آبان, 1397 بدون نظر دسته‌بندی نشده

آرزو ها و رویا های خود را رشد دهید و به آن ها برسید!

در این مقاله قصد داریم شما را به رویا پردازی دعوت کنیم و و در مورد آرزو ها و اهداف صحبت کنیم. وقتی مشخص شد برای چه به این دنیا آمده اید ،باید تصمیم بگیرید چه بکنید؟ چه داشته باشید؟چه چیز هایی را به دست آورید ؟ چه چیزی را می خواهید تجربه کنید ؟و مالکیت چه چیزهایی را میخواهید کسب کنید؟
در سفر از جایی که هستید به جایی که میخواهید بروید ، باید انتخاب کنید که کجا می خواهید باشید . به عبارت دیگر ،موفقیت از نگاه شما چه شکلی دارد؟

چرا به رویا هایمان نمی رسیم؟

از دلایل اصلی این که خیلی ها به ان چه که می خواهند نمی رسند این است که نمی دانند چه می خواهند .آن ها خواسته خود را به صورت شفاف و دقیق تعریف نکرده اند.

برنامه ریزی های دوران کودکی اغلب جلوی خواسته های شما را می گیرند . درون تک تک ما بذر کوچکی نهاده شده است که هدف زندگی ما در آن معلوم است .متاسفانه گاهی این بذر در واکنش به والدین ، مربیان و دیگر الگو های بزرگسال ،در طول دوران رشد ما گم می شود.

از بدو تولد هر کودکی دقیقا می داند که چه می خواهد . می داند آیا گرسنه است یا نه. غذاهایی را که دوست ندارد نمی خورد . نیاز ها و خواسته های خود را به راحتی بیان می کند .بدون هیچ شرم و ملاحظه ای بلند بلند گریه میکند تا به خواسته اش برسد. هر آن چه که برای رفع نیاز گرسنگی ، عوض کردن پوشک ، بغل کردن و ناز ونوازش لازم است در وجود کودک تعبیه شده است .وقتی هم که بزرگ تر می شود چهار دست و پا به طرف آن چه که برایش جالب تر است میرود . مشخص است که چه می خواهد و بدون واهمه به سمت آن می رود .

پس چه اتفاقی می افتد ؟
جایی در طول مسیر کسی می گوید …
به آن دست نزن ! به آن جا نزدیک نشو . هرچه که داخل بشقاب هست را بخور. چه دوست داشته باشی چه نداشته باشی .
این احساس تو درست نیست !
تو که واقعا این را نمی خواهی ؟
خجالت بکش !
گریه نکن انقدر بچه نباش.

و وقتی کودک بزرگ می شود این حرف ها را می شنود..
نمی شود که هر چیزی را که می خواهی به دست بیاوری.
پول که علف خرس نیست
چرا فقط به فکر خودتی ؟
این قدر خودخواه نباش .
کاری را که داری می کنی رها کن و کاری که من می گویم را انجام بده .

قرار نیست رویا ها و آرزو دیگران را برآورده کنید .

بعد از روبرو شدن با چنین تحریم هایی ، اکثر ما نیازهای جسمی و خواسته های روحی خود را فراموش می کنیم . و اسیر سر در آوردن از آن چیزی می شویم که دیگران از ما می خواهند .یاد می گیریم که برای کسب تایید دیگران چگونه عمل کنیم و چطور باشیم . در نتیجه کارهایی را انجام می دهیم که نمی خواهیم اما این کارها موجب رضایت دیگران میشوند . مثلا :

پزشکی میخوانیم چون پدر می خواهد.
به خاطر دل مادر ازدواج می کنیم .
به جای این که آرزو کار کردن در رشته هنری مورد علاقه مان را دنبال کنیم مشغول کسب و کار واقعی می شویم .
به جای این که یک سال با پای پیاده دور اروپا گشت بزنیم ، فوق لیسانس می گیریم .

برای منطقی بودن خواسته ها و تمایلات خودمان را قراموش می کنیم .تعجبی ندارد که وقتی از یک نوجوان میپرسید می خواهد چه کار کند و اکثرا با صداقت تمام می گویند : نمیدانم !
آن قدر باید و نباید روی سر یک نوجوان ریخته است که خواسته های واقعی اش زیر آن دفن می شود.

رویا
رویا

چطور می شود تمایلات واقعی را از نو بازشناسی کرد؟

با تمام این هایی که گفته شد پس چطور می توان تمایلات واقعی را از نو بازشناسی کرد ؟چطور می توان بدون ترس یا شرم  و یا ملاحظه ،خواسته های واقی خود را بازیافت ؟ چطور می توان با شور وشوق خود دوباره آشتی کرد ؟
در ابتدایی ترین سطح ، می توان به ترجیحات خود در موقعیت های مختلف احترام گذاشت. چه بزرگ و چه کوچک. نباید این ترجیحات فردی را کوچک بشمارید . شاید برای دیگران کم اهمیت باشد ،اما قطعا برای شما این طور نیست.

به کمتر از رویا خود راضی نشوید!

اگر واقعا می خواهید نیروی خود را بازیابید و به آن چه که از زندگی می خواهید برسید ، باید این حرف ها را کنار بگذارید که :نمیدانم.اهمیتی ندارد . فرقی برای من نمیکند. و یا اصطلاح مورد علاقه نوجوانان یعنی بیخیال ! هروقت که بایک انتخاب رو به رو شدید ، هر چه قدر که کوچک و بی اهمیت بود ببینید ترجیح تان چیست ؟بپرسید : اگر می دانستم ، آیا انتخابش می کردم ؟اگر مهم بود ، ترجیحش میدادم ؟ اگر واقعا فرق می کرد ، ترجیح من چه بود ؟
مشخص نبودن خواسته ها و ترجیح دادن نیاز ها و تمایلات دیگران به انتخاب های خود ، تنها یک عادت است .با تمرین عادت متضاد ، می توانید این عادت ناپسند را ترک کنید .

فهرستی از رویا های خود تهیه کنید

یکی از ساده ترین راه ها برای مشخص کردن آن چه که واقعا می خواهید تهیه یک فهرست سی تایی از آرزو ها و رویا هایی است که می خواهید انجام دهید یا داشته باشید یا قبل از مرگ تان به آن ها برسید . این راهی فوق العاده برای شروع کردن است .

تکنیک قدرتمند دیگری که می تواند به کشف خواسته هایتان کمک کند ، کمک خواستن از یک دوست برای تهیه این فهرست است . از دوست تان بخواهید که ده الی پانزده دقیقه پشت سر هم از شما بپرسد : دیگر چه می خواهی ؟و جواب های شما را یادداشت کند.

خواهید دید که اولین خواسته تان چندان هم پیچیده نیست . اما در پایان این تمرین 15 دقیقه ای خود حقیقی شما شروع به حرف زدن می کند : می خواهم مردم دوستم داشته باشند . می خواهم خودم را بیان کنم . می خواهم  باعث ایجاد تغییرات بزرگی شوم . می خواهم احساس قدرت کنم. این خواسته ها ، بیان واقعی ارزش های درونی شما هستند.

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.