تیر, 1398 بدون نظر راز موفقیت, زندگی چیست

نه گفتن برای بسیاری از مردم  مشکل است حتی افرادی که بسیار جسور و با اعتماد به نفس هستند در برخی موقعیت‌ ها متوجه می ‌شوند به‌ رغم میل باطنی ‌شان به دیگران بله گفته‌اند.یکی از مهارت‌های مهم زندگی، مهارت «نه» گفتن است. برای زندگی بهتر، رشد معنوی، کافی است مهارت نه گفتن را بیاموزیم.

منظور از مهارت نه گفتن چیست؟

به طور واضح نه گفتن به معنی است که درخواست فرد دیگری را بنا به دلایلی رد می کنیم.

این رد کردن یکی از حقوق هر کسی است و نباید راحت از آن بگذرد و متأسفانه اکثراً راحت می گذرند.

معمولاً افراد در مواجهه با نه گفتن یکی از این شرایط را دارند:

در اکثر مواقع نمی توانند نه بگویند و توانایی آن را ندارند.

می توانند نه بگویند، ولی معمولاً به صورت غیر مستقیم و غیر واضح آن را انجام می دهند.

می توانند نه بگویند، ولی معمولاً به صورت پرتاب کردن یا عصبانیت، آن را انجام می دهند.

 

در مورد دسته اول که مشخص است که باید خیلی تمرین کنند و زمان می برد تا که حرفه ای شوند. اما دسته دوم و سوم هم فقط به ظاهر می توانند نه بگویند و آن ها هم نیاز به تمرین زیاد دارند! همین طور با پرتاب کردن و یا با خشم و عصبانیت نه گفتن، یک رفتار غیر مقتدرانه صورت گرفته است.

 

نه گفتن
نه گفتن

 

انواع نه گفتن

انواع مواردی که باید در آن ها نه بگوییم، شامل: نه گفتن به خود و نه گفتن به دیگران

 

 • نه گفتن به خود

هر فرد برای خود اهدافی در نظر می‌گیرد و بر این اساس تصمیماتی می گیرد. بنابراین برای عملی ساختن تصمیمات خود لازم است با هر آنچه که در ارتباط با خود و مانع عملی شدن تصمیمات او می‌شود، مبارزه کند. در چنین حالتی فرد باید به برخی خواسته‌های خود نه بگوید تا بتواند به اهداف خود برسد فرض کنید فردی تصمیم گرفته است که یک رژیم غذایی بگیرد تا وزن خود را کاهش دهد، کاهش دادن وزن هدف اساس اوست که برای رسیدن به آن باید دست از برخی رفتارهای خوردن بردارد. مثلا از خوردن، شیرینجات خودداری کند و به خواسته خود نه بگوید..

 • نه گفتن به دیگران

زمانی که خواسته‌های فرد و تمایلات فرد با خواسته‌های دیگران منافات پیدا می‌کند، در این حالت فردی که تمایلات و خواسته‌های خود را ترجیح می‌دهد، ناچار است در مقابل خواسته‌های دیگران مقاومت کندو به او نه بگوید.

 

 

چرا نه نمی گویید؟

 • نمی خواهید که خودتان را از گروه، بیگانه کنید و می خواهید که سازگار باشید. بنابراین مدام به درخواست های دیگران بله می گویید.
 • شاید با گفتن نه مضطرب می شوید چرا که فکر می کنید باعث بسته شدن درها بر روی تان می شوید و می ترسید موقعیت هایتان را از دست دهید.
 • برخی از مردم نه گفتن را نوعی روگردانی می دانند. اینطور فکر می کنید که، نه گفتن می تواند باعث خراب شدن پل ها و قطع رابطه ها شود.
 •  می ترسید که فرد واکنش بدی نشان دهد.
 •  از عذاب وجدان بعد از نه گفتن می ترسید.
 • یا فکر می کنید با گفتن نه بی ادب محسوب شوید. خصوصا در شرایطی که فرد درخواست کننده از لحاظ سنی از شما بزرگتر باشد. این نوع تفکر در فرهنگ ایرانی ریشه دارد، جایی که حفظ جنبه های اجتماعی بر جنبه های فردی ارجحیت داره و افراد در پی این مساله هستند که دیگران رو به هر قیمت از خودشون راضی نگه دارند .

 

نه گفتن
نه گفتن

 

فواید نه گفتن

 •  مطمئناً با نه گفتن اعتماد به نفس تان بالا می‌ رود و احساس قدرتمند شدن می‌ کنید زیرا آنان که به هر پاسخی جواب مثبت می ‌دهند اصولاً از خودشان ناامید و مأیوس هستند و از دست دیگران عصبانی می‌ شوند.
 •  نه گفتن به شما اجازه می دهد کارهای جدیدی را امتحان کنید. این که همیشه کاری را انجام می داده اید دلیل نمی شود برای همیشه انجام آن را به عهده بگیرید. با نه گفتن فرصت پیدا می کنید علایق و کارهای جدیدی را دنبال کنید.
 •  بله گفتن باعث می شود دیگران از انجام آن کار ناتوان شوند. به عبارت دیگر وقتی نه می گویید راه را به روی فرد باز می گذارید تا خود دست به کار شود. ممکن است نتوانند همانند شما عمل کنند اما اشکالی ندارد، در نهایت راه خود را پیدا می کنند.
 • نه گفتن به معنی خودخواهی نیست و وقتی وظیفه جدیدی را نمی پذیرید به این معنی است که مسئولیت هایی که در حال حاضر به عهده دارید برایتان اهمیت دارد و نمی خواهید در انجام آنها کوتاهی رخ دهد.

