مهر, 1398 بدون نظر راز موفقیت

چگونه نظم باعث موفقیت ما می شود؟

 

افراد موفق از شخصیت منظمی در زندگی برخوردار هستند و در برابر سختی های زندگی، نظم، نقش مهمی ایفا می‌کند، حل مشکلات بدون داشتن نظم به نظر دشوار و غیر قابل حل است. زندگی افراد منظم با تقویت مجموعه مهارت‌ها آسان‌تر می‌شود. در این نوشته قصد داریم تعریفی از این عامل موفقیت و راهکارهایی برای ایجاد نظم در زندگی ارائه دهیم، با ما انتهای مقاله همراه باشید.

 

نظم چیست؟

نظم به معنی ترتیب، آراستگی، سامان و پیوستگی است. نظم با تسلط بر افکار شروع می‌شود و اگر نتوانید آنچه را که به آن می‌اندیشید کنترل کنید، نخواهید توانست آنچه را که انجام می‌دهید کنترل کنید. به زبان ساده‌تر، نظم یعنی اینکه شما اول بیندیشید و بعد عمل کنید.

 

نظم
نظم

 

 

فواید داشتن نظم

داشتن نظم در زندگی باعث می‌شود افراد در زندگی دقیق‌تر باشند و سختی‌ها و مشقت‌ها را برای رسیدن به اهداف و چشم‌اندازها راحت‌تر تحمل کنند. همچنین آثار و نتایج مفید زیادی دارد که در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌ شود.

 

سالم بودن

افراد منظم برای پیشرفت در زندگی، به سلامتی شان اهمیت زیادی می‌دهند به همین دلیل علاوه بر نظم در محیط زندگی و کاری به تغذیه سالم و انجام فعالیت‌های ورزشی، توجه ویژه‌ای دارند.  زمانی که از نظر احساسی و ظاهری در وضعیت خوب و مناسبی باشید قطعا عملکرد بهتری در کارها نیز خواهید داشت.

 

مثبت اندیشی

افراد منظم به طور کلی نسبت به تمام مسائل، نگرش مثبتی دارند و مراقب افکار خود هستند. زیرا عقیده دارند طرز فکر، موجب شکست یا موفقیت خواهد شد. موفقیت همیشه به راحتی حاصل نمی‌شود. افراد منظم معتقدند شکست برای آن ها فرصتی را فراهم می‌کند تا در مسیر صحیح قرار بگیرید.

 

بهبود روابط با دیگران

داشتن نظم با توجه به افزایش میزان خودکنترلی باعث می‌شود بهتر بتوان بر عکس‌العمل‌های فوری منفی و زننده غلبه کرده، از اقدامات هیجانی پرهیز کرده و نحوه رفتار با افراد را بهبود بخشید.

 

نظم
نظم

 

پیشرفت در زندگی

بی نظمی مانع پیشرفت است و افراد منظم راه و شیوه ای در پیش می گیرند که از انجام کارهای غیرضروری و  اجتناب کنند. به همین علت بیشتر تمرکز خود را برآینده و هدف خود می گذارند و در این زمینه پیشرفت هم خواهند کرد.

 

الگوسازی

از نتایج مهمی که نظم می تواند در زندگی هر شخص داشته باشد الگو سازی برای اطرافیان است. با ایجاد نظم به خانواده و از اطرافیان و دوستان خود می آموزید که چگونه زندگی خود را به درستی مدیریت و کنترل کنند. و شما می توانید الگوی خوبی برای آن ها باشید.

 

کاهش استرس و ایجاد آرامش

همواره تاکید می شود که فهرست کارهایی را که باید انجام دهید، فراهم کنید. چرا که نداشتن برنامه و به هم ریختگی، ذهن شما را مشغول می کند و بدون شک با فشار روانی مواجه می شوید اما منظم بودن میزان استرس را کاهش و احساس آرامش را افزایش می دهد.

 

ایجاد تعادل بیشتر

با داشتن نظم، برای دنبال کردن سرگرمی مورد علاقه، مطالعه یا  شرکت در هر کلاسی وقت لازم را پیدا خواهید کرد. نظم، زندگی شما را با کیفیت تر تر خواهد کرد و قادر خواهید بود کارها را در زمان کمتری انجام دهید و امور زندگی را در کنترل خود درآورید.

 

 

اهمیت نظم در موفقیت

نظم از هدر رفتن وقت، سرمايه و استعداد می شود و در نتيجه شادی و نشاط فرد بيشتر شود.حاكم كردن نظم و انضباط در كارها، موجب می‌شود كه هر كاری به موقع، بجا و در حد انتظار انجام شود و انسان از سردرگمی و فشار روانی به دور باشد، در نتيجه هم اثربخشی و كارآمدی بيشتر خواهد شد. كسی كه در زندگی و كار فردی و جمعی پايبند به نظم و انضباط باشد، افكار گوناگونش از يك طبقه بندی خاصی برخوردار می‌شود. به همين جهت به راحتی پله های رشد را طی می‌كند و از فشار روحی و روانی در امان بوده و موفقیت او بيشتر می‌شود.

