بهمن, 1397 بدون نظر راز موفقیت, زندگی چیست, مثبت اندیشی

برای داشتن زندگی رویایی چه کار باید کرد؟

داشتن زندگی رویایی آرزوی همه است. همه ما آرزو داریم کارهای بزرگ انجام دهیم و صاحب عالی ترین وضعیت ها باشیم. با این وجود بسیاری از ما به نتایج مطلوب خود دست نمی یابیم. شکایت می کنیم که موفقیت کافی در زندگی مان نداریم. همه ما این توانایی را داریم که در زندگی مطلوب خود را بسازیم. تنها باید بدانیم که چگونه آن را انجام دهیم؟

در این مقاله نکات طلایی برای داشتن زندگی رویایی را برای شما عزیزان شرح می دهد. پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا پایان مطالعه نمایید.

 

 •   مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرید.

شما باید مسئولیت شادی و غم، موفقیت و شکست، و روزهای خوب و بدتان را بپذیرید. اغلب اوقات، ما دستاوردهای مثبت و موفقیت‌هایمان را حاصل تلاش خود می‌دانیم و برای شکست‌ها و ناکامی‌ها، دیگران یا شرایط را مقصر می‌دانیم. وقتی از عادت متهم کردن دست بکشیم، می‌توانیم انرژی و وقتمان را صرف تمرکز بر بهتر شکل دادن شرایط به نفع خودمان کنیم، شکوه کردن و تقصیر را بر گردن دیگران و چیزها انداختن، فقط انرژی شما را هدر می‌دهد؛ تصور کنید همان انرژی را صرف یک کار مثبت کنید.

سرزنش کردن چیزی جز وقت تلف کردن نیست. هرچقدر هم که دیگران یا خودتان را مقصر دانسته و سرزنش کنید هیچ تغییری در زندگی تان رخ نخواهد داد. اگر دوست دارید جزو افراد موفق باشید و زندگی رویایی را تجربه کنید باید این حقیقت را بپذیرید که کسی که فکر کرد، احساس کرد، و عمل کرد خود شما بودید.

 

 • خودتان را باور کنید و در هنگام انجام کارها خودتان را تشویق کنید.

این یک امر بدیهی است که هر کسی که بخواهد در زندگی اش موفق شود، باید در درجه اول خودش را باور داشته باشد. باید به خود و توانایی هایمان باور داشته باشیم، چون درون ماست که باعث پدید آمدن نتایج بیرونی می شود. مردم به راحتی با شکست ها یا دشواری های زندگی پا پس می کشند و باور خودشان را از دست می دهند. برای اینکه یک پله از بقیه جلوتر بیفتید، باید طرفدار درجه یک خود باشید.

به خودتان جایزه بدهید! طی یک روز عادی همه ما مطمئنا موفقیت های کوچکی به دست می آوریم. شاید بالاخره موفق شده باشید با یک مشتری سرسخت برخورد کنید، یک فروش کرده باشید، یا کسی در کارتان تحسینتان کرده باشد. البته اینها موفقیت هایی نیست که ارزش ندارد برایش مهمانی بگیرید اما چرا نباید لحظه ای را برای جشن گرفتن این موفقیت های کوچک خود اختصاص دهید؟ این تجربه را با کس دیگری درمیان بگذارید، با یک ناهار خوشمزه به خودتان پاداش بدهید و یا این که با یک شاخه گل، یک بستنی خوشمزه، یک لباس مخصوص خانه ارزان و شیک، یک بسته پفک، پاستیل و …. از خودتان قدردانی کنید.

 

زندگی رویایی
زندگی رویایی

 

 • همواره در حال یادگیری باشید.

برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی و دست یابی به زندگی ایده آل و موفق، همواره در حال یادگیری باشید. حتی وقتی که سرتان شلوغ است و کارهای روزانه تان را به سختی انجام می دهید، باز هم یادگیری را رها نکنید. بهتر است 5 ساعت در هفته را به یادگیری اختصاص دهید. پس در 5 روز کاری، روزی یک ساعت به یادگیری بپردازید. در این زمان تمام حواس خود را جمع کنید و نگذارید چیزی تمرکزتان را از بین ببرد. یادگیری باعث جوان شدن مغز می شود و با این کار به پیشرفت بیشتری خواهید رسیدو ب زندگی رویایی تان می رسید.

 

زندگی رویایی
زندگی رویایی

 

 • خوش بین باشید.

اشـخاص خوش بین در برابر بیماریهای عفونی و مسری مقاومتر بوده و بهتر می توانند امراض مزمن را از خود دفع كنند. امروزه به طرز گـترده ای عقیده بر این است كه خوش بینی قابلیت سیستم دفـاعی بدن را برای مبارزه با بیماری ها افزایش می دهد. این ممكن است به آن دلیل باشد كه افراد خوش بین دارای پایین ترین سطح استرس در یك اجتماع می باشند. و همگی ما می دانیم كه استرس كمتر به معنای داشتن بدنی سالمتر و در نهایت زندگی زیباتری است.

فرد خوشبین بعد از روبه‌رویی با ناکامی به حالت عادی بر می‌گردد و دوباره آغاز می‌کند اما یک فرد بدبین دچار رخوت و افسردگی می‌شود.

 

 • عقاید دیگران در مورد خود را نادیده بگیرید.

اهمیت زیاد به حرف مردم به همین ناگواری، زندگی را تلخ و محدود می‌کند. اگر مدام فکر کنید که زیر ذره‌بین مردم هستید و شما را قضاوت می‌کنند، زندگی برایتان سخت می‌شود. تنها یک‌بار به دنیا می‌آیید، یک‌بار دوران جوانی را تجربه می‌کنید و همه‌ی مراحل دیگر نیز به سرعت برق‌و‌باد می گذرند. پس به جای مقایسه‌ی عقایدتان با نظرات دیگران، سعی کنید حرف مردم را کنار بگذارید و ارزش‌های خود را شکل بدهید و راحت و رها، طوری زندگی کنید که دوست دارید و لایق آن هستید، یعنی در آسایش و آرامش و بدون اهمیت دادن به حرف مردم و در چنین شرایطی زندگیتان رویایی خواهد شد.

 

 • اهداف خود را مشخص کنید و آنها را بنویسید.

مهمترین عامل در داشتن یک زندگی رویایی تدوین و مشخص کردن دقیق اهدافاست.  هدفگذاری مهمترین عامل حرکت و خلق آینده است، هدفها هستند که مقصد و مسیر زندگی فردی و سازمانی را روشن می کنند. هدف گذاری به مثابه ترسیم جاده ای برای آینده است. تلاشی ارزشمند است که معطوف به هدف باشد، تلاش بی هدف پرتاب تیر در تاریکی است یکی از موانع بسیار مهم موفقیت و کامیابی، ناتوانی افراد و در تدوین اهداف می باشد. آنهایی که رویایی در ذهن و هدفی بر روی کاغذ نداشته باشند مقصدشان ناکجا آباد خواهد بود.

برای مطالعه بیشتر در این مورد مقاله ” ضرورت داشتن هدف در زندگی و چگونگی نوشتن اهداف ” را مطالعه بفرمایید.

 

هدف
هدف

 

 • انگیزه‌های خود را پیدا کنید.

