اردیبهشت, 1398 بدون نظر راز موفقیت

بزرگترین موانع موفقیت را بشناسیم.

بسیاری از ما رفتارها و عادت‌های ناسالمی داریم که مانع موفقیت ما هستند که می توان با  آگاهی از آنها، به شکل موثری با آن­ها مواجه شد و آن­ها را از پیش رو برداشت. در این مقاله سعی شده است چند مورد مهم که مانعی برای پیشرفت و موفقیت شما هستند.

 

موانع ذهنی و درونی موفقیت

شناخت موانع ذهنی و درونی برای رسیدن به موفقیت، بسیار ضروری است. در این قسمت این موانع بررسی می شود تا با آگاهی بهتر، آنها را برطرف کنید.

 

 • عدم تمرکز

یکی از موانع اصلی موفقیت، قارد نبودن بر متمرکز کردن همه تلاش‌مان برای یک کار است. زندگی جدید دائم ما را حواس ما را با مشغولیت‌های چندگانه و دل‌مشغولی‌های متنوع ولی بی‌فایده پرت می کند. در نتیجه، بیشتر تلاش‌هایمان صرفا به‌خاطر عدم انضباط و تمرکز لازم بی‌نتیجه می‌مانند واین کار یکی از بزرگ‌ترین موانع موفقیت است. بیشتر مردم کارهای ناتمام بسیاری دارند و ممکن است این پروژه‌ها در آغاز بسیار جذاب بوده باشند اما آنها وقتی  با اولین چالش رو به رو می شوند به‌سرعت سراغ پروژه دیگری می‌روند. پریدن از پروژه‌ای به پروژه دیگر نسبتا آسان است اما راه به جایی نمی‌برد و باعث عدم موفقیت می شود.

از دیگر مسائلی که معمولا همزمان با کمبود تمرکز پیش می‌آید، آن است که بی اینکه متوجه باشیم وقت‌مان را هدر می‌دهیم. اگر بر رؤیاها و هدف‌هایمان تمرکز نکنیم، از زمان‌مان به‌نحو موثر استفاده نخواهیم کرد. درنتیجه به‌جای آنکه به دنبال موفقیت باشیم، زمان‌مان را صرف کارهایی بی‌فایده می‌کنیم.

 

 • داشتن باور اشتباه

بسیاری از مردم فکر می‌کنند دلیل عدم موفقیت شان آدم‌های دیگر است و تحت هیچ شرایطی به این فکر نمی‌کنند که طرز فکر و نگرش خودشان است که باعث بروز مشکلات می‌شود. ۱۸۰۰ سال پیش، اپیکتتوس، فیلسوف یونانی این درس را به شاگردانش می‌داد که «امور به خودی خود تشویش‌برانگیز نیستند، بلکه نحوه‌ی مواجهه‌ی ما است که آنها را تشویش‌زا می‌کند». درست در همان زمان، مارکوس آرلیوس می‌گفت: «اگر گمان می‌برید امور بیرونی موجب رنجش و آزارتان شده‌اند و مانع موفقیت شما شده است، بهتر است، بدانید که هیچ‌چیز جز خود شما نمی‌تواند باعث آشفتگی‌تان شود. با قدرت تمام آثار آشفتگی‌های بیرونی را از بین ببرید».

 

 • منفی گرایی

یکی دیگر از موانع موفقیت و پیشرفت منفی گرایی است. سعی کنید از منفی گرایی و افراد منفی دوری کنید و این کار را با خودتان شروع کنید. منفی‌بافی انرژی شما را تخلیه می‌کند و موفقیت و پیشرفت شما را به تأخیر می‌اندازند. تفکرات منفی شما را سست می‌کند و کم‌کم ناامید می‌شوید. اگر کارها و زندگیتان سخت هستند، بیشتر تلاش کنید. اگر شکست می‌خورید، از آن‌ها درس بگیرید. بهتر است بدانید که اگر بر مشکلات و سختی‌ها تمرکز می کنید، مشکلات و دشواری‌های بیشتری خواهید داشت؛ اما اگر بر راه حل‌ تمرکز دارید، فرصت‌های بیشتری در پیش روی شما خواهد بود.

