شهریور, 1398 بدون نظر زبان بدن

آموزش زبان بدن

با آموزش زبان بدن و یادگیری تکنیک های زبان بدن می‌کوشیم در هر نوع ارتباط و مذاکره با دیگران، پیام خود را به شکلی دقیق‌تر برای طرف مقابل ارسال کنیم و پیام‌های آن شخص را تا حد امکان به شکلی دقیق‌تر دریافت کنیم.

زبان بدن یکی از بخش های جذاب و مهم در آموزش اصول و فنون مذاکره محسوب می‌شود و در واقع یک ارتباط غیرکلامی است که همه انسان ها از آن استفاده می‌کنند. این ارتباط غیرکلامی شامل ارسال و دریافت سیگنال‌های بدون کلام می‌شود. شما با دقت به حرکات طرف مقابل و با کمک زبان بدن می توانید به حقایق زیادی از طرفتان به دست بیاورید، در واقع زبان بدن همه چیز را به شما می گوید. در این نوشته قصد داریم شما را با ترفندهای آموزش زبان بدن چشم ها، زبان بدن در سخنرانی، زبان بدن در فروش زبان، زبان بدن در کودکان آشنا کنیم، ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

 

فواید زبان بدن

 

 • تشخیص ترس و یا استرس در اشخاص
 • در بیشتر مواقع، استرس و یا ترس در افراد به صورت واضح، قابل تشخیص می باشد در حالی که اگر میزان این ترس کم باشد نیاز به دانستن زبان بدن می باشد. رنگ پریدگی، بر افروختگی و بی قراری را می توان از علائم اصلی نام برد. همچنین حرکت دست ها در این مورد بسیار کارایی دارد .
 • تشخیص احساس فرد نسبت به خود
 • درک اینکه که افراد، چه حسی درباره ما و یا آنچه که به آنها می گوییم دارند، موضوع بسیار مهمی است. در مهارت های اجتماعی برای انواع مشاغلی که نقش های مهم را ایفا می کنند، این مورد در اولویت بالا قرار دارد.
 • تشخیص دروغ گویی و یا میزان صداقت اشخاص
 • استفاده از زببان بدن یکی از بهترین روش هایی است که برای تشخیص افراد دروغ گو در علم روانشناسی مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا افراد دروغ گو علائم بسیار زیادی از خود نشان می دهند .

 

آموزش زبان بدن
آموزش زبان بدن

 

آموزش زبان بدن چشم ها

زبان بدن چشم ها یکی از قدرتمند‌ترین ابزار ارتباطی غیر زبانی محسوب می‌شود و بسیاری از مواقع موفقیت ما در یک مصاحبه شغلی، مذاکره کاری و یا ارتباط عاطفی در توانایی ما در انتقال پیام درست از طریق چشما نمان است و این دلیل محکمی برای اثبات اهمیت بالای یادگیری زبان بدن چشم‌ ها است.

 • چشمهای باز شده

چشمهای باز شده می تواند علامت اظهار ترس و نگرانی و یا تعجب و یا خشم باشد. برای تشخیص این موارد از هم به ابروها و دهان توجه کنید اگر ابروها به صورت کمانی بالا رفته باشند و چشمها گرد شده باشند این علامت تعجب و غافلگیر شدن است و اگر با لبخند همراه باشند شخص از این سورپریز، خوشحال است. اگر دهان بی حالت باشد و سمت بیرونی ابروها به سمت بالا رفته باشند این نشانه عصبانیت است و بهتر است حرفهای اخیرتان را کمی سبک سنگین کنید و درصورت لزوم تصحیح کنید. اگر ابروها به سمت هم و بالا رفته باشند این یعنی باعث رنجش و یا نگرانی شده اید و اگر به عمد این کار را نکرده اید و حرفتان هم از دید خودتان باعث نارحتی نمی شود روی لحن و تن صدایتان هم دقت و بازنگری کنید.

