شهریور, 1398 بدون نظر راز موفقیت

برای موفقیت در زندگی این 10 رفتار را ترک کنید.

موفقیت در زندگی را چگونه تعریف می کنید؟ روش های زیادی برای موفقیت در زندگی وجود دارد، اما روش های عملی مختلف برای هر کسی متفاوت است و به دیدگاه تان بستگی دارد. ما اغلب به این فکر می کنیم که افراد موفق در محل کار خوب کار می کند یا حقوق بالایی دارد. در حالی که دستاوردهای حرفه ای می تواند یک قسمت کوچکی از موفقیت در زندگی باشد. تعریف فردی شما در مورد اینکه موفقیت چیست، ممکن است متفاوت باشد، اما بسیاری ممکن است آن را به عنوان تحقق اهداف، خوشبختی، ایمنی، سلامتی تعریف کنند.

و اما به نظرتان چه رفتارهایی باعث عدم موفقیت تان می شود؟ برخی رفتارها می تواند شما را مستعد شکست کند. البته داشتن برخی از این رفتارها هر چند وقت یکبار، موجب ناکام تان نمی شود . با این حال، اگر هر یک از این گرایش ها تأثیر منفی بر زندگی کاری یا شخصی شما داشته باشد، اکنون زمان آن رسیده باشد که نگرش جدی به آن ها داشته باشید. اگر می خواهید آن موانع را از سر راه خود بردارید و به سمت موفقیت در زندگی پیش بروید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

موفقیت در زندگی چیست؟

موفقیت وضعیت دستیابی و تحقق یک هدف یا اهدف است. موفق بودن به معنای دستیابی به چشم اندازهای مطلوب و اهداف برنامه ریزی شده است. فرهنگ لغت موفقیت را اینگونه توصیف می کند: “دستیابی به ثروت، رفاه و یا شهرت”.

اما برای پاسخ به اینکه موفقیت در زندگی چیست، تنها کسی که می تواند پاسخ گوی این سوال باشد، خود شما هستید. همه افراد در مورد موفقیت در زندگی متفاوت فکر می کنند و موفقیت را به روش دیگری تعریف می کنند، بنابراین نمی توان تعریفی را برای همه مناسب داشت. بسیار مهم است که شما دقیقاً بدانید چگونه موفقیت در زندگی را تعریف کنید! به خودتان آگاه شوید که معنای موفقیت در زندگی برای شما چه تعریفی دارد. برخی ممکن است موفقیت را داشتن اتومبیل های مجلل و یک عمارت بزرگ تعریف کنند، در حالی که برخی دیگر زندگی پر از شادی و خوشبختی با خانواده خود را معنای واقعی موفقیت می دانند. هنگامی که فهمیدید که چه شخصی برای شما مهم است ، می توانید روی چشم اندازها و اهداف خود تمرکز کنید.

 

موفقیت در زندگی
موفقیت در زندگی

عوامل اصلی عدم موفقیت در زندگی

 

1. تنبلی و بی حالی

امروز و فردا کردن یکی از علل مهم عدم موفقیت در زندگی و ناکامی است. این به گونه‌ای در همه وجود دارد، در کمین ایستاده تا موفقیت را از اشخاص برباید. اغلب ما در زندگی از آن رو شکست می‌خوریم زیر در انتظار رسیدن «زمان مناسب» هستیم. بهانه‌سازی می‌کنیم که برای انجام کار موردنظرمان باید تا فراهم آمدن زمان مناسب صبر کنیم. صبر نکنید و منتظر نمانید، زیرا زمان مناسب هرگز از راه نمی‌رسد. از همین جایی که هستید شروع کنید و از ابزاری که در اختیار دارید استفاده نمایید. وقتی دست به کار شدید، ابزار بهتری پیدا می‌کنید.

 

2. نداشتن پشتکار و مداومت

اغلب ما آغازگرهای خوبی هستیم اما تمام‌کننده‌های خوبی نیستیم. از آن گذشته بسیاری از اشخاص با مشاهده نخستین نشانه‌های شکست و ناکامی دست از کار می‌کشند و این در حالی است که جایگزینی برای مداومت و پشتکار وجود ندارد. کسی که مداومت می‌کند، مشکل را از پیش روی خود برمی‌دارد. مشکل را خسته می‌کند تا راه خود را بگیرد و برود، پشتکار و مداومت شکست و ناکامی را محو می‌کنند.

