خرداد, 1400 بدون نظر راز موفقیت, مثبت اندیشی

سرچشمه ی تمام افکار مثبت و منفی، ذهن است. این شما هستید که تصمیم میگیرد درباره اتفاقات گوناگون چطور فکر کنید و چه احساسی داشته باشید. مثبت اندیشی، هنر توجه به قسمت های خوب هر موقعیتی است و تاثیر بزرگی بر روی زندگی شما دارد.

 

تعریف مثبت اندیشی:

سرچشمه ی تمام افکار مثبت و منفی، ذهن است. این شما هستید که تصمیم میگیرد درباره اتفاقات گوناگون چطور فکر کنید و چه احساسی داشته باشید. مثبت اندیشی، هنر توجه به قسمت های خوب هر موقعیتی است و تاثیر بزرگی بر روی زندگی شما دارد.

خیلی از افراد به اشتباه فکر میکنند که مثبت اندیشی به معنای بی توجهی و نادیده گرفتن تمام جنبه های واقعیت است. درحالی که هیچ فرد مثبت اندیشی واقعیت را انکار نمیکند. افرادی که نگرش مثبتی به زندگی دارند؛ همانطور که قسمت های خوب اتفاقات را میبینند به جنبه های بد آن هم آگاه هستند.

چیزی که آن ها را از دیگر افراد متفاوت میکند، این است که افراد مثبت اندیش همیشه منتظر اتفاقات خوب هستند و با افزایش تمرکز بر روی قسمت های مثبت، جنبه های منفی هر چیزی را از بین میبرند.

قدرت مثبت اندیشی:

وقتیکه مثبت اندیش باشید قدرت تمرکزتان رو چیزی که میخوایید و هدفی که دارید بالاتر میره و باعث میشه که دیگه به حواشی، نویزها، منفی بافی ها، و کلا هر چیزی که بوی غم و اندوه میده یا براتون ناامیدی به بار میاره و حواستون رو پرت میکنه، کاری نداشته باشید. یعنی رها میکنید، هر چی که اذییتون میکنه و باعث افزایش اعتماد به نفس و عزت نفستون رو ازتون بگیره. عکسش هم صادقه، یعنی زمانیکه انرژی و اعتماد به نفس تون پایین باشه دیگه نمی تونید رو نقاط مثبت زندگیتون تمرکز کنید و به چیزی که میخوایید برسید. پس در این بین فقط داشتن روحیه بالا و تفکر مثبته که شما رو از این دالون فکری بیرون میاره و به سر منزل مقصود میرسونه.

با داشتن یه ذهن مثبت میتونی علایقت رو کشف کنی و با تمرکز روی اونها شانس موفقیتت رو افزایش بدی. وقتیکه کار مورد علاقه تو با تمام شور و اشتیاق و هیجان درونت انجام میدی، انرژی مثبتی سمت کائنات میفرستی که زمین و زمان دست به دست هم میدن تا هرچی که بخوای همون بشه و تسلیم امر تو میشن.

خود باوری یکی دیگری از نشانه ها و اثرات مثبت اندیشی در فرد است. مثبت اندیشی ارتباط مستقیمی با اعتماد به نفس شما دارد. وقتیکه مثبت اندیش باشی اعتماد به نفست بالا میره و این باعث میشه که به خودت و تواناییهات اعتماد و اعتقاد داشته باشی. و به خودت بگی:این منم که لایق رسیدن به تمام هدفهام در زندگی هستم، این منم که از پس هر چالشی تو زندگیم برمیام و به اوج آرزوهام تو زندگی میرسم. قطعاً زمانیکه شما چنین تصوراتی از خودت داری تمام آدمهای اطرافت هم مجبور میشند که مثل تو فکر کنند و باهات هم عقیده باشند.

 

مثبت اندیشی در قرآن

نگرش مثبت و خوش بینی که در قرآن به عنوان یکی از راه‌ها و تکنیک‌های مهم در جهت کسب سعادت دنیوی و اخروی است.قرآن کریم و سخنان بزرگان دین اسلام این نکته را تأیید کرده‌ است که خوش بینی رابطه‌ای مستقیم با موفقیت و کامیابی افراد دارد.

موفقیت فقط مثبت اندیشی نیست، در واقع مثبت اندیشی با عمل کردن به آن است که موجبات کامیابی را برای فرد به همراه می‌آورد. اندیشیدن و عمل به اندیشه‌ی مثبت است که راه را به فرد نشان می‌دهد. اندیشه و عمل در کنار هم هستند که معنا پیدا می‌کنند.

قرآن کریم راه رسیدن به موفقیت را در راه مثبت اندیشی می‌داند و برای دستیابی به این طرز تفکر راه‌هایی را پیشنهاد کرده است. یکی از چیزهایی که به انسان کمک می‌کند تا اندیشه‌اش را کنترل کند و مثبت فکر کند و زمینه‌ی انگیزه و تلاش و کوشش را در وی بارور سازد، آینده‌نگری است. در قرآن کریم آیات فراوانی در این رابطه وجود دارد.

 

جملات مثبت اندیشی

افکار ما با کلمات و جملات ساخته می‌شود. جملات منفی فضای ذهن را مسموم می‌کند. هر چه یاد بگیریم ذهن را با داده‌های مثبت تغذیه کنیم شیوه عملکرد آن را تقویت خواهیم کرده ایم. برای این منظور دقایق اولیه بیداری و شب‌ها پیش از خواب که ذهن در حالت پذیرش و تلقین پذیری بیشتری است جملات تاکیدی مثبت را تکرار کنید. در این قسمت به چند جمله مثبت اشاره می کنیم:

  • سرها بالا، قلب‌ها روشن. پیش به‌سوی روزهای خوب.
  • رضایت همیشه به معنی داشتن چیزهایی که می‌خواهید نیست. گاهی رضایت قدردان داشته‌ها بودن است.
  • من می خواهم، من می توانم، من انجامش خواهم داد، من موفق خواهم شد.
  • اکثر شکست‌ها نصیب کسانی شده است که نمی‌دانستند فاصله‌شان تا موفقیت چقدر نزدیک است و دست از کار کشیده‌اند.
  • انگیزه مانند آتشی است در درون خود فرد است. اگر فرد دیگری بخواهد این آتش را درون شما روشن کند، شانس کمی برای شعله‌ور کردن آن خواهد داشت.
  • به مشکلهایتان بخندید تا همیشه موضوعی برای خنده داشته باشید.

 

مثبت اندیشی سمی Toxic Positivity به چه معناست؟

مثبت گرایی سمی  به این معنی است که مهم نیست که شرایط چقدر وخیم یا دشوار باشد، باید در هر شرایطی ذهنیت مثبت خود را حفظ کنیم. بر طبق این رویکرد تنها باید به فرکانس های مثبت زندگی توجه شود. اما لازم است به این موضوع توجه شود که اگرچه خوش بین بودن و داشتن تفکر مثبت فوایدی دارد، اما در عوض، مثبت گرایی سمی احساسات منفی را به صورت نمادین و کاذب منع می نماید.

مثبت اندیشی سمی در واقع می تواند به افرادی که دوران سختی را می گذرانند آسیب برساند، افراد به جای این که بتوانند احساسات واقعی انسان را به اشتراک بگذارند و از حمایت بی قید و شرط برخوردار شوند، احساسات خود را کنار گذاشته، نادیده گرفته یا کاملاً بی اعتبار می دانند.

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.