 

 • ترس

هیچ‌چیزی در زندگی مثل ترس، جلوی شکوفایی پتانسیل‌های آدمی را نمی‌گیرد و مانع موفقیتش نمی شود. ترس رؤیاهای انسان را در هم می‌شکند و مانع از این می‌شود که جوامع و سازمان‌ها به پیشرفت‌های بزرگ دست پیدا کنند و اصلی‌ترین دلیلی است که بسیاری از مردم، استعدادها، مهارت‌ها وامیدهای به زبان نیامده‌ی خود را به خاک می‌سپارند.

ترس به‌خودی‌خود پدیده‌ای طبیعی است. هنگامی‌که شما می‌خواهید به دنبال عمیق‌ترین امیال و خواسته‌های خود بروید و زندگی رؤیایی خود را رقم بزنید، کاملاً طبیعی است که ترس گهگاه به درون ذهن شما راه پیدا کند. اما اینکه ترس باعث فلج شدن شما شود و شما را از کوچک‌ترین حرکتی بازدارد یا اینکه انگیزه‌ای برای قوی‌تر شدن شما شود، کاملاً بستگی به واکنش و پاسخی دارد که ذهن شما تعلیم‌ دیده تا در برابر موقعیت هراس‌انگیز از خود نشان دهد.

بهتر است بدانید، نیازی نیست که پیش از حرکت همه‌چیز را بدانید و از همه‌ی جزئیات آگاهی داشته باشید. البته خیلی خوب است برنامه‌ریزی داشته باشید و خود را آماده‌ی عمل کرده باشید؛ ولی مهم‌ترین چیز برای رد شدن از دیوار بزرگ ترس، شروع به اقدامات کوچک در آن زمینه است.

 

 • کمال گرایی

کمال یا ایده آل گرایی منفی در واقع خود آزاری شدید برای بهتر شدن است. کمال گرایی مانع از موفقیت شما نمی شود اما یقینا بر استرس و فشار روانی تان می افزاید. نه تنها شما در کارتان موفق نمی شوید بلکه افسردگی و رخوت به لیست دستاورد هایتان افزوده می شود.

 

 • عدم انگیزه

بی انگیزگی باعث میشود خیلی از کار هایمان را نصفه و نیمه رها کنیم و کارهایمان را به تعویق بیندازیم کسی که فرد بی انگیزه باشد  به سختی می تواند مشکلاتش را  حل کند.  بی انگیزگی باعث می شود اعتماد به نفس پایین تری داشته باشیم و در برخی مواقع ممکن است فرد غرغرو هم بشویم یعنی دنبال این می گردیم که تقصیرات خودمان را گردن کسانی دیگر مثل خانواده، جامعه بیندازیم یعنی به دنبال بهانه گشتن هستیم و باعث می شود موفقیت ما به تعویق بیوفتد.

موانع موفقیت
موانع موفقیت

 

موانع موفقیت شغلی

برخی رفتارها و عادات هم هستند که به‌راحتی می‌توانند شما را از مسیر رسیدن به موفقیت شغلی بازدارند. در این قسمت به این موانع پرداخته می شود.

 

 • متوقف کردن یادگیری

یادگیری همیشگی و طولانی­ مدت از ویژگی­های موفق‌ترین افراد و از دلایل اصلی توسعه فردی است. اگر می خواهید یکی از افراد موفق باشید و اگر این باور را دارید که همه چیز را می‌دانید آنگاه هیچ راهی برای موفقیت در حرفه و حتی زندگی شما وجود ندارد.

همانطور که مالکوم ایکس می‌گوید: “آموزش راهی برای ورود به آینده است، فردا متعلق به کسانی است که امروز برای آن آماده می‌شوند.” هنگام مواجه­ شدن با زندگی، چنانچه بتوانید از هر تجربه و از هر فردی چیزی یاد بگیرید، از مزایایی خیلی زیادی بهره‌مند می­شوید. شما با آموزش­ دیدن، می‌توانید تیزهوش باقی بمانید. در نهایت اگر می‌خواهید پیشرفت کنید و به موفقیت دست پیدا کنید این مانع  موفقیت را بر طرف کنید.

 

موانع موفقیت
موانع موفقیت

 

 • تمایل به انجام کارها به تنهایی

ما انسان‌ها موجودات اجتماعی هستیم و مانند حیوانات و پرندگان نباید به تنهایی از خودمان محافظت کنیم. ما انسان‌ها برای زندگی در جنگل خلق نشده‌ایم که به تنهایی کاری انجام دهید. ما موجودات اجتماعی هستیم بنابراین هنگام مواجه شدن با مشکلات باید در جمع حاضر شده و به شکل گروهی ان را حل کنیم.

