دی, 1397 بدون نظر زبان بدن

زبان بدن : راهی برای آشکار کردن واقعیت رفتار دیگران

زبان بدن یا یکی از اجزای ارتباطات غیر کلامی است که در برقراری ارتباطات روزمره ما جایگاه بسار محکمی دارد. زبان بدن در متن زندگی ما قرار دارد، از ارتباطلات روزانه ی ساده تا مذاکرات پیشرفته، نتایجی را که با به کارگیری درست زبان بدن به دست می آوریم زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

ما می توانیم با یادگیری زبان بدن پیام های بهتری را در روابط کاری و اجتماعی خود ارسال و دریافت کنیم، به بیان بهتر وقتی زبان بدن را یاد می گیریم می توانیم کنترل بیشتری روی پیامی که می خواهیم ارسال کنیم داشته باشیم و پیام ها و رفتارهای دیگران را بهتر شناسایی کنیم.

اگر علاقمند به آشنایی با مفهوم زبان بدن هستید، با ما همراه باشید تا در مورد زبان بدن سر، زبان بدن دست ها و زبان بدن پاها برایتان بگوییم. با خواندن این متن می توانید در خواندن زبان بدن مردم به مهارت برسید.

 

 

زبان بدن چیست؟

زبان بدن ابزاری برای برقراری ارتباط بدون کلام یا واژگان است؛ درواقع زبان بدن هر کاری است که یک شخص انجام می‌دهد تا شخص دیگر از طریق آن، معانی مورد نظر را برداشت کند. بسیاری از آدم‌ها پیام‌هایی را که توسط نشانه‌های مختلف بدنی ارسال می‌شوند، به ویژه حالات هیجانی و طرز برخوردها را از جانب خود و دیگران، واقعی‌تر و بنیادی‌تر باور می‌کنند.

 

زبان بدن
زبان بدن

 

زبان بدن دست ها

 

 •   بردن دست‌ها به پشت

این ارتباط غیر کلامی معمولا نشان‌دهنده‌ی سطوحی از اعتماد به نفس است، زیرا در این حالت بالاتنه کمی جلو می‌آید و بخش‌های حیاتی بدن نمایان می‌شوند. این حرکت غالبا در مردان دیده می‌شود، و با این‌که همیشه بهتر است دستان‌تان در معرض دید قرار دهید، ولی اگر نتوانید اعتماد به نفس‌تان را از طریق دست‌ها نشان دهید، استثنائا می‌توانید این حرکت را انجام دهید.

 

 •   مشت‌های گره کرده

مشت‌های گره کرده معمولا به صورت ضمنی حاکی از استحکام اراده است – تصور کنید شخصی خود را برای مسابقه‌ی فوتبال یا مشت‌زنی آماده می‌کند. این حرکت می‌تواند نشانی از لجاجت و سرسختی باشد، درست شبیه باز کردن کف دست به سمت پایین – البته شدیدتر از آن.

 

 •   دست روی قلب

این حرکت نشان می‌دهد، شخص می‌خواهد دیگران حرف‌اش را بپذیرند یا باور کنند. با این‌که قصد شخص از این حرکت، نشان دادن صمیمت است ولی لزوما نشان‌دهنده‌ی صداقت نیست. این حرکت فقط به این معنی است که “‌می‌خواهم حرف‌های‌ام را باور کنید. این حرکت یعنی این‌که “‌هر چه می‌گویم از قلب‌ام برخواسته است‌”‌

 

 •    مالیدن دو دست به یکدیگر

مالیدن دستان به هم نشان‌دهنده‌ی انتظار یا لذت بردن از چیزی است که قرار است به زودی اتفاق بیفتد. همیشه به خاطر داشته باشید این حرکت برای از بین بردن استرس استفاده می‌شود، و هیجان بیش از اندازه در انتظار یک اتفاق دلپذیر، نوعی استرس مثبت است.

