مهر, 1398 بدون نظر درمان استرس, راز موفقیت

غلبه بر تنهایی با 10 روش ساده

معمولا همه انسان ها در برهه هایی از زندگی احساس تنهایی را تجربه می کنند اما در بعضی از افراد این احساس طولانی تر بوده و و باعث می شود افراد نشانه هایی از افسردگی را هم تجربه کنند نظیر احساس ناراحتی، تنهایی و انزوا. بنابراین غلبه بر تنهایی یکی از ملزومات زندگی افراد است و کارهایی وجود دارد که با انجام آن می توانید حس تنهایی خود را بهتر کنید. برای غلبه بر تنهایی خود، در این مقاله به 10 روش ساده اشاره شده است، با ما تا پایان مقاله همرا باشید.

 

تنهایی چیست؟

تنهایی یک حالت ذهـنی دردنـاک از احساس عدم رابطه با دیگران است و هنگامی کـه تنها می‌باشید احساس نیاز به تفاهم و اشتیاق برای قسمت کردن احسـاسات و افـکارتان با دیگران در شما پدیدار می‌گـردد. به عبارت دیگر احساس تنهایی پاسخی پیچیده و عمدتاً ناخوشایند به انزوا یا کمبود هم‌صحبتی است. این پاسخ معمولا شامل احساس اضطراب از کمبود ارتباط و اشتراک با دیگران است که از گذشته شروع شده و تا به آینده ادامه خواهد داشت. البته این احساس ممکن است زمانی که فرد در اطراف خود افرادی را دارد نیز وجود داشته باشد.

 

 

انواع تنهایی

تنهایی گذرا: به صورت دوره‌های کوتاه مدت و مختصر تنهایی است، هر چند زندگی اجتماعی شخصی عموما رضایت بخش به شمار می‌آید.

تنهایی انتقالی: فرد در گذشته‌ای نه چندان دور از روابط اجتماعی خوبی برخوردار بوده است، اما اخیرا به خاطر رویداد خاصی از قبیل طلاق، مرگ عزیزان، مهاجرت احساس تنهایی می‌کند.

تنهایی مزمن: که به مدت یک دوره چند ساله طول می‌کشد و در طی آن هیچ گونه رابطه اجتماعی خشنود کننده‌ای وجود ندارد.

 

غلبه بر تنهایی
غلبه بر تنهایی

درمان حس تنهایی

 

 • به خودتان عشق بدهید.

زمانی که به خودتان نگاه می کنید به جای توجه به عیب های تان زیبایی های تان را ببینید. شاید گوش های بزرگی دارید یا پوست پر از جوش تان هیچ گاه از تولید دانه های سیاه و سفید جوش دست برندارد یا شاید چانه ی کوچکی داشته باشید. به جای اینکه هر بار که به آینه نگام می کنید این معایب را ببینید و با خود تکرار کنید که این عیب ها را دارید، به زیبایی ها و نکات مثبت چهره تان توجه کنید. باید به جای اینکه یه چهره ی زیبا برای خودتان تصور کنید زیبایی چهره تان را یافته و همان ها را دوست داشته باشید. با باور این زیبایی ها موفق به دوست داشتن خودتان می شوید.

برای اینکه خودتان را دوست داشته باشید، این کارها را انجام دهید.

 • خودتان را در آینه نگاه کنید، به چشم هایتان زل بزنید و بگویید: “من دوستت دارم، از ته قلبم می پرستمت، تو فوق العاده ای”
 • روش صحبت کردن خود را تغییر دهید. به جای جمله «من چقدر احمق بودم” بگویید “من بهترین تصمیم را گرفتم.”
 • زیر دوش آب گرم به مدت زیادی بایستید.
 • به بدن تان اهمیت دهید. ورزش هایی مانند یوگا، پیلاتس را در برنامه روزانه تان قرار دهید. مدیتیشن کنید.
 • مواد غذایی ارگانیک مصرف کنید و موادی را که ارزش غذایی خاصی ندارند، از فهرست تان روزانه تان حذف کنید.
 • برای مدتی بنشینید و هیچ کار انجام ندهید.
 • عادات بدتان را شناسایی و عادات خوب دیگر را جایگزین شان کنید.