در جست‌وجوی چیزهایی باشید که به شما انگیزه تلاش و کوشش می‌دهد. فکر کنید که در گذشته چه چیزهایی به شما انگیزه داده است تا تغییری در زندگی‌تان ایجاد کنید و به دنبال اهداف‌تان بروید. اگر می‌خواهید انگیزه و اشتیاق خود را تقویت کنید، باید علت انجام کارهایتان را بدانید. آیا انگیزه کارهایتان دستیابی به سود مالی بوده است؟ آیا می‌خواستید کاری را انجام بدهید تا بتوانید وضیت فعلی خود را حفظ کنید؟ یا ترس و خشم دلیل انجام برخی کارهایتان بوده است؟

اگر انگیزه‌های روشنی داشته باشید می‌توانید سریعا نگرش خود را به سمت مثبت‌اندیشی تغییر دهید. زیرا زمانی که بتوانید به خودتان برای یک هدف انگیزه بدهید، نگرش شما از قدرت درونی‌تان سرچشمه می‌گیرد، که باعث می‌شود سریع‌تر در مسیرتان حرکت کنید، بیشتر بخندید، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید، که تمام اینها در نهایت موجب خواهد شد که موفقیت‌های بیشتری به دست آوریدو به زندگی مطلوب خود دست یابید.

 

 • با ترس هایتان رو به رو شوید.

ما همگي دچار شك و ترس مي شويم. همه ما در زندگي راه مان را از طريق ستارگان پيدا نمي كنيم. در راستاي روياهايتان حركت كنيد، حتي اگر مجبور باشيد مانند كودكي نوپا تاتي تاتي كنيد. فقط ادامه دهيد و نااميد نشويد. موفقيت در گوشه اي منتظر شما است. يكي از ضرب المثل هاي ژاپني مورد علاقه من اين است: «اگر هفت بار افتادي براي بار هشتم بلند شو». اگر نيفتيم ياد نمي گيريم كه راه برويم. هر زماني كه مي افتاديم، دوباره بلند مي شديم و باز مي افتاديم، تا اينكه يك روز بلند شديم و راه افتاديم. گاهي اوقات كوچكترين ها در ميان ما اميد بخش ترين ها هستند.

 

اگر شما در گذشته از چیزی رنج برده باشید ممکن است آن چیز هنوز در ذهن شما باشد. اگر قلب شما شکسته باشد، ممکن است این حس همچنان با شما باشد. ممکن است بخواهید به گذشته ها ملحق شوید چرا که فکر می کنید این گذشته است که شما را تعریف می کند. گذشته نمی تواند برگردد و به شما آسیب برساند. به جای اینکه گذشته را تکرار کنید، چرا به آن افتخار نمی کنید و از آن درس نمی گیرید؟ داستان قدرتمندتری در مورد گذشته بگویید. اجازه ندهید گذشته، شما را از لذت زمان حال بازدارد.

 

 • باور کنید که هرچیزی ممکن است.

در گذشته دانشمندان بر این باور بودند که انسان به به اطلاعاتی که از دنیای بیرون ذهن جریان می یابند، پاسخ می دهند. اما امروز دریافته اند که برعکس، ما به آن چه که ذهن، براساس تجربیات گذشته انتظار رخ دادنش را دارد، پاسخ می دهیم. درواقع ذهن دستگاهی بسیار قدرتمند است؛ می تواند هرچیزی را که می خواهید در اختیارتان قرار دهد. اما شما باید باور کنید آن چه که می خواهید امکان پذیر است.
همچنان که در باور کردن خود گام بر می دارید، صدای بخش شکایت کردن را به حداقل برسانید. به آن چه که درباره اش شکایت می کنید دقت کنید. چاق هستم. خسته ام. از قرض خلاص نمی شوم. شغل بهتری نمی یابم. ارتباطم با پدرم را نمی توانم تحمل کنم. هرگز نیمه گمشده ام را نمی یابم. شکوه ها و شکایت های خود را بررسی کنید. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که بتوانید کاری برای آن ها انجام دهید. آن ها در مورد افراد دیگر، چیزهای دیگر یا وقایع دیگر نیستند. آن ها درباره شما هستند.

 

 •    بخشنده باشید.