 

 • دست به کمر

گاهی اوقات این حرکت اشتباها حرکتی غیردوستانه تلقی می‌شود، ولی غالبا و واقعا به این معنی است که شخص درحال‌حاضر آماده‌ی انجام کار است. معمولا این حرکت را در افراد پرکار، ورزشکاران، و آدم‌های فعال مشاهده می‌کنیم.

 

 •   دست در جیب

دست‌هایی که در جیب فرو می‌روند نشان‌دهنده‌ی تردید، بی‌اعتمادی، و بی‌میلی هستند. اگر شخصی دست‌اش را در جیب فرو برده است، باید در وهله‌ی اول، علاقه و اعتماد‌ش را جلب کنید.

 

 • دست روی گردن

وقتی فرد دستش را روی گردن گذاشته و آن را مالش می دهد، به معنی نا امید شدن اوست.

 

زبان بدن
زبان بدن

 

زبان بدن چشم ها

 

 • بالا بودن سطح چشم‌ها

در یک جمع، معمولا فردی که سطح دید چشمانش از سایرین بالاتر است رهبر محسوب می‌گردد. هنگامی که شما ایستاده باشید و دیگران نشسته قطعا شما را در موضع قدرت قرار می‌دهد و به شما اعتماد به نفس بیشتری می‌بخشد. پس بهتر است که در یک سخنرانی جایی بایستید که سطح چشمان شما از سایرین بالاتر باشد.

 • مالیدن چشم‌

اگر فردی چشمان خود را با انگشت اشاره مالش دهد، نشان‌دهنده فریب و نیرنگ او می‌باشد. زمانی که فرد در حال دروغ گفتن باشد اغلب سعی می‌کند تماس دیداری را با مخاطب خود قطع کند و مالیدن چشم این فرصت را به او می‌دهد. ایـن حرکت غیر ارادی یـک افشاگر حسابی است که فرد دارد دروغ می‌گوید.

 • چشم برگرداندن

این نشانه نیز مانند مالیدن چشم نشان‌دهنده نیرنگ، فریب و دروغ است و فرد سعی دارد که با این کار تماس چشمی را با مخاطب قطع کند.

 • بستن چشم

اگر در یک مکالمه چشمان شخص طولانی‌تر از زمانی که برای پلک زدن نیاز است بسته شود و ابروهای او نیز بالا رود، به این معنی است که فرد به شنیدن حرف‌ها تمایلی ندارد و منتظر خاتمه آن است.

 • حرکت چشم به سمت بالا

این نشانه غضب و عصبانیت است. در صورتی که کسی در هنگام صحبت با کسی این نشانه را از خود بروز دهد، یعنی از حرف و یا رفتار طرف مقابل خود عصبانی گشته است.

 • نگاه پراکنده و مختصر به اطراف

این ژستی خجالت گـونه و عشوه گرانه است. فرد جسورانه خیره می‌شود در حالیکه سرش را پایین انداخته و به سمت مخالف کج می‌کند که اشاره بر کم‌رویی بی‌باکانه دارد.

 • نگاه ممتد

این بی‌تردید یک نشانه گرایش جنسی است. شخصی که تماس چشمی برقرار می‌کند، چشم برگردانده، سپس مجددا به چشمان شما نگاه می‌کند در واقع به دنبال آشنایی بیشتر با شما است.

 • نگاه خیره شدید

این نشانه خلق تهاجمی، سلطه‌جویانه و تهدیدآمیز است.

 • بالا انداختن یک ابرو

زمانی که یک ابرو بالا انداخته می‌شود در حالی که ابرو دیگر پایین باقی می‌ماند مفهومش این است که شخص حرف طرف مقابل باور نکرده است.

 

 

زبان بدن پاها

 

 •  در حالت ایستاده (پاهای با فاصله)

پاهایی که در حالت ایستاده از هم فاصله دارند و به اصطلاح باز هستند مبنای ثابتی را برای فرد فراهم می‌کنند. ایستادن با پاهای باز به اندازه عرض شانه یک حالت عادی و راحت است. اگر پاها کمی بازتر شود نشان می‌دهد فرد بسیار با اعتماد به نفس است و این عرصه را میدان خود می‌داند.