 

 • نگاه طولانی

اگر نگاه طولانی و بدون پلک زدن باشد،  می تواند به این معنا باشد که که طرف مقابل خود را برتر می داند. برای تشخیص این مورد به سایر گفته های زبان بدن او توجه کنید برای مثال چنین شخصی صاف می نشیند سرش را بالا می گیرد و نگاهی از بالا به پایین به شما داشته باشد، گوشه لبهایش به سمت پایین گرایش دارد و یا یک سمت لبش به حالت تحقیر، حال لبخند دارد. در حالتی که علامت دیگری نباشد و شخص با نگاه بی حالت بتواند در نگاه دیگری خیره شود نشانه اعتماد بنفس خوب اوست. اگر یک آقا با یک خانم قصد آشنایی داشته باشد، برگرداندن سریع از چشم بانو نشان دهنده آن است که به خودش باور ندارد ولی در مذاکرات به فرهنگها هم توجه کنید زیرا به فرض در ایران خانمها بخصوص آنهایی که چادر سر می کنند ممکن است دوست نداشته باشند زیر نگاه طولانی آقایان بماند.

 

 • تنگ کردن چشم‌ها

تنگ شدن چشم‌ها می‌تواند نشان‌دهنده‌ی ارزیابی یک موقعیت باشد، موقعیتی که در آن، احتمالا فرد فکر می‌کند چیزی که به وی گفته شده است حقیقت ندارد و همچنین عدم اطمینان را نشان می‌دهد (‌دقیقا نمی‌توانم بفهمم این مسئله به چه معنا است)

افراد دروغگویی که نمی‌خواهند فرد مقابل فریب‌شان را شناسایی کند نیز چشم‌های‌شان را تنگ می‌کنند. وقتی فردی به چیزی فکر می‌کند و نمی‌خواهد تصویر ذهنی‌اش را ببیند، به صورت ناخودآگاه چشمان‌اش را تنگ می‌کند.

هم‌چنین تنگ کردن چشم‌ها هنگامی اتفاق می‌افتد که نور یا اشعه‌ی آفتاب چشم را اذیت کند.

پایین آوردن پلک‌ها دقیقا همان تنگ کردن چشم‌ها نیست ولی می‌تواند معنی مشابه‌ای داشته باشد. این نیز ممکن است نشان‌دهنده‌ی خستگی باشد.

برای آموزش بیشتر در مورد زبان بدن چشم ها مقاله “زبان بدن چهره به ما چه می گوید؟” را مطالعه کنید.

 

آموزش زبان بدن
آموزش زبان بدن

 

آموزش زبان بدن در سخنرانی

توانایی ما برای برقراری ارتباط مؤثر با مخاطبان و تأثیر گذاشتن روی آنها،‌ به زبان بدن‌مان خیلی  وابسته است. این وابستگی آن‌قدر زیاد است که لحن و محتویات سخنرانی جایگاه دوم و سوم را در برقراری ارتباط با مردم دارند محتویات فقط با ۷٪،صدا با ۳۸٪ رتبه‌ی دوم و زبان بدن با تأثیری ۵۵ درصدی، رتبه‌ی اول را در برقراری ارتباط مؤثر با مردم دارد.

چند استراتژی که در حین سخنرانی مهم است که مورد توجه قرار بگیرد در ذیل ذکر شده است:

 •  سعی کنید در همان ۹۰ ثانیه‌ی اول، توجه‌ی همه را جلب کنید.
 • اگر به شرایط تسلط ندارید، وانمود کنید مسلط هستید.
 • درست بایستید.
 • دستانتان را به سمت مخاطبان بگیرید.
 • دست‌‌به‌سینه نباشید.
 • زمین یا آسمان را نگاه نکنید (ارتباط چشمی معنی‌داری برقرار کنید).
 • تا زمانی که به جایگاه سخنرانی نرسیده‌اید، صحبت کردن را شروع نکنید.
 • ارتباط چشمی خوبی با مخاطبان برقرار کنید.
 • یک‌جا نایستید، گاهی به‌سمت مخاطبان حرکت کنید
 • از حرکات پرهیاهو که حواس مخاطب را پرت می‌کند، دوری کنید.
 • سعی کنید تریبون را حذف کنید و به مخاطبان نزدیک شوید و اجازه دهید که آنها شاهد حرکات شما باشند.
 • پیوسته لبخند ملیح و سطحی روی لب خود داشته باشید
 • هر ژستی که دارید، بعد از گذشت 45 ثانیه در این ژست تغییر ایجاد کنید.