 

 • بیشتر به خودتان متکی می شوید.

تنهایی با اتکای به نفس مساوی است، اگر نمی توانید در مورد انجام کارهایتان روی کسی حساب کنید، باید یاد بگیرید خودتان کارهایتان را انجام دهید. البته همه ما گاهی به همدیگر نیاز داریم، اما زمان تنهایی به ما کمک می کند بین کمک گرفتن از دیگران و تکیه کردن بر خودمان یک تعادل برقرار کنیم. چنانچه از دسته افرادی هستید که بدون کمک دیگران نمی توانند کاری انجام دهند بهتر است از راه حل تنهایی استفاده کنید. طبق نظریه روانشناسان: “وابسته بودن زیاده از حد به دیگران، باعث می شود مهارت های ضروری زندگی را یاد نگیرید. تنها بودن باعث می شود خود را مجبور کنید تا کارهای تان را انجام دهید و همین کار، بهترین روش برای شروع آزادی از روابط بدون حد و مرز و نا مشخص است. حتی اگر نتیجه کاری که انجام دادید رضایت بخش نبود، واقعیت موجود این است که سعی کرده اید این کار را خودتان انجام دهید و کمک نگرفتن از دیگران احساس راحتی بیشتری را در انجام کارهای بعدی به شما می دهد.”

 

 • به بعد معنوی یا روحانی خود توجه کنید.

افرادی که احساس تنهایی می‌کنند از مسأله‌ی مهمی در زندگی خود غافل هستند و آن ارتباط با خداست. این مسأله برای دانشمندان، روانشناسان و پژوهشگران علوم دینی ثابت شده است که هر چه ارتباطات افراد با خدای خود بیشتر باشد به همان اندازه آرامش ذهنی و فکری فرد بیشتر خواهد بود. وقتی فرد عبادت می‌کند و با خداوند ارتباط برقرار می‌کند به این ایمان قلبی می‌رسد که در این هستی بیکران کسی هست که وی را دوست دارد، کسی هست که مراقب شخص است، کسی هست که همیشه می‌توان با او سخن گفت و او همیشه شنوای سخنان ماست و خواسته‌های ما را برآورده می‌سازد. چنین شخصی هرگز تنها نخواهد بود.

 

 • زمان بیشتری را در خارج از خانه بگذرانید.

هنگامی که شما به دنبال پیدا کردن راه حلی برای غلبه به تنهای خود هستید، خارج شدن از خانه و گذراندن زمان در فضای بدون استرس می‌تواند ایده‌ای عالی باشد. می‌توانید فضایی را انتخاب کنید که در آن تعامل با دیگران امکان پذیر باشد، مانند پارک‌ها. اگر هم اکنون امکان ملاقات دوستی عزیز وجود ندارد و به دنبال رفع احساس تنهایی هستید، رفتن به طبیعت گزینه‌ای فوق العاده است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید، هوای تازه و طبیعت از نظر علمی برای افزایش سطح سروتونین بسیار مناسب است، محققان دریافته اند هنگامی که سطح سروتونین افزایش می‌یابد مردم تمایل دارند خوشحال‌تر باشند و این  احساس مثبت باعث ایجاد روابط دوستانه با دیگران می‌شود. چراکه داشتن روابط دوستانه با دیگر افراد می‌تواند به کاهش احساس انزوا و تنهایی کمک بسیاری کند.

هوای تازه، سبب افزایش مصرف اکسیژن می‌شود که به نوبه خود می‌تواند به بهبود خلق و خو و انرژی کمک کند. زندگی در مناطق کوهستانی با میزان کمی از اکسیژن می‌تواند سبب افزایش میزان افسردگی و خودکشی در افراد آن منطقه شود.

 

 •  از تلویزیون دوری کنید.

احتمالا شما نیز در تلویزیون تبلیغات دارو‌های درمانی برای افسردگی را مشاهده کرده اید. تنهایی و انزوا می‌تواند منجر به افسردگی شوند. تماشای یک برنامه مورد علاقه در روز برای مدتی کوتاه می‌تواند مفید و سر گرم کننده باشد، تحقیقات نشان می دهد که بین تماشای تلویزیون و احساس تنهایی ارتباطاتی وجود دارد.