 

چگونه نه گفتن را یاد بگیریم؟

 •  موارد ذکر شده در بالا همگی تفکرات و باورهای غلطی هستند که در ذهن ما وجود دارد و باید آن ها کنار بیاییم و راضی شویم که ذهنیت خود را تغییر دهیم.  اولین قدم این است که باور کنیم این مسائل فقط در ذهن ما وجود دارد نه در دنیای خارج از ذهن و بهتر است بدانیم  با گفتن یک “نه” ساده و محترمانهبه راحتی می توانیم از درگیری ذهنمان با مسائل دشوار جلوگیری کنیم، پس  بهتر است تمرین کنیم به جای پذیرفتن بی قید و شرط هرگاه شرایط و توانایی انجام آن را نداریم به راحتی بگوییم:

خیلی دلم می خواست می توانستم این کار را انجام بدهم ولی …

متاسفانه من در این کار هیچ مهارتی ندارم شما می توانید به… کمک بخواهید.

نه متاسفم…

به همین روش با یک “نه” گفتن ساده هم خودمان را نجات می دهیم وهم به دیگران کمک می کنیم برای کاری که در نظر دارند دنبال فرد مناسبی بگردند.

 

 • بسیاری از افراد بنا به دلایلی چون خجالت، ترس و غیره، بلافاصله بعد ازشنیدن یک درخواست “بله” را بر زبان می آورند. اگر گفتن کلمه “نه” برایتان آسان نیست، لااقل از طرف مقابل زمان بخواهید، به عنوان مثال بگویید: ” بعدا خبر می دهم” اما اگر با اصرار طرف مقابل روبرو شدید، بگویید ” باید به تقویم نگاه کنم” بهتر است به یاد داشته باشید اگر او عصبانی یا ناراحت می شود مشکل اوست نه شما.
 •  گاهی نه گفتن آنقدر سخت است که نهایتا از ترس ناراحت نکردن دیگران به کاری مجبور می شویم که دوست نداریم، یا نهایتا به دروغ و بهانه تراشی روی می آوریم. بنابراین بهترین راهکار صداقت است، اینکه صادقانه به طرف مقابل بگوییم که نمی خواهیم درخواست او را بپذیریم. البته گفتن یک دروغ بی ضرر گاهی لازم است، اما بهتر است بدانید دادن امید واهی و دروغگویی به هیچ عنوان درست به نظر نمی رسد!
 •  اگر حتی فکر کردن به این دو کلمه “نه گفتن” شما را می ترساند، تمرین را از موقعیت هایی شروع کنید که اهمیت چندانی ندارند، به عنوان مثال تمرین را با  دستفروش های سمج شروع کنید و هر موقعی که یکی از آنها به سمت شما می آید به او نه بگویید.
 • به افرادی که قاطعیت دارند و مهارتهای خوبی در این زمینه دارند، دقت کنید و ویژگیهای آنها را مورد توجه قرار دهید.
 •  اطلاعات و آگاهیهای خود را افزایش دهید و مطمئن باشید که نه گفتن، روابط اجتماعی شما را مختل نخواهد ساخت. و همچنین در مواردی هم که نه گفتن به مسائل جدی و خطرناکی مربوط می شود، از دست رفتن رابطه به نفع شما خواهد بود و با برقراری روابط سالمتر اجتماعی جایگزینی برای رابطه از دست رفته خواهید داشت.
 • خود را برای تکرار درخواست آماده کنید، چرا که ممکن است تقاضای مورد نظر چندین بار از شما درخواست شود و لازم است چندین بار پاسخ منفی خود را اعلام کنید تا دیگران آن را بپذیرند. در این شرایط فقط با آرامش همان پاسخ خود را (با ذکر دلیل اولیه یا بدون آن) تکرار کنید.
 • پاسختان را طولانی نکنید و دلیل خود برای امتناع از پذیرش درخواست را بیان کنید اما آن را زیاد طول ندهید. از توضیح دادن زیاد یا توجیه کردن خودداری کنید.

 

نه گفتن
نه گفتن

 

مهارت نه گفتن در دانش آموزان

زمانی که دانش آموزان مهارت نه گفتن را بیاموزند و به عواقب کارشان، قبل پاسخ دادن به درخواست دیگران فکر کنند و با راه های گوناگون نه گفتن آشنا شوند، به راحتی می توانند از شرکت در هر کاری که به خودشان یا دیگران آسیب وارد می کند، دست بکشند.

به دانش آموزان بفهمانید که یکی از راه های در امان ماندن آن ها از مشکلات، آموختن مهارت نه گفتن است. برایشان توضیح دهید که اگر حس کردند درخواست کسی نامناسب است، درنگ کنند، فکر کنند و عواقب آن کار را درنظر بگیرند. اگر شخصی از آن ها درخواست کاری را کرد که دردسر ساز است، مخالفت شان را نشان دهند.

 

معرفی کتاب در مورد نه گفتن

کتاب 250 راه برای گفتن نه! نویسنده: از سوزان نیومن

هنر بالغانه نه گفتن: بگو نه و آسوده باش، نویسنده: علی شمیسا

بیاموزیم چگونه نه بگوییم،آری گفتن، رفتاری که به غلط عادت شده، نویسنده: مارتیزا منوس

 

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.