 

آموزش زبان بدن
آموزش زبان بدن

 

آموزش زبان بدن در فروش

 • هنگام سخن گفتن به نحوه ی حرف زدن خود توجه کنید، نه تنها به این که چه کلماتی بیان می کنید. سرعت بیان خود را پایین آورده و اطمینان حاصل کنید که هر مطلب را آهسته و شمرده برای مخاطبین بیان کنید.
 • قاطع و درست دست بدهید. هنگام ملاقات با کسی، باید باقدرت، کامل و محکم دست بدهید. این حرکتِ آغازین تاحدی تعیین‌کننده‌ی شکست یا موفقیت مذاکره‌کننده است. وقتی با کسی دست می‌دهید، طرف مقابل می‌تواند از روی شیوه‌ی دست‌دادن‌تان حدس و گمان‌هایی بزند و شخصیت‌تان را بخواند.
 • در برخورد اول تأثیرگذار باشید. در هنگام حاضر شدن در جلسه مذاکره، دست‌تان را به‌منظور دست‌دادن جلو ببرید و درحالی‌که مستقیما به چشم‌ طرف مقابل نگاه می‌کنید، سلام و احوال‌پرسی کنید. این طرز برخورد در ملاقات اول مانند ضربه‌ی آغازین در بازی فوتبال است. اگر این برخورد به‌طرز مناسبی انجام بگیرد، می‌توانید نتیجه‌ی بازی را طوری رقم بزنید که فروش موفقی داشته باشید.
 • صاف و رو به‌ طرف مقابل مذاکره بنشینید. هنگام نشستن نباید به پشتی صندلی لم بدهید، زیرا این طرز نشستن نشانه‌ی بی‌خیالی است و به طرف مقابل القا می‌کند که اهمیت خاصی برای هدف مذاکره قائل نیستید. درعوض، صاف بنشینید و اندکی بدن‌تان را به‌سمت جلو متمایل کنید. در طول مذاکره باید از لحاظ جسمی و روحی کاملا حواس‌جمع باشید
 • با زبان تن خود بعنوان یک فروشنده در نزد مشتری حرفه ای عمل کنید، هرگز با دستپاچگی و سرعت و اخم وارد هیچ مذاکره فروش نشوید.
 • متبسم و گشاده رو باشید و لبخند زدن را تمرین فرمایید، متین و مسلط باشید، با سلامی گرم و کمی بلند وارد شوید. خودتان را حرفه ای با زیان بدن باز معرفی نموده و اجازه دهید مشتری بیشتر سخن بگوید.
 • هنگامی که مشتری صحبت می‌کند با تکان های سر حرف او را تأیید کنید یا سوال بپرسید. اینکار در زبان بدن در فروش نشانه توجه شما به صحبت‌های مشتری و احترام به او است.
 • چهره‌ای مثبت و پر انرژی داشته باشید. به هیچ عنوان نگذارید فشارهای روزمره و مشکلات شما در برخوردتان با مشتری نمود پیدا کند.
 • سعی کنید بفهمید مشتری شما راست دست است یا چپ دست. اگر راست دست باشد باید در سمت راست او قرار بگیرید و اگر چپ دست است سمت چپ او قرار بگیرید. اما چرا باید اینکار را کنید؟ برای مثال اگر فرد راست دست باشد و شما در سمت چپ او قرار بگیرید قسمت راست مغز فعال می‌شود. این قسمت مربوط به خاطرات و احساسات فرد است و باعث می‌شود مشتری لحظه‌ای احساس ناراحتی و استرس کند. در حالی که اگر در سمت راست مشتری راست دست قرار بگیرید  قسمت چپ مغز فعال می‌شود و حس آرامش در مشتری به وجود می‌آید.

 

آموزش زبان بدن
آموزش زبان بدن

 

آموزش زبان بدن به کودکان

بسیاری از افراد به نقش زبان بدن در تربیت فرزندان توجهی نمی‌کنند، ولی در حقیقت زبان بدن مکمل نقش والدین است. بعضی رفتارهای غیرکلامی که والدین از خود بروز می‌دهند در بسیاری از فرهنگ‌ها شبیه به هم هستند اما بعضی دیگر منحصربه‌ فرد بوده و متعلق به فرهنگ‌های خاصی می‌باشند. به خاطر داشته باشید که بچه‌ها در دو سال اول زندگی‌شان از طریق زبان بدن با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند، زیرا هنوز حرف زدن و مهارت‌های زبانی را فرانگرفته‌اند. حتی بعد از آنکه حرف زدن را می‌آموزند به میزان فراوان (مخصوصاً اگر والدین به آن توجه کنند)، با زبان بدنشان ارتباط برقرار می‌کنند.

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.