بخشنده بودن يكي از فاكتورهاي دخيل در موفقيت است. بررسي هاي علمي نشان داده است وقتي شما كار خيري انجام مي دهيد، ناحيه اي در مغز كه مربوط به لذت بردن است فعال مي شود. اين همان ناحيه اي است كه وقتي غذايي خوشمزه مي خوريد يا رابطه عاطفي برقرار مي كنيد، فعال است. تحقيقات پژوهشگران نشان داده است افراد بخشنده و خيرخواه خوشبخت تر بوده، احساس افسردگي كمتري مي كنند و زندگی رویایی دارند.

كمك به ديگران يعني كمك به خود وقت گذاشتن براي ديگران به معني هدر رفتن وقت نيست. بخشيدن يعني خوشبختي، جالب است بدانيد كه هميشه بخشيدن با به دست آوردن رابطه مستقيمي دارد. همانطور كه مي گوييم با هر دست بدهي با همان دست مي گيري، بخشيدن نه تنها يك حس لذت را به دنبال دارد، بلكه اعتماد به نفس فرد را بالا مي برد. بررسي هاي پژوهشگران كانادايي نشان داده است كه در ميان افراد با درآمد يكسان آن دسته كه بخشنده ترند حس خوشبختي بيشتري دارند.

 

 • منظم باشید.

نظم باعث می‌شود که زندگی و رفتارتان را تحت کنترل و سلطۀ خویش داشته باشید. نظم به شما انرژی، انگیزه، قدرت درونی و اراده می‌دهد. نظم این قدرت را به شما می‌دهد که به آرامی موقعیت‌های سخت را مدیریت کنید و علیرغم مشکلات و موانع با عزمی راسخ و با پشتکار به کار خود ادامه دهید، تا زمانی‌که موفق به تمام کردن آنچه را که می‌خواستید، شوید.

 

 • پشتکار داشته باشید.

افرادی که موفقیت های بزرگ کسب می کنند، از توانایی های استثنایی و خارق العاده ای برخوردار نیستند؛ بلکه به میزان قدرت و توانایی شان، ایمان و اعتقاد دارند. افراد موفق با تمام قدرت، از استعدادها و مهارت هایشان استفاده می کنند تا به نتیجه ی دلخواه برسند و هرگز با اولین شکست یا مانع، دلسرد و پشیمان نمی شوند.

توماس ادیسون بر این باور بود که: موفقیت حاصل یک درصد نبوغ و ۹۹ درصد عرق ریختن است. شما می توانید به موفقیت دست پیدا کنید، اگر فکر کنید یا باور و ایمان داشته باشید که می توانید.

 

 • شکرگزار باشید.

چیزی که باید بیشتر وقت‌ها به خودمان یادآور شویم این است که برای شروع کردن چیزی نباید به دنبال زمان ایده آل باشیم. درمورد خوشبختی هم همینطور است، نباید منتظر بمانیم خوشبختی برایمان اتفاق بیفتد، باید آن را برای خودمان بسازیم. اینکار را می‌توانیم با عوض کردن طرز فکرمان نسبت به زندگی انجام دهیم. قدرشناسی برای چیزهای کوچکی که در زندگی داریم تاثیر بسیار قابل‌توجهی در دید ما نسبت به اطرافمان دارد. از هر لحظه لذت ببرید و زیبایی را در چیزهای عادی زندگی ببینید تا بفهمید برای اینکه هر روز شاد باشید نیاز به چیز زیادی ندارید.

 

 

سخن پایانی:

کاملاً طبیعی است که همه ما همیشه بخواهیم بهتر شویم، بیشتر داشته باشیم و کارهای بیشتری انجام دهیم. اما در مسیر زندگی اغلب فراموش می‌کنیم که چیزی که برای داشتن یک زندگی رویایی نیاز داریم همان چیزی است که درست روبرویمان قرار دارد. ما در تلاش برای موفق بودن یادمان می‌رود به خودمان گوشزد کنیم که کاملیم، کافی هستیم و درست همین لحظه را داریم. پس همین الان شروع کنید و با نکات گفته شده در این مقاله زندگی رویایی خود را بسازید.

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.