ما انسان هستیم و زندگی‌های ما به یکدیگر وابسته است، برای رسیدن به مو.فقیت باید به شکل گروهی با هم همکاری کنیم.

بنابراین اگر می‌خواهید شرایط را بهبود دهید واقع‌بین باشید، بر روی موضوع به خوبی کار کنید، در آن زمینه نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید و در صورت نیاز از دیگران کمک بگیرید. شاید شما هرگز ندانید، در چه مرحله‌ای قرار گرفته‌اید، و به موضوع باید چگونه نگاه کنید. اما شاید یک دوست یا حتی یک فرد غریبه با نگاه دقیق و منطقی نسبت به موضوع مورد نظر و توانایی‌های شما بهتر بتواند شما را راهنمایی کند و راه‌حل‌های عالی برای حل مشکل شما پیدا کند.

بنابراین هرگز از اینکه از کسی کمک بگیرید خجالت نکشید و با این کار مانع موفقیت خود نشوید. و بدانید که شما سزاوار بهترین‌ها هستید، پس برای موفقیت و پیشرفتتان باید از دیگران کمک بخواهید و همه کارها را به تنهایی انجام ندهید.

 

موانع موفقیت
موانع موفقیت
 • تنبلی

تنبلی بلای راه رسیدن به موفقیت است. آنهایی که سست عنصر هستند، به هدف های بزرگ و حتی به هدف های کوچک هم نمی‌رسند. برای رسیدن به هدف باید چالاک و سرزنده باشید تا بتوانید دیگه تنبلی را بر زمین بزنید. برای غلبه به این مانع موفقیت، شما باید تلاش و کوشش را یک عادت برای خودتان بکنید.  افرادی که موفق هستند و به اهداف خودشان می‌رسند، تلاش فراوان می‌کنند و از سستی و تنبلی بیزار هستند و از تمام لحظه های زندگی عمر خود به خوبی استفاده می‌کنند.

 

 • بی برنامه گی

اگر برنامه مناسب نداشته باشید، احتمال موفقیت شما کم تر است. مهم نیست که برنامه ناقص است یا اگر اوضاع دقیقا آنطور که برنامه ریزی شده است کار پیش نرود. تنها چیزی که اهمیت دارد این است که یک برنامه دارید. این کار به شما کمک می کند تمام فعالیت های خود را به یک جهت هدایت کنید.

بدون یک برنامه روشن، به احتمال زیاد به سمت چپ، راست، جلو و عقب می روید، اما هرگز به اهداف خود نزدیک نخواهید شد و  یکی از موانع موفقیت را دارید. اهمیت برنامه ریزی توسط تحقیقات علمی مورد حمایت قرار می گیرد که تاکید می کند که اگر آن ها طرحی را ایجاد کنند احتمال شکست آن ها کم تر است.

 

 • کمبود مهارت

گاهی اوقات لازم است مهارت یا تکنیکی بلد باشید تا کاری را به پایان برسانید اما اگر قادر به انجام آن نباشید، معمولاً در ناامیدی فرو رفته و احساس ناکارامدی و عدم توانایی به شما دست خواهد داد. و این امر به عنوان یک مانع محسوب شده و حس ناکامی شدیدی را در شما بوجود می آور و باعث می شود که به طور کلی از آرزوهایتان دست بکشید و مانعی برای موفقیت و پیشترفتتان باشد.

برای از بین بردن این مانع موفقیت، بهتر است به خاطر داشته باشید که اگر احساس می کنید که دانش کافی برای انجام کاری را ندارید، نباید ناراحت شده و احساس ناکامی و ناامیدی در وجودتان مستولی شود. در گذشته در یک چنین شرایطی مردم به کتابخانه ها مراجعه می کردند، اما اکنون با پیشرفت تکنولوژی می توانید سری به اینترنت بزنید و از مراجع بسیار زیادی که در اختیارتان قرار گرفته بهرمند شوید. جمع آوری اطلاعات و افزایش دانش در زمینه ای که در کارهای خود به آن نیاز پیدا خواهید کرد در وهله اول اعتماد به نفستان را افزایش داده و سپس روند فائق آمدن شما به این مانع در راه رسیدن به اهدافتان را نیز تسریع می بخشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.