها نفر از مردم و جهان برای مقابله با ناراحتی‌ها و فشارهای روحی روزمره بعد از کار روزانه خود به فعالیت‌های جسمانی مانند: دوچرخه‌سواری با دوستان، پیاده روی می‌پردازند و از این فعالیت‌ها لذت می‌برند.
پیاده‌روی، بهترین و ارزان‌ترین راه برای کنترل فشار روحی است. پیاده‌روی، صرف‌نظر از سرعت گام‌ها، به‌طور طبیعی میزان استرس را کم می‌کند.

پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه سواری باعث افزایش امواج آلفا در مغز می‌شوند. این موج‌ها الگوی الکتریکی فعالیت مغز می‌باشد که نشان می‌دهند ذهن در حال آرامش قرار دارد. پیاده‌روی منظم و مرتب، آندروفین‌ها را که باعث احساسات مثبت در ما می‌شود در خون وارد می‌کند.
این ماده خاصیت آرام‌بخشی دارد. تمرین‌های طولانی مدت موجب تحریک مغز برای تولید هورمون‌هائی به‌نام ”آندروفین“ می‌شود و موجب قطع درد و ایجاد حالت وجد و سرور در فرد می‌گردند. بنابراین، بهتر است پیاده‌روی را به‌عنوان فعالیت ورزشی مورد علاقه خود انتخاب نمائید. هم‌چنین این ورزش مورد نظر را به‌طور منظم و مرتب انجام دهید.

پیاده روی یک تسکین‌دهنده عمومی فشار و تنش عصبی است. پیاده‌روی هورمون‌ها و تولیدات جانبی دیگری را که هنگام شروع واکش ناراحتی روحی در بدن می‌ماند، آزاد می‌سازند. هم‌چنین انجام پیاده‌روی منظم و مرتب فرد را در برابر فعالیت‌های بعدی ناراحتی روحی در آینده محافظت می‌کند. پیاده‌روی به شما انرژی می‌دهد تا احساس آرامش کنید و از سرزندگی و شادابی خود لذت ببرید و با هرآنچه که در زندگی به‌ویژه در محیط کارتان روی می‌دهد، به آسانی برخورد نمائید.

 

  • داشتن برنامه ریزی روزانه

یک روان شناس معروف در یک تحقیق به این نتیجه رسید داشتن یک برنامه ریزی مناسب، بهترین ابزار برای درمان استرس است. داشتن برنامه ریزی به افراد کمک می کند تا کنترل بهتری روی اوضاع داشته باشند و از رویارویی با موقعیت های استراس زا جلوگیری می کند. بهترین نوع برنامه ریزی این است که آنها را یادداشت کنید.

و همچنین یکی از دلایل اصلی ایجاد استرس، رعایت نکردن نظم و ترتیب است. درصورتی که خاطره بدی در ذهنتان باقی مانده آنها را بنویسید. عادت کنید که هر روز هر کاری را که مجبور به انجام دادن آنها هستید، یادداشت کنید. به این ترتیب آن کارها را فراموش نخواهید کرد و کنترل همه چیز در دستان شماست.

 

  • داشتن خواب کافی در شب و زود بیدار شدن در صبح

برای درمان استرس بهتر است خواب کافی داشته باشیم بدن انسان برای تجديد قوا به خواب کافی و لذت بخش نياز دارد. شب به موقع بخوابيم و تا ديروقت بيدار نباشيم. هنگام خواب بهتر است به سمت چپ خود بخوابيم و نفس عميق بکشيم. در اين حالت سوراخ راست بينی تحريک و سمت راست بدن فعال تر می شود. زيرا سمت راست، قسمت فعال بدن است.

همچنین سعی کنيم صبح ها، حتی روزهای تعطيل زود از خواب بيدار شويم. شواهد نشان می دهد که افراد سحرخیز، افردی آرام تر و کم استرس هستند. علاوه بر این،  مطالعات محققان دانشگاه لندن نشان می دهد، افرادی که ساعت ۷ صبح از خواب بلند می شوند، سطح استرس کمتری رنج می برند.

با صبح خیز بودن، ساعت زيستی بدن ما منظم می شود و طبق برنامه خاصی زمان خواب و بيداری ما را تنظيم می شود. در نتيجه پس از مدتی هنگام بيدار شدن، احساس بهتری خواهيم داشت.

 

  • داشتن دید مثبت به اتفاقات روزانه

گفتگو با خود، جریان بی پایان افکاری است که هر روز در ذهن شما جاری می شود. این افکار اتوماتیک و خودکار می توانند مثبت یا منفی باشند. اگر افکاری که از ذهن شما عبور می کنند، اکثراً منفی باشند، دیدگاه شما به زندگی دیدگاهی بدبینانه و منفی گرایانه خواهد بود. اما اگر افکاریتان مثبت باشد، شمافردی خوشبین و مثبت اندیش هستید.

برخی از گفتگو های شما با خودتان از عقل و منطق نشات می گیرد. برخی دیگر ممکن است از سوء تفاهمات به خاطر کمبود یا فقدان آگاهی یا اطلاعات ناشی شود.

محققان درحال پیگیری تاثیرات خوشبینی و مثبت اندیشی بر روی سلامتی هستند. کاهش استرس یکی از تاثیرات خوب خوشبینی است که بر سلامت روحی و روانی شخص مفید است.

علت این تاثیرات هنوز مشخص نیست اما یک تئوری این است که داشتن دیدگاه مثبت در زندگی باعث می شود بهتر بتوانید با موقعیت های پرفشار و استرس زا کنار بیایید که فشار روحی و استرس وارد بر جسمتان را کاهش می دهد.

در افراد مثبت‌اندیش اضطراب و دل نگرانی کمتری دیده می‌شود از این رو تمرکز بیشتری بر فعالیت‌ها دارند و بهتر می‌توانند مسیر موفقیت را بپیمایند.

 

درمان استرس
درمان استرس

 

  • بغل کردن کسانی که دوستشان داریم.

دانشمندان به تازگی اعلام کرده‌اند که در آغوش گرفتن کسانی که دوستشان داريد میتواند شما را عليه استرس‌های زندگی روزمره واکسينه کند.

نتايج مطالعه‌اي که به تازگي به‌وسيله محققان نشان مي‌دهد در آغوش گرفتن افراد خانواده، دوستان و… نوعی حمايت اجتماعی است که باعث می شود افراد کمتر احساس اضطراب و استرس کنند و کمتر بيمار شوند.

در اینجا، باز هم مسئله به میزان ترشح هورمون ‌ها مربوط می شود. در آغوش کشیدن همدیگر باعث تولید هورمون های آندورفین، اوکسی‌ توسین (هورمون عشق) و دوپامین می ‌شود. افزایش ترشح این هورمون ها نیز سلاحی برای مقابله با استرس و اضطراب محسوب می شود. این تماس بدنی محبت‌ آمیز باعث ترشح هورمون ‌های آرامبخش می ‌شود.

همچنین محققان معتقدند که در آغوش گرفتن برای سلامت قلب به عنوان یک ارگان حیاتی مفید است. زمانی که در آغوش کسی آرام می ‌گیرید یا کسی را در آغوش می ‌فشارید، قلب‌ تان آرام تر می ‌زند.

همچنین میزان هورمون کورتیزول که به هورمون استرس نیز معروف است کاهش می ‌یابد. اگر می‌ خواهید در کنارهمسرتان عمر طولانی داشته باشید، هر روز چندین مرتبه همدیگر را در آغوش بگیرید.

 

 

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.