آبان, 1397 بدون نظر زندگی چیست, مثبت اندیشی

چگونگی زندگی در لحظه؟

زندگی در لحظه یا حال به معنی آن است که با تمام حواس خود، هشیار و آگاه به زمان حال باشیم. این به معنی آن است که به گذشته فکر نکنیم یا در آن ساکن نشویم و نیز مضطرب و نگران آینده نباشیم. وقتی ما توجه خود را به زمان حاضر یا حال می دهیم، بر روی کاری که در دست داریم تمرکز می کنیم.

ما تمام توجه خود را به آنچه که بایستی انجام بدهیم، متمرکز می کنیم و تا رسیدن به نتیجه پیش می رویم. تصور هر لحظه زندگی، ما را وادار می کند که ارزش آن لحظه را طولانی تر و معنادارتر سازیم. وقتی که در زمان حال زندگی می کنیم، بجای جستجوی کمیت زمان، از هر دقیقه لذت می بریم و آن را مزه مزه می کنیم. کمیت را فدای کیفیت نمی کنیم.

در این مقاله سعی بر این است تا با ارائه تمرینات بسیار ساده و موثر مهارت لذت بردن از لحظات زندگی را در خود تقویت نماییم.

زندگی در لحظه حال

حضور در لحظه حال

خیلی از ما با این موضوع مشکل داریم؛ نمیتوانیم در زمان حال زندگی کنیم. فکر میکنیم یا باید اتفاقات گذشته را به صورت افکاری که هزاران بار راجع به آنها فکر کردیم، باز هم فکر کنیم و یا همیشه به فکر آینده باشیم.

آینده ای که خودش می آید و وقتی آمد، باز هم به فکر آینده ای دیگر باشیم. درحالی که زندگی در پس زمان حال پنهان شده و ما نادانسته زمان حال را فدای آینده (یا خیلی بدتر، گذشته) میکنیم.

وقتی در سر کار هستیم، به فکر مسافرت بعدی هستیم. وقتی در مسافرت هستیم، به فکر کارهایی که بعد از مسافرت باید انجام بدهیم هستیم. ما نه کارمان را با تمرکز و با حضور کامل ذهن درست انجام میدهیم و نه هنگام مسافرت با فکر راحت و آسایش خاطر کار میکنیم.

و این یک مشکل جدی است. مشکلی که ممکن است تک تک لحظات ارزشمند و تکرار نشدنی زندگی مان را بابت آن از دست بدهیم. درحالی که زندگی همان لحظه های امروز است.

 

رویاهای بزرگ داشته باشید و همین امروز سخت برای‌شان تلاش کنید.

همین حالا بهترین زمانی است که می‌توانید روی رسیدن به آرزوهای‌تان کار کنید. برنامه ریختن انگیزه‌بخش است اما تمرکز روی چیزی که در لحظه‌ی حال می توانید برای رسیدن به آرزوی خود انجام بدهید هم اهمیت دارد تا بیش از حد در آینده غرق نشوید. می‌دانیم که اتفاقات همیشه مطابق پیش‌بینی ما رخ نمی‌دهند. تمام آنچه در اختیار ماست زندگی در زمان حال است.

 

مزایای تمرکز در زمان حال

 • شما ارتباط بیشتری با افکار و احساساتتان پیدا می کنید.
 • با دیگران ارتباط بیشتری پیدا می کنید.
 • قدردانی و لذت بخشی زندگی را بیشتر احساس خواهید کرد.
 • اگر شما در لحظه زندگی کنید، لحظه از کنار شما نمی گذرد.
 • احساس تمرکز، صلح و زنده بودن بیشتری می کنید.
 • کمتر احساس اضطراب و ترس می کنید.
زندگی در لحظه حال
تمریناتی برای کمک به زندگی در لحظه اکنون
 • زندگی در لحظه اصلا بدین معنا نیست که شما دست از رشد کردن می کشید.

