خرداد, 1398 بدون نظر راز موفقیت

غلبه بر تنبلی برای رسیدن به موفقیت

غلبه بر تنبلی یکی از راهکارهای رسیدن به موفقیت است. بسیاری تصور می کنند تنبلی به معنای خوابیدن و یک گوشه نشستن است. هر چند تعریف دقیقی برای تنبلی وجود ندارد اما می توان آن را به وقت تلف کردن هم تعبیر کرد. اگر کسی زمان خود را برای کارهای فرعی و غیرواجب صرف کند، شاید عنوان تنبل هم به او اطلاق شود.

همچنین گاهی مواقع می خواهیم کاری را شروع کنیم اما نمی توانیم قدم اول را برداریم. در صورتی که می دانیم با برداشتن همین قدم اول می توانیم زندگیمان را تغییر دهیم. مشکل اصلی بسیاری از افراد که هیچ گاه موفق نمی شوند، تنبلی و سستی در برداشتن قدم اول است. بنابراین غلبه بر تنبلی یکی از ابزارهای مهم موفقیت است. برای غلبه بر تنبلی راهکارهای زیادی وجود دارد که ادامه به آن می پردازیم. با ما همراه باشید!

 

تنبلی چیست؟

اهمالکاری یا تنبلی یعنی محول کردن کارها به آینده. به طور کلی، به تعویق انداختن کا، رفتاری ناپسند و ناراحت کننده است که پیامدهای ناخوشایندی در بر دارد و هرگز نمی توان از تاخیر در انجام کارها، به تصور و گمان بهتر ارائه کردن آنها دفاع کرد. تنبیلی به هر شکلی که باشد، رفتاری نامطلوب و نکوهیده است که بتدریج در وجود انسان به صورت عادت درمی آید. پس با آن مبارزه کنید.
از نظر آماری، این عادت نزد بیشتر مردم رایج است و بسیار نادرن دکسانی که دچار این بیماری نباشند. عادت به تعویق انداختن کار در انسان، نظیر بسیاری از عادت های دیگر همچون پرخوری و سیگار کشیدن، جنبه فراگیر دارد و مردم با این که اززیان آنها آگاه هستند، با وجود این از کنارش بی توجه می گذرند.

 

دلایل تنبلی

دراین قسمت دلایل رایج تنبلی بین مردم می پردازیم.

 • عدم آینده نگری

برخی ها قادر به دیدن آینده نیستند وتنها به فكر حال هستند وفكر می كنند همه چیز برای حال آفریده شده است وفردایی وجود ندارد هرچند باید حال را غنیمت شمرد ولی باید برای آینده هم برنامه­ای داشته باشد.

 

 • بی نظمی و بی برنامه­ گی

یكی از عوامل تنبلی وسستی بی نظمی و بی برنامه گی است نداشتن برنامه ریزی معین ومشخص در زندگی وبی توجهی به تدبیر و طراحی برای آینده ، كارهایی با حجم بسیار كم در نظر شخص به صورت انبوهی از كارهای انجام نشده مجسم میكند .این حالت باعث میشود تا شخص خود را نا توان از انجام آن كار ببیند ودر انجام آن تنبلی وسستی میكند.

 

 • خشم

بسیاری از تنبلی ها نتیجه خشم و پرتوقعی است؛ مثلا شاگردی از ترس مردود شدن یا  به علت ترس از شکست، انجام تکالیف درسی خود را عقب می اندازد و از آن نظر که نمی تواند آن رابه طور کامل انجام دهد، بهانه تراشی می کند. مثلا تقصیر را به گردن هم اتاقی خود می اندازد، استادش را مقصر می داند که تکلیف مشکل برای او تعیین کرده است. والدینش رامقصر می داند که او را به مدرسه برده اند و نسبت به معلمان و والدین خود احساس دشمنی می کند.

به جای این که از دست خود عصبانی باشد و خود را مقصر بداند، همه تقصیرها را به گردن دیگران می اندازد!
در بررسی آماری که در این مورد به عمل آمده، معلوم شده علت عمده تنبلی در افراد، پرتوقعی و پایین بودن سطح تحمل آنهاست که به خصومت و تنفر آنها ازاشخاص می انجامد.

