اسفند, 1397 بدون نظر دسته‌بندی نشده, روانشناسی ثروت

روانشناسی ثروت: غلبه بر باورهای غلط در مورد پول

روانشناسی ثروت راهکاری برای شناخت و به وجود آوردن باور های ثروت است. هر باور مخرب پیرامون پول و ثروت داشته باشیم نوعی سد و مانع برای ورود پول و ثروت به سمت ما خواهد بود. هر چه قدر این باورها مخرب و منفی باشند میزان ورود پول نیز کمتر خواهد بود.

 

روانشناسی ثروت چیست؟

روانشناسی ثروت راهکاری برای شناخت و به وجود آوردن باورهای ثروت است. با استفاده از روانشناسی ثروت می توانید فرصت هایی را که بر سر راهتان قرار می گیرند را تشخیص دهید و از آنها برای پیشرفت خود استفاده کنید و در نهایت به استقلال مالی برسید. برای استفاده از روانشناسی ثروت، باید با پشتکار قوی اعتقاداتی که مدت هاست شما را محدود کرده، با باورهای ثروت جا به جا کنید، که این کار باعث می شود در ذهن ناخودآگاهتان برنامه ریزی جدیدی ایجاد شود و طبق آن به سمت جلو حرکت کنید و بعد از برنامه ریزی شدن، این راه با تلاش به یک مسیر همیشگی و مداوم تبدیل کنید.

 

باورهای منفی در مورد پول

در روانشناسی ثروت، اولین قدم مربوط به تغییر نگرش شما به جریان کسب پول و ثروت است. در این قسمت به باورهای غلطی که در مورد پول بین اکثر مردم رایج است، می پردازیم.

  • من سرمایه کافی ندارم.

بسیاری بر این باور هستند که چون فعلا پولی ندارند پس نمی توانند هیچ ولی در بیاورند. در حالی که در بسیاری از زمینه‌های سرمایه‌گذاری به پول زیادی نیاز نیسد. نباید فکر کنید چون پولی ندارید نمی‌توانید هیچ پولی در بیاورید. بسیاری از ثروتمندان امروزی مسیر موفقیت مالی خود را از هیچ شروع کرده‌اند و در انتها به ثروتی عظیم دست یافته‌اند و مطابق این جمله‌ی برایان تریسی که می‌گوید اگر دیگران موفق شده‌اند به چیزی برسند شما هم می‌توانید تنها باید بدانید چطور و با طی چه قدم‌هایی، فقط باید بدانید دیگران چه کرده‌اند و شما هم همان کارها را تکرار کنید.

شاید وقتی که پول داشته باشید آسان‌تر بتوانید پول در آورید اما داشتن سرمایه لزوماً پیش نیازی برای موفقیت مالی نیست. مهمترین اصل این است باید بیشتر تلاش کنید، از مغز خود به خوبی استفاده کنید و در کاری که انجام می‌دهید بهترین باشید.

 

روانشناسی ثروت
روانشناسی ثروت

 

  • پول خوشبختی نمی آورد.

یک باور اشتباه رایج این است که پول نمی‌تواند خوشبختی بیاورد. بسیاری