پس تماشای یک قسمت از سریال و یا فیلم مورد علاقه در روز می‌تواند سرگرم کننده باشد، اما تماشای چند قسمت از یک برنامه در یک روز و یا شب می‌تواند در نهایت منجر به انزوا و تنهایی فرد شود.

 

غلبه بر تنهایی
غلبه بر تنهایی

 

 • ورزش کنید.

افرادی که احساس تنهایی می‌کنند از ورزش گریزانند. کسی که ورزش می‌کند شاد است، فردی که زندگی شادی دارد، امیدوار است و هدف مشخصی دارد. یک فرد ورزشکار هیچ وقت تنها نیست چون همیشه در جمع ورزشکاران و دوستان خود مشغول فعالیت است.

افرادی که احساس تنهایی می‌کنند بیشتر اوقات در حالت نشسته و دراز کشیده هستند و به نوعی حتی علائم افسردگی را نیز دارند، برای بیرون رفتن از این حالت، باید وضعیت خود را تغییر دهید، کمتر بنشینید و بیشتر فعالیت های فیزیکی را انجام دهید و به جمع ورزشکاران بپیوندید. حتی اگر هیچ وقت ورزش نکرده‌اید، امروز را با یک پیاده‌روی آغاز کنید، فردا این پیاده‌روی تبدیل به دویدن می‌شود و پیشرفت شما روزافزون می‌گردد. هر چقدر از نظر جسمی قوی باشید روح شما به همان اندازه تقویت خواهد شد و احساس تنهایی به مرور زمان در شما نابود می‌گردد.

 

 • خلاق باشید.

نقاشی کردن، عکاسی، موسیقی، بافتنی بافتن یا نوشتن برای مجلات همه و همه راه‌هایی هستند که افراد به کمک آنها خلاقیتشان را بروز داده و آنچه را که در ذهنشان میگذرد، نشان میدهند. خلاقیت به خرج دادن به شما کمک می کند که احساس بهتری داشته باشید. هدف، خلق یک شاهکار هنری نیست، بهتر است کاری را انجام دهید که برای شما لذت‌بخش است، این کار شاید به شما کمک کند که خودتان و احساستان را بهتر بشناسید.

 

غلبه بر تنهایی
غلبه بر تنهایی

 

 • باورهای منطقی داشته باشید.

احساس تنهایی می تواند عمدتاً ناشی از تفاوت بین آنچه می خواهید و آنچه هستید باشد. بخشی از راهکار این مسئله این است که بپذیرید می توانید از چیزهای کوچک نیز لذت ببرید و با افراد متنوعی مکالمات ساده و کوتاه داشته باشید و توقع نداشته باشید که آن ها حتماً باید محرم اسرار شما تا آخر زندگی باشند. توقعات زیاد و کمال گرایانه می تواند باعث شود با دیگران سخت ارتباط بگیرید و همین مسئله زمینه بروز احساس تنهایی را ایجاد می  کند. برای مثال رفتارهایی مثل توقعات زیاد از دوستان جدید و وابسته شدن سریع به افراد جدید و یا اعتماد زیاد به افراد تازه وارد در زندگیتان.

 

 • تنهایی جزیی جدانشدنی از انسان است.

اگر انسان قادر باشد به این باور برسد که انسان و تنهایی جز جدانشدنی از یکدیگر هستند، مطمنا دیگر نگران تنها ماندن و اضطراب تنهایی تمام وجودمان را در بر نمی گیرد و احساس نمی کنیم منحصراً این ما هستیم که تنها مانده ایم. قبول کردن این که هر فردی اگر اضطراب پایینی داشته باشد و به میزانی از شناخت نسبی از خود دست پیدا کرده باشد قطعاً می تواند در تنهایی خود احساس امنیت و آرامش نیز داشته باشد و نه مدام به دنبال فردی برای آرامش خود بگردد و یا خود را نیازمند به دیگران بداند که لحظه ایی تنها نباشد.

معرفی کتاب در ارتباط با غلبه بر تنهایی

 • “چگونه از تنهایی لذت ببریم”، نویسنده: سارا میتلند

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.