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که مدام به ما می گوید باید در شغلمان پیشرفت کنیم یا از آنچه که هستیم، بهتر و بهتر شویم: ما روزهایمان را به خیال بافی درباره آینده مان می گذرانیم. اگر می توانستم… اگر امکانش را داشتم…. یا اگر میشد….. ببینید؛ این ای کاش ها و اگر ها به شما هیچ کمکی نخواهند کرد؛ این اگر ها نه تنها شما را به پیش نمی رانند، بلکه شما را متوقف ساخته و جلوی رشدتان را می گیرند چرا که شما نمی توانید وقتی خودتان را غرق در آینده خیالی تان کرده اید، بر لحظه اکنون و الان، تمرکز کنید.

 • سرعت کارهایتان را پایین بیاورید.

اینقدر عجول نباشید؛ ترمزها را بکشید و از صندلی راننده پایین بیایید. البته درک این جمله، برای آن دسته از افرادی که نمی توانند در لحظه اکنون زندگی کنند، کمی دشوار است؛ آنها مدام از نقطه الف به سمت نقطه ب حرکت می کنند و از این جلسه و قرار به جلسات دیگر و سپس به خانه، آشپزی، تمیز کاری، و … می پردازند؛ نهایتا ۵-۶ ساعت وقت برای خوابیدن دارند؛ که همانطور که می توانید تجسم کنید، آرامش و استراحت لازم را برای آنها فراهم نخواهد کرد.

 • به مسائل ریز و جزئی هم توجه کنید.

گاهی اوقات آن قدر درگیر مسائل بزرگ و فوری در زندگی می شویم که جزییاتی که نقش مهمی هم در زندگی مان ایفا می کنند را نادیده می گیریم. ما می توانیم با لذت بردن از یک فنجان قهوه، غذای خوشمزه، گوش دادن به آهنگ مورد علاقه مان توجهمان را به حال معطوف کنیم و روحیه مان را هم بهبود بخشیم.

شاید در گذشته کسی یا چیزی باعث جریحه‌دار شدن احساسات ما شده باشد . با توقف در گذشته جز غم و اندوه چیز دیگری نصیب ما نخواهد شد پس بهتر است گذشته‌ها را فراموش کنیم و کینه‌ها را دور بریزیم تا با خلق و خویی خوش به استقبال یک روز جدید برویم .

 • شغل‌تان را دوست داشته باشید.

وقتی شغل‌مان را دوست نداشته باشیم ، از اول هفته برای رسیدن تعطیلات آخرهفته ثانیه شماری می‌کنیم . در این صورت حدود ۷۱ درصد از زمان عمر خود (۵ تا ۷ روز ) را بیهوده تلف کرده‌ایم . برای برطرف کردن این مشکل دو راه حل وجود دارد ۱ . شغل خود را ترک کرده و به دنبال حرفه‌ی مورد علاقه‌ی خود برویم ۲٫ اگر این امکان برای ما وجود ندارد که شغل خود را ترک کنیم باید به دنبال نقاط مثبت شغل فعلی خود باشیم و بر روی آنها تمرکز کنیم .

 • متوقف کردن نگرانی و اضطراب

چگونه می‌توانیم قدر لحظات زندگی خود را بدانیم در حالی که همواره نگران اتفاقات آینده هستیم ؟ آن هم اتفاقاتی که شاید هرگز رخ ندهد . پس از ان جایی که نگرانی و اضطراب برای فردایی مبهم تا کنون برای هیچ کس سود و فایده‌ای به همراه نداشته است ، عاقلانه‌تر این است که تغییر جهت داده و از انرژی ذهنی خود در مسیر دیگری استفاده کنیم.

 • غلبه بر عادت‌های نادرست

عادت‌ها ، با اسیر کردن ما در بند خود آزادی در زندگی را از ما سلب می‌کنند . پس بهتر است آنها را حذف کنیم و اجازه ندهیم که در زندگی ما نفوذ  کنند؛  برای رسیدن به این هدف باید در لحظه و زمان حال زندگی کنیم .

 • عشق را در اطراف پراکنده کنی.