 

 

راهکارهایی برای افزایش نظم در زندگی

ایجاد تغییر یا منظم شدن ممکن است کار ساده ای نباشد و چرا که ممکن است از خیلی از امتیازاتی که قبلا داشتید محروم شوید. ممکن است شروع یک کار، ناراحتی و کلافگی برای شما به همراه داشته باشد. پس بسیار طبیعی است که در ابتدا از ایجاد تغییرات وحشت کنید یا ناراحت شوید. کمی تمرین و تحمل سختی می تواند شما را برای منظم بودن و نظم و انضباط داشتن در زندگی تان آماده کند. در این قسمت راه هایی برای شروع ایجاد در نظم در زندگی تان مطرح می شود.

 

دیگران را از برنامه های خود مطلع کنید.

اگر در انجام یک پروژه یا ایجاد یک تغییر در زندگی تان هستید باید به دیگران هم در جریان بگذارید تا از اهداف تان مطلع بوده و در رسیدن به آن ها به شما کمک کنند. همچنین شاید لازم باشد انتظارات شان را از شما کمتر کنند و به نوعی یک مهلت خارجی برای تان در نظر بگیرند. البته لازم نیست جزئیات اهداف تان را به آن ها بگویید چرا که ممکن است به همه ی آن ها دست پیدا نکنید. اما یک دورنمای کلی از ایده های تان باعث خواهد شد که آن ها هم در رسیدن به آن با شما همراه شوند.

 

از کارهای کوچک شروع کنید.

برای این که نظم و انضباط به یک عادت در زندگی شما تبدیل شود بهتر است از تمرکز کردن بر روی کارهای کوچک شروع کنید. به عنوان مثال قبل از خروج از منزل رختخواب تان را مرتب کنید یا تمیز نگه داشتن اتومبیل تان و یا تمیز نگه داشتن اتاق یا محل زندگی تان! وقتی نظم به عنوان یک عادت در چنین کارهای کوچکی برای شما تبدیل شد آن گاه می توانید در انجام کارهای بزرگ و مهم تر نیز منظم باشید و با این اقدام به موفقیت در زندگی نزدیک تر شوید.

 

فهرستی از کارها و مهلت سررسیدشان تهیه کنید.

افراد منظم وقت خود را هدر نمی‌دهند. آنها بر این باورند که نظم در کارها با بهره‌وری ارتباط مستقیم دارد. بنابراین برای هر روز و هر هفته خود جداولی را درست می‌کنند، مهلت سررسید کارها را مشخص می‌کنند و به اهداف خود دست پیدا می‌کنند. در یک زندگی شلوغ و بهم ریخته، شما وقت کافی برای رسیدن به اهدافتان را ندارید.

 

نظم
نظم

 

همه چیز را یادداشت کنید.

به خاطر سپردن وقایع از شما یک شخص منظم نمی‌سازد. شما باید سعی کنید تا وقایع را یادداشت کنید. یک خودکار و چند ورق کاغذ یک روش خوب برای به یاد داشتن وقایع است و همچنین می‌توانید از یک کامپیوتر و یا تلفن‌همراه برای یادداشت کردن استفاده کنید. با حفظ تاریخ‌های مهم و یادآوری آنها در ذهن خود، فقط زندگی خود را پیچیده‌تر می‌کنید. همه چیز را بنویسید: لیست خرید، سوغاتی و هدایا، تاریخ و روزهای مهم مثل قرارملاقات‌ها و روزهای تولد.

 

 وقت شناس باشيد.

يکی از ويژگی های مشخص افراد منظم، وقت شناس بودن آنهاست. آن ها زمانی که با ديگران قرار می گذارند، به همۀ جوانب از جمله ترافيک، محل قرار و کارهای ديگری که بايد در آن روز انجام دهند خوب فکرمی کنند و سعی می کنند برای ديگران نيز به اندازۀ خودشان احترام بگذارند.

 

نظم
نظم

 

قسمتی از کارهایتان را به دیگران واگذار کنید.

واگذار کردن قسمتی از مسولیت هایتان به دیگران باعث شود تا هرج و مرج در کارهایتان به حداقل ممکن برسد و همچنین مجبور نباشید همه کارها را با بی نظمی انجام دهید. فایده ی دیگر این مورد در این است که کارهایتان را به زمان دیگری موکول نخواهید کرد. موکول کردن کارها به زمان دیگر ممکن است باعث شود تا بی نظمی تان بیشتر شود، چون حجم کارهایتان افزایش پیدا خواهد کرد و این موضوع قطعا باعث کاهش کیفیت فعالیت ها و بی نظمی خواهد شد.

 

به کار یا فعالیتی که چالش برانگيز است، بپردازيد.

برای تقويت اراده و قدرت خود، کاری انجام دهید که خلاقيت تان را شکوفا کند. اين کار وادارتان می کند تا از قوای ذهنی تان بيشتر استفاده کرده و در کار خويش انضباط داشته باشيد. و در نهایت باعث می شود در اين مسير باقی بمانيد و ببينيد که توانايی شما بيش از آن است که خود می پنداريد.

 

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.