 

 • تغذیه نامناسب

یکی دیگر از علل تنبلی تغذیه نامناسب است. بیماری کم‌خونی، یا آهن کم در غذا مقصر اصلی در ضعف و بی‌حالی می‌باشد. سعی کنید جهت جبران این نقیصه گاهی به جای استفاده از سبزیجات کم آهن مانند کرفس، هویج و گل کلم از برگ‌های سبز مانند اسفناج و آرتیشو مصرف کنید. به جای استفاده از برنج در کنار غذا از عدس و یا لوبیا چشم بلبلی و بالاخره برخی اوقات از گوشت قرمز به جای مرغ و ماهی بهره ببرید.

استفاده از نوشابه انرژی زا را کاهش دهید. نوشابه انرژی‌زا ممکن است انرژی شما را ناگهانی و زودگذر بالا ببرد اما به محض آنکه کافئین آن تمام شود شما دچار خستگی مضاعف خواهید شد.

غذاهایی که دارای چربی بالایی می‌باشند مانند غذاهای سرخ شده ابدا برای عملکرد مغز مناسب نیستند.
مطالعات نشان داده که مواد غذایی حاوی چربی بالا در کوتاه مدت انسان را دچار ضعف و بی حالی کرده و در طولانی مدت هوشیاری و تمرکز را کم می‌کند. این اتفاق بخصوص در مورد غذاهایی که سرشار از چربی و کربوهیدرات‌ها هستند، پیش می‌آید.

 

 

راهکارهای غلبه بر تنبلی

 

 • تصمیم گیری

مهمترین گام برای درمان تنبلی، تصمیم گیری‌ برای رهایی از سستی است. تصمیم های هر شخص، به طرز تفکر او و دیدگاهش نسبت به جهان بستگی دارد. برای همین اولین قدم این است که دیدگاه خود را عوض کنید تا از تنبلی خود رها شوید.  باید عقاید پوچ قبلی را از ذهن خود خارج سازید و به جای آنها عقاید تازه‌ای بیاورید. اگر باور داشته باشید که به اندازه کافی خوب و باهوش نیستید، اگر باور داشته باشید هر چه هم که خوب کار کنید هرگز شاهد نتایج خوبی نخواهید شد، چه انتظاری از خودتان دارید که بخواهید دست به انجام کوچکترین کاری بزنید؟

پس بهتر است به خودتان ایمان بیاورید و تواناییهای خودتان را بهبود بخشید. باید نسبت به زمان خود متعهد باشید، نسبت به یادگیری علاقه داشته باشید، و نسبت به موفقیت، شور و شوق داشته باشید. آنگاه در نهایت خواهید دید که تنبلی شما از بین خواهد رفت.

باید خود را قبول کنید و باور داشته باشید که هر کدام از ما دارای استعدادها وتوانمندی هایی هستیم که واقعا منحصر به فرد است. بقیه‌ی ماجرا بستگی به کار و کوشش خودتان دارد که بتوانید آنها را به دنیا نشان دهید. هر روز فقط یک آجر روی آجر قبلی بگذارید و در چشم بهم زدنی مشاهده خواهید کرد ساختمانی را که همیشه دوست داشتید، ساخته‌اید و دیگر چیزی به نام تنبلی در زندگیتان نخواهد بود.

 

 • موانع رواني را شناسايي کنيد.

نداشتن انرژي کافی يکي از علت های تاثيرگذار بر تنبلي است. مراقب سطح انرژي خود باشيد. ورزش کنيد و صبح ها صبحانه اي کامل بخورید. شما بايد موانع رواني فعاليت هاي خود را شناسايي کنيد و پيش از شروع هر فعاليتي انرژي رواني خود را تقويت کنيد. کارهايي مانند يک استراحت کوتاه يا خوردن غذاي مورد علاقه تان و … مي تواند انرژي احساسي شما را براي جديت بيشتر در انجام کارهاي تان تقويت کند.

 

 • ورزش کنید.