 

 •   در حالت ایستاده (پاهای بسته)

وقتی فردی به‌گونه‌ای ایستاده است که پاهایش را جفت کرده است (یا در حالتی کمتر از عرض شانه باز کرده باشد)، ممکن است نشان‌دهنده اضطراب باشد چرا که آن‌ها را به‌عنوان یک هدف، کوچک نشان می دهد. یک وضعیت کاملا بسته به‌گونه‌ای است که زانوها از داخل به یکدیگر می‌خورند. تمایل فزاینده به محافظت ممکن است با مایل شدن فرد به اطراف، خم‌شدن به جلو یا عقب دادن باسن نشان داده شود. توجه داشته باشید که یک وضعیت بسته همچنین زمانی‌که فرد احساس سرما می‌کند نیز ایجاد می‌شود.

 

 •    در حالت نشسته (زانوها نزدیک هم)

در حالت نشسته، ممکن است زانوها به آرامی به یکدیگر نزدیک شوند یا به شدت به یکدیگر فشرده شوند، این وضعیت به میزان اضطراب فرد بستگی دارد.

 

 •  پاهای ضرب‌دری (روی‌هم انداخته شده)

درست مانند بازوها، پاهای روی‌هم انداخته شده نیز می‌توانند حمایتی و منفی باشند، و از فرد در برابر طرف مقابل و ایده‌هایش محافظت کند. حالت تنش را می‌توان در پاهایی که روی هم انداخته شده‌اند، دید و اضطراب بیشتر سبب می‌شود که پاها محکم‌تر (استوارتر) روی هم قرار بگیرند و سریع و خشن حرکت کنند.

پاهای روی‌هم افتاده ممکن است به بالا و پایین حرکت کنند. این کار می‌تواند نشانه‌ی بی‌قراری (به‌ویژه اگر سریع باشد) یا جذب طرف مقابل باشد. همچنین ممکن است اشاره‌ی آشکاری باشد. وقتی نشسته‌اید، زانوهایی که به اطراف می‌چرخند می‌توانند نشانه‌ی بی‌قراری یا اشاره به اطراف باشد.

 

 

در ارتباط با مردم رعایت چه نکاتی در مورد زبان بدن ضروری است؟

 

 • کف دست‌ها‌ی‌تان هم رو به بالا باشد.

وقتی با دست ارتباط برقرار می‌کنید مطمئن شوید به‌‌طور موثری حالت کف دست‌های‌تان را هم با آن همراه کرده‌اید. با انجام این‌کار ناخودآگاه اعتمادسازی می‌کنید. این‌کار نشان می‌دهد شما رو راست هستید و چیزی را از شخصی که با او حرف می‌زنید، پنهان نمی‌کنید. این فن به طرز باورنکردنی بر فروش، بازاریابی، یا اطمینان دادن تاثیر می‌گذارد. اساسا، در هر جایی که احتمال دارد صداقت و درستی زیر سوال برود از این حالت استفاده کنید.

 

 •   دست‌های تان را از هم باز کنید.

درست همان‌طور که روی هم انداختن پاها می‌تواند یکی از حالت‌های بدِ زبان بدن باشد، حالت ضربدری دست‌ها هم همین‌طور است. ضربدری کردن دست‌ها نشانگر حالت تدافعی یا مشکوکانه است. وقتی دست‌های‌تان را ضربدری می‌کنید بین خودتان و کسی که با او صحبت می‌کنید فاصله می‌اندازید. به‌جای این‌کار، بار بعد که می‌خواهید با کسی که قبلا او را دیده‌اید ارتباط برقرار کنید دست‌ها را از حالت ضربدری خارج کنید، و آن‌وقت متوجه خواهید شد که برقراری رابطه با او چقدر آسان‌تر می‌شود.

