فروردین, 1399 بدون نظر درمان استرس, مثبت اندیشی

چگونه در بحران ویروس کرونا روحیه قوی داشته باشیم؟

 

استرس شدید می‌تواند بر سلامت جسمی و روحی تأثیر بگذارد و موجب بروز انواع مشکلات هیجانی، روحی، جسمی و رفتاری شود. برخی از این تأثیرات در زمان ایجاد استرس و برخی در طولانی مدت بر انسان آشکار می‌شود. تأثیر برخی از این مشکلات زودگذر اما تأثیر برخی عمیق و ماندگار است. برخی از این تأثیرات می‌تواند باعث بروز اختلالات دیگر نیز شود.

استرس و اضطراب یکی از این نمونه اختلالاتی هستند که می‌تواند تأثیر زودگذر و هم تأثیر عمیق یا طولانی مدت داشته باشد. یکی از مهم‌ترین تأثیرات استرس و اضطراب کم شدن و تضعیف سیستم ایمنی بدن است. طبق نظر پزشکان کسانی که دارای ضعف ایمنی بدن هستند زودتر و راحت‌تر  به این بیماری مبتلا می‌شوند.

همچنین ترس از ابتلا به این بیماری نیز می‌تواند تولید اختلالاتی مانند وسواس در انسان‌ها داشته باشند، مخصوصاً وسواس شستن دست‌ها که به جهت جلوگیری از ابتلا به این بیماری سفارش شده است. اختلالات دیگری که در صورت عدم کنترل و مدیریت استرس در این روزها  انسان را تهدید می‌کند اختلال ترس، خواب و وحشت‌زدگی است.

زمانی که ما مدام به اخبار درباره ویروس کرونا گوش می­دهیم، ذهن ما ناهشیارانه تصور می­ کند که دوست داریم بیمار باشیم، یا مدام نگران عزیزان خود خواهیم بود که بیمار شوند، بنابراین مدام در هراس به سر می­ بریم چرا که فکر می­ کنیم قادر به کنترل شیوع نیستیم. اگر می خواهید در این شرایط بحران ویروس کرونا روحیه خوبی داشته باشید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

 

روش هایی برای داشتن یک زندگی خوب در بحران ویروس کرونا.

 

ارتباطات خود را تقویت کنید.

برای همه کسانی که در یک خانواده به سر می­ برند، اکنون فرصت مناسبی است برای گذراندن زمان با کیفیت با عزیزانشان. برای بغل کردن بچه­ ها یا شریک زندگی خود وقت بگذارید، به چشمان آنها نگاه کنید و مکالمه­ های طولانی با آنها داشته باشید – همه این حرکات باعث نزدیک شدن و همچنین تقویت اکسی توسین شما می­ شوند (اکسی توسین هورمون عشق است و افراد را بهم پیوند می­زند) و همچنین تأثیر آرام بخش بر بدن شما دارد. هنگامی که میزان اکسی توسین شما افزایش می­ یابد، کورتیزول یا همان هورمون استرس کاهش می­ یابد.

فاصله اجتماعی به معنای همان قرنطینه اجتماعی نیست. درست است که همگی ما در حال حاضر در قرنطینه هستیم اما ابزارها و فناوری­هایی که در دسترس ما است، امکان ارتباط با دوستان و همکارانمان را آسان می­ کند. ما موجودات اجتماعی هستیم، برای سالم بودن به ارتباطات نیاز داریم. بنابراین به عنوان بخشی از برنامه­ های خود، روز و ساعتی را مشخص کنید تا با دوستان صمیمی خود ارتباط صوتی یا تصویری برقرار کنید.

 

 

به جنبه های مثبت افراد توجه کنید.

این نوع بحران­ ها می­ توانند بدترین و بهترین سرشت انسان­ ها را نشان دهند. چند هفته پیش دو کلیپ در یوتیوب توسط کاربران به اشتراک گذاشته شد که در مورد کاغذ توالتی در استرالیا بود. در یکی از کلیپ ها سه زن بالغ بود سر خریدن یک بسته دستمال توالت در فروشگاهی با هم می­ جنگیدند. در حالی که در کلیپ دیگری دو کودک خردسال بودند که یک سبد بزرگ پر از دستمال توالت را پشت سر خود در یک چرخ دستی می­ کشیدند و در خانه­ های افراد سالخورده در محله خود متوقف می­ شدند تا یک رول دستمال به آن ها بدهند. من دوست دارم فکر کنم که این بحران ویروس کرونا باعث شده است که بهترین سرشت و طبیعت انسان­ ها بیدار شود. در این روزها افراد نیکوکار برای کمک به یافتن درمان، به دانشمندان کمک مالی می­ کنند. پزشکان و کارکنان پزشکی برای کمک به بیماران، اضافه کاری می­ کنند. مردم در حال ارسال پیام­ های مثبتی در رسانه­ های اجتماعی هستند. بنابراین وقتی به این جنبه ­های مثبت بحران توجه می­ کنیم، می­ توانیم بسیار امیدوار باشیم.