 

 3. تحصیلات ناکافی

تحصیل و دانش ناکافی مشکل فلج کننده‌ای است اما می‌توان این کمبود را به سهولت برطرف کرد. تجربه ثابت کرده است که برای موفق بودن در زندگی، الزامی برای داشتن تحصیلات دانشگاهی وجود ندارد. آموزشی که با تجربه خود فرد به دست آید، خیلی بیشتر از تحصیلات دانشگاهی ارزش دارد و احتمالا در موفقیت شما تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. تحصیل و آموختن به خودی خود نفعی برای شما ندارد و باید بصورت موثر مورد استفاده قرار گیرد تا موجب موفقیت هرچه بیشتر شما شود.
به اشخاص به خاطر آنچه می‌دانند حقوق نمی‌دهند، بلکه اشخاص با توجه به کاری که با این علم و دانش خود می‌کنند دستمزد می‌گیرند.

 

4. نداشتن برنامه ریزی

اگر برنامه مناسب نداشته باشید، احتمال موفقیت در زندگی کم تر است. مهم نیست که برنامه ناقص است یا اگر اوضاع دقیقا آنطور که برنامه ریزی شده است کار پیش نرود. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که یک برنامه دارید. این کار به شما کمک می کند تمام فعالیت های خود را به یک جهت هدایت کنید.

بدون یک برنامه روشن، به احتمال زیاد به سمت چپ، راست، جلو و عقب می روید، اما هرگز به اهداف خود نزدیک نخواهید شد. اهمیت برنامه ریزی توسط تحقیقات علمی مورد حمایت قرار می گیرد که تاکید می کند که اگر آن ها طرحی را ایجاد کنند احتمال شکست آن ها کم تر است.

 

موفقیت در زندگی
موفقیت در زندگی

 

5. عدم اعتقاد به خود

هوش و استعداد لزوما چیزی نیست که افراد موفق را از افراد ناموفق جدا می کند. تفاوت عمده در این واقعیت نهفته است که افراد موفق به خودشان اعتماد دارند. آن ها بر این باورند که می توانند اهدافی که خود تعیین می کنند را به دست آورند. آن ها به توانایی خود برای یافتن راه حلی برای چالش هایی که با آن مواجه هستند، اعتماد دارند.

اعتقاد قوی آن ها به توانایی درک چیزها از آنجا که آن ها پیشرفت می کنند، آن ها را تشویق می کند تا فرصت هایی را به دست آورند که در ابتدا برای مقابله با آن ها بیش از حد بزرگ به نظر می رسد. افراد موفق درک می کنند که اگر آن ها به طور کامل متقاعد نشده باشند هیچ چیز برای آن ها کارساز نخواهد بود.

 

6. تمایل به تسلیم

تسلیم خودکار منجر به شکست می‌شود. افراد ناموفق به آسانی تسلیم می‌شوند. آن‌ها تقریبا همیشه به این دلیل شکست می‌خورند که به اندازه کافی تلاش نمی‌کنند. آن‌ها آرزوی موفقیت بدون تلاش زیاد را دارند. با این حال، این روش برای رسیدن به موفقیت بسیار نادر است اگر حتی وجود نداشته باشد.

تنها زمانی که با دشواری‌ها مواجه می‌شوید تسلیم نشوید. مهم نیست که گاهی به زمین بیفتی. چیزی که مهم است این است که سعی کنید راهی برای رسیدن به اهداف خود پیدا کنید.

 

7. کمال طلب نباشید.

هدف‌تان را کمال تعریف نکنید چون وجود ندارد؛ چراکه انسان‌ها به دلیل ذات‌شان جایزالخطا هستند. زمانی که هدف شما کمال باشد، همیشه حس غر زدن از شکست دارید که باعث می‌شود بخواهید دست از تلاش بکشید یا کمتر تلاش کنید. و در نهایت کل وقت خود را صرف افسوس خوردن بابت شکست در رسیدن به چیزی یا آنچه که باید به شکل متفاوت انجام می‌دادید، خواهید کرد. به جای اینکار باید از آنچه به دست آورده‌اید هیجان‌زده باشید و برای آنچه که قرار است در آینده به دست آورید اشتیاق داشته باشید.

کمال گرایی باعث هدر رفتن زمان می شود و به جای ناراحتی در مورد اشتباهات و یا نقص های فیزیکی که اذیتشان می کند سعی کنید به گام های کوچک که باعث پیشرفتتان می شود فکر کنید، هیچ کس کامل نیست و همه می تواند برای سایرین تصمیم بگیرند.