 

 • سعی کنید شبیه فردی شوید که با وی صحبت می‌کنید.

شبیه فرد دیگری شدن یا پشتیبانی و حمایت کردن از وی یکی از سخت‌ترین مهارت‌هایی است که می‌توانید کسب کنید. اما انجام آن نشان‌دهنده موافقت و احترام است.

انجام هوشمندانه این کار سخت و دشوار است زیرا ممکن است به‌نظر برسد که در حال تقلید کردن از فرد دیگری هستید یا این‌که قصد تمسخر وی را دارید اما اگر تصمیم دارید تأثیر خوبی روی طرف مقابل داشته باشید این بهترین ترفند برای یادگیری است.

 

 • همیشه یک ارتباط چشمی خوب داشته باشید.

همه چیز در چشم‌هاست. کسانی‌که مستقیما به‌چشمان طرف مقابل‌شان نگاه نمی‌کنند معمولا افرادی مضطرب، متقلب و پریشان هستند. علاوه بر این، کسب مهارت حفظ ارتباط چشمی خوب فوق‌العاده دشوار است زیرا برخی افراد در این‌گونه موارد چندان احساس راحتی نمی‌کنند. اما این تمرین می‌تواند به‌موفقیت شما در زندگی کمک شایانی کند.

 

 • پاهایتان را در راستای طرف مقابل قرار دهید.

نحوه‌ی قرار دادن پاها رابطه‌ی مستقیمی با خواسته و تمایل شما دارد. اشاره‌ی مستقیم پاها به طرف مقابل به معنای علاقه‌ی واقعی شما برای برقراری ارتباط است. اگر پاها به سمت در خروجی باشد، یعنی فرد بیشتر تمایل به ترک موقعیت دارد تا صحبت با شما. در هنگام صحبت با افراد معتبر و موفق طوری بایستید یا بنشینید که پاهایتان مستقیماً به فرد مقابل اشاره کند، زیرا این حرکت نشانه‌ی علاقه و احترام شماست.

 

 • دست‌های خود را پنهان نکنید.

دست‌های خود را هیچ‌وقت پنهان نکنید. قرار دادن دست‌ها در جیب بدترین کار است و اعتماد به نفس پایین، استرس و نگرانی شما را به مخاطب منتقل می‌کند. بنابراین دست‌های خود را همواره در معرض دید مخاطب قرار دهید. دست به سینه ایستادن هم تاثیر مشابهی چون پنهان کردن دارد و کمی غیرمودبانه به نظر می‌رسد.

 

 •   خود را مشتاق نشان دهید.

اینکه دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند اصلا مهم نیست، به مخاطب خود فکر کنید. بنابراین وقتی درگیر یک مکالمه هستید به جای اینکه به خود توجه داشته باشید به مخاطب خود و پیام‌های رد و بدل شده تمرکز کنید. در یک رابطه‌ی کلامی خود را مشتاق نشان دهید.

 

 • سرعت صحبت کردن را تنظیم کنید.

معمولا افرادی که سریع تر فکر می کنند، سریع هم صحبت می کنند. آن ها جزئیات زیادی در ذهن خود دارند که می خواهند آن را به دیگران انتقال دهند. گاهی اوقات هم ممکن است که افراد به دلایلی مانند استرس یا دیگر موارد نتوانند با سرعت شما صحبت کنند.

بعضی مواقع سریع تر صحبت کردن شما باعث می شود که فرد مقابل نتواند اطلاعاتی را که به او می دهید درست پردازش کند. از این رو لازم است که ابتدا صحبت کردن افراد را گوش دهید و سرعت خود را با آن ها هماهنگ کنید.

 

نکته آخر:

یادگیری ارتباط غیر کلامی نقش مهمی در موفقیت و ارتباطات شما خواهد داشت. به شما کمک خواهد کرد زبان بدن طرف دیگر را درک کنید و احساسات مورد نظر خود را با استفاده از زبان بدنتان به طرف دیگر منتقل کنید.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.