 

 

محدودسازی استفاده از رسانه‌ها

پوشش رسانه ای درباره ویروس کرونا را کمتر دنبال کنید. درست است که خبرها گاهی شامل پیام­ های بهداشتی هم می ­شوند، اما لزومی ندارد همه خبرهای مرگ و میر یا ناخوشایند را نیز دنبال کنید. درواقع نباید دچار وسواس دنبال کردن خبرها باشید. ارتباط بیش از حد با پوشش خبری می ­تواند بر سلامت روان تأثیر منفی بگذارد­، بنابراین نظارت بر میزان مشاهده خبرها در صورت افزایش اضطراب مهم است.

به نظر می­رسد تنها دنبال کردن چکیده خبرها هر چند ساعت یکبار کفایت می­ کند، و نیازی به دنبال کردن لحظه به لحظه پوشش خبرها و اطلاعات در تلویزیون و رسانه­ های آنلاین کارکردی بسیار مخرب خواهد داشت.

 

حواس پرت کننده­ های خوبی برای خودتان پیدا کنید.

با اعضای خانواده فیلم کمدی و خنده دار ببینید، چرا که خنده بهترین دارو است و طنز و شوخ طبعی بهترین راه برای رفع تنش و اضطراب است. همچنین  بهتر است بدانید موسیقی آرامش بخش اضطراب را کاهش می دهد، انجام کارهای کوچک لذت بخش مثل نقاشی و رنگ آمیزی کردن می تواند به کاهش اضطراب و ایجاد احساس خوب کمک کند.

به فکر سرگرمی در خانه باشید. با اعضای خانواده بازی‌هایی که در خانه امکان اجرای آن وجود دارد را انجام دهید. این کار برای آرامش در خانه خصوصا برای  کودکان مناسب است.

در نحوه ارتباط با مردم خلاق باشید، مثلا می ­توانید به صورت مجازی با کسی که دوستش دارید صبحانه بخورید.

به سراغ کمدهای خود بروید، کمی به آنها نظم بدهید و لوازم اضافی که دیگر از آن ها استفاده نمی­ کنید را دور بریزید. در کلاس­های آنلاین ثبت نام کنید و سعی کنید چیز جدیدی یاد بگیرید. فیلم ­های آموزشی مورد علاقه ­تان را از یوتیوب دانلود کنید. رزومه خود را به روز کنید. عکس های خود را سازماندهی کنید. دستور پخت انواع غذاها و شیرینی­ های مختلف را از اینترنت پیدا کنید و آنها را درست کنید. اگر علاقمند به نوشتن هستید، شروع کنید به نوشتن یک رمان.

 

 

از لحظه­ های کوچک زندگی لذت ببرید.

حتی در سخت ترین شرایط هنوز لحظه­ های کوچک زیادی برای لذت بردن وجود دارد. لذت بردن از بوی قهوه، لذت بردن از یک دوش آب گرم و… زمانی که شما شروع می­ کنید به درک این لحظه­ های زیبا، به مغزتان این فرصت را می­ دهید که هورمون سروتونین یا همان هورمون شادی را تولید کند که همه این ها باعث می­ شود احساس آرامش کنید.

 

 

مطالعه کنید.

اکنون بهترین زمان برای شروع مطالعه کتاب های بیشتر است! حتماً در برنامه روزانه خود زمانی را برای مطالعه لحاظ کنید. بچه ها در پیروی از والدین یا خواهر و برادر بزرگتر از خود بسیار عالی هستند، بنابراین اگر شما شروع به مطالعه کنید، آنها نیز از شما یاد خواهند گرفت. بهتر است موضوع مطالبی که مورد مطالعه قرار می‌گیرد با بیماری‌ها خصوصا بیماری کرونا ویروس غیر مرتبط باشد.

 

به دیگران کمک کنید.

نوع‌دوستی و یاری دیگران به خودمان نیز کمک می‌کند تا حس هدفمندی و تسلط بر اوضاع داشته باشیم. آیا همسایه‌ای پیر یا بیمار دارید که می‌توانید کمکش کنید؟ چرا که نه، هدف این است تا جایی که می‌توانیم از محدوده درماندگی و ناتوانی خارج شویم و کنش‌گر باشیم. با کمک به دیگران و انجام فعالیت‌هایی که دوست دارید، روحیه مثبت خود را حفظ کنید.

 

 

ورزش کنید.

ورزش یکی از بهترین راه‌‌های کاهش و درمان استرس است. شاید به نظر متناقض بیاید اما ایجاد استرس فیزیکی در بدن با استفاده از ورزش، باعث کاهش استرس ذهنی می‌شود. فواید ورزش برای کاهش استرس با تمرین منظم و روتین حتی بیشتر هم می‌شود. افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، به چند دلیل کمتر از کسانی که ورزش نمی‌کنند دچار اضطراب می‌شوند.

 

سخن پایانی

بپذیرید که همه چیز در کنترل شما نیست، سعی کنید برنامه زندگی عادی خود را حفظ کنید همچنین در حضور کودکان در مورد اخبار بد صحبت نکنید، نفس‌های عمیق بکشید تا بدنتان آرام بگیرد و هورمون‌های استرس دور شوند، از تکنیک‌های آرام بخش عضلانی، تمرینات ذهن آگاهی و یوگا استفاده کنید تا اضطراب کنترل شود. در نهایت همه باید به یاد داشته باشند که این وضعیت برای بسیاری از ساکنان کره زمین پیش آمده است و دائمی نخواهد بود.

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.