 

موفقیت در زندگی
موفقیت در زندگی

 

8. تمایل به دوست داشته شدن

طبیعی است که بخواهیم مردم ما را دوست بدارند. ما از دوستان مان قدرت و الهام می گیریم. محبت دوستی مایه دلگرمی ست. اما وقتی تلاش می کنید که دوستی را به هر قیمتی به دست آورید، محصول خود را بی ارزش می کنید. در پایان احترامی برای خود باقی نمی گذارید و دیگران هم احترامی برای شما قائل نیستند. با قرار دادن استانداردهای بالا و تلاش برای رسیدن به آن ها، احترام به دست می آورید.

 

9. نامنظم بودن

مطمئن باشید هر کس که به موفقیتی دست پیدا کرده حتما منضبط و قاعده‌مند پیش رفته است. برای موفقیت به مهارت‌هایی از قبیل تسلط بر خود، ایثار و پرهیز از عوامل اختلال‌گر نیاز دارید. خلاصه‌ی کلام اینکه باید همه‌ی حواس‌تان را به مسیری که در پیش دارید معطوف کنید تا به بیراهه نروید.

ایده‌آل‌گرا نباشید. شاید در ذهن‌تان یک تصویر ایده‌آل از موفقیت داشته باشید که البته می‌تواند انگیزه‌بخش باشد، اما چنین تصویری خیلی اوقات واقع‌گرایانه نیست. آگاه باشید که همه‌ی مشکلات‌تان با دستیابی به صرفا یک هدف خاص رفع نخواهد شد. باید به‌طور مشخص بدانید که چطور می‌توانید اهداف‌‌تان را برآورده کنید. همچنین خودتان را در طول مسیر با جزئیات بی‌مورد آزار ندهید.

 

10. نادیده گرفتن اشتباهات گذشته

بعضی آدم‌ها زندگی می‌کنند و درس می‌آموزند و بعضی دیگر فقط زندگی می‌کنند. شکست در واقع یک معلم است، اما به شرط اینکه با آن درست برخورد کنید. افراد عاقل از اشتباهات‌شان درس می‌گیرند و از تلاش‌های ناموفق خود با عنوان تجربه یاد می‌کنند.

شکست خود را از یک موضع صحیح واکاوی کنید. از خودتان بپرسید چه هدفی را دنبال می‌کنید، برای رسیدن به هدف مورد نظر چه برنامه‌ای دارید و چرا استراتژی شما در تلاش‌های قبلی جواب نداد. تا زمانی که مشکل را به درستی بررسی نکنید، به سختی می‌توانید در تلاش‌های بعدی نتیجه بگیرید. مثلا اگر نیاز مالی دارید، بدانید که افزایش درآمد فقط یکی از راهکارهای حل مشکلات مالی است و راهکارهای مؤثر دیگری مانند کاهش هزینه‌ها نیز شاید بتوانند نیازتان را برطرف کنند. پس با دقت بیشتری به اقدامات‌تان فکر کنید.

 

موفقیت در زندگی
موفقیت در زندگی

 

11. ترس از شکست

ترس از شکست تا حدودی محرک افراد است اما می‌تواند آنها را به بیراهه نیز ببرد. ترس بیش از اندازه مشکلات و موانعی را بر سر کسب‌وکار شما ایجاد خواهد کرد. استرس ناشی از ترس باعث می‌شود از ریسک‌ها فرار کرده و فرصت‌ها را نادیده بگیریم؛ چرا که افراد ترسو ترجیح می‌دهند از شکست اجتناب کنند تا این که یک قدم به جلو برداشته و شانس شکست را متحمل شوند. فشار برای پیروزی نیز اثر عکس خواهد داشت. در اثر این احساس، شما ریسک‌های زیادی متحمل می‌شوید تا با پیروزی‌های مکرر احتمالی جلوی شکست را بگیرید. در نتیجه تصمیمات شما به سرعت اتخاذ شده و سرمایه را با هراس خرج می‌کنید. در هر دو موقعیت بالا شما با ترس و کمبود احساس اعتماد به نفس کار می‌کنید که در نهایت نتایجی به بار خواهد آورد که نشان‌دهنده‌ی شک شخصی شما و ناامیدی از مسیر پیش رو خواهد بود.

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.