هر روز کار خوبی برای کسی انجام بدهید. به غریبه‌ها لبخند بزنید. درِ ورودی را برای کسی باز نگه دارید. کسی را به یک لیوان چای مهمان کنید. به نیازمندان کمک کنید. به عزیزان‌تان تلفن کنید. جای خود را در مترو یا اتوبوس به دیگران تعارف کنید. از کسی تعریف کنید. به اطرافیان‌تان بگویید که قدردان آنها هستید. این کارها واقعا احساس خوبی را در آدم ایجاد می‌کند!

 • به جهان بنگرید انگار که فیلم تماشا می‌کنید.

هنگامی که شما در قطار یا اتوبوس نشسته‌اید، در یک کافی‌شاپ یا رستوران هستید یا حتی در خیابان قدم می‌زنید، تصور کنید که در سالن سینما نشسته‌اید. برای یک لحظه هر چیزی را که در اطراف شما در حال اتفاق افتادن است تماشا کنید. اسم این فیلم “زندگی” است و این فیلم مستند روی دیوار در حال پخش شدن است. این سریع‌ترین راه برای این است که از خودتان بیرون بیایید و راه درست برای رسیدن به زمان حال را پیدا کنید.

 • از غذا خوردن لذت ببرید.

آخرین باری که واقعا غذا خوردید کی بوده است؟ معمولا ما در هنگام غذا خوردن به صورت موازی کارهای دیگری نیز می‌کنیم. پای لپ‌تاپ و تلوزیون غذا می‌خوریم در حالیکه در حال گشت‌وگذار در اینترنت هستیم. ولی اینکه چند لحظه‌ای از دغدغه‌های روزانه فاصله بگیرید و در هنگام غذا خوردن از آن لدت ببرید به شما کمک خواهد کرد تا با زمان حال ارتباط برقرار کنید.

قبل از هر وعده چند نفس عمیق بکشید، اینکار به شما کمک می‌کند تا سیستم عصبی خود را آرام کنید که تمرین خوبی برای در حال بودن است.

لقمه‌ها را به آرامی بجوید و از بو، طعم و بافت غذای خود لذت ببرید.

 • از تلفن همراه خود جدا شوید.

در عصر تلفن‌های هوشمند، انسان‌ها در حسرت زمان‌هایی برای خودشان هستند. ما از تلفن‌های همراه خود در هر شرایطی استفاده می‌کنیم. در آسانسور، قبل از خواب، بعد از خواب، هنگام رانندگی و …

در حالیکه روان‌شناس‌ها پیشنهاد می‌دهند که این عادت بد را کنار گذاشته و در عوض به خود، این فرصت را دهید که آسوده نشسته و از  اطراف خود لذت ببرید. این تمرین می‌تواند از زمانی که از خواب بلند می‌شوید آغاز شود. بعد از بیدار شدن تلفن همراه خود را کنار بگذارید و به جایش کمی با آسودگی خاطر چای یا قهوه بنوشید و یا زمانی را با خانواده خود بگذرانید.

 • زمانی را به بدنتان اختصاص دهید.

زمان‌های کوتاهی از مشغله‌های کاری روزمره فاصله بگیرید و به خودتان اختصاص دهید. با آرامش به سر و ذهن خود متمرکز شوید و به سمت پایین و انگشت‌های پا در حالیکه نفس‌های عمیق و منظم می‌کشید بروید بدون آنکه سعی کنید افکار و احساساتی که به سمت شما می‌آیند را سرکوب کنید. این کار نه تنها شما را نسبت به بدنتان آگاه‌تر میکند بلکه فرصتی محیا می‌کند که خود را از تنش‌ها و استرس‌ها دنیای بیرون کمی رها کنید.

 

زندگی در لحظه حال

و در آخر، زندگی در لحظه به معنی آن است که اجازه بدهیم گذشته عبور کند و به آینده اعتماد کنیم. اگر ما مثبت و به زمان حاضر خوش بین باشیم، آینده ما نیز مثبت و امید بخش خواهد بود. ما این را به خود مدیون هستیم که هر لحظه مان را از همین حالا بشماریم.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.