ورزش کردن فواید بسیار زیادی دارد. یکی از مهم‌ترین مریت های آن شورو اشتقیاقی است که در زندگی ایجاد می کند. با ورزش کردن، سرعت جریان خون افزایش می‌یابد و سوخت‌وساز بدن بیشتر می‌شود. هر روز حداقل تلاش کنید که ۱۵ دقیقه از وقت خود را به نرمش‌های ساده اختصاص بدهید.

سطح انرژی بدن با ورزش کردن بالا می‌ رود و خودبه‌خود تمایل به خوردن غذاهای ظامناسب را از بین می‌برد. غذاهایی مانند فست‌فودها شادابی و پویایی بدن را می‌گیرند. وقتی انرژی کافی نداشته باشید، احتمال تنبلی افزایش می‌یابد.

 

 • به کارهای خود نظم دهید.

بی‌نظمی و نامرتب بودن، انرژی زیادی از شما تلف می‌کند. وقتی اطراف شما به‌هم ریخته و آشفته باشد، انگیزه و انرژی‌تان افت می‌کند. خانه‌ی نا‌مرتب، ماشین یا میز کار به‌هم ریخته، همه و همه باعث می‌شوند نظم ذهن‌تان بر هم بخورد و انگیزه کافی برای کار در یک محیط شیوغ نخواهید داشت.

 

 

 • مثبت اندیش باشید.

مثبت اندیشی یعنی فکر خوب داشتن در مورد هدف و آینده است. افراد مثبت اندیش انگیزه بیشتری برای غلبه بر تنبلی دارند. چرا که داشتن افکار منفی بیش از حد باعث می شود تا از برداشتن قدم های جدید و رفتن به مسیر موفقیت باز بمانید. در حین انجام کاری اگر به این فکر کنید که در این مسیر شکست می خورید پس قدمی بر نمی دارید و تنبلی خواهید کرد. بنابراین نتیجه کار افراد منفی باف تنبلی است. افرادی که مثبت اندیش نیستند مدام شکست های اطرافیان و شکست های گذشته خود را مرور می کنند و می گویند چون در گذشته شکست خوردیم و یا دیگران در این کار موفق نشده اند، پس من هم شکست می خورم.

 

 • زندگینامه افراد موفق را مطالعه کنید. 

سعی کنید با انسانهای موفق ارتباط برقرار کنید و در عین حال زندگینامه و شرح حال انسان های موفق را مطالعه کنید. آنچه آنها را برای رفتن به سوی موفقیت سوق داده است، بدون تردید بر روی شما هم تاثیر می گذارد. این افراد در زندگی طعم شکست ها و ناکامی های زیادی را چشیده اند که می تواند درس عبرتی برایتان باشد و به شما برای فائق شدن بر تنبلی کمک کند.

افرادی که در زندگی خود موفق و سرشار از انرژی هستن، می توانند باعث از بین رفتن سستی شما شوند. با برقراری ارتباط با افراد موفق روحیه رقابت را در خود زنده می کنید. یکی از دلایل تنبلی نبود رقابت است که باعث می شود در جا بزنید. اما روحیه رقابت باعث می شود تا برای عقب نماندن از دیگران بر تنبلی خود غلبه کنید و قدم های اول را برای رسیدن به رقیب بردارید.

 

 • عمل گرا باشید.

یکی از دلایل اهمال‌کاری این است که در کارها به‌جای آنکه عمل‌گرا باشیم، بیشتر به برنامه‌ریزی توجه می‌کنیم؛ درحالیکه بهتر توجه کنید که درنهایت ما با رفتارهایمان سنجیده می‌شویم نه بافکرهای خوبمان. ممکن است ما ایده‌های خیلی خوبی داشته باشیم اما اگر به آنها عمل نکنیم درنهایت گویا به چیزی نرسیده ایم.

 

نتیجه‌گیری
اگر قصد دارید به تعویق انداختن کارها و تنبلی را یک بار برای همیشه شکست دهید، می‌توانید از مواردی که در این مقاله گفته شده، بگیرید و مواردی را که مطابق شرایط شماست انتخاب کنید و بر طبق آن خود را درمان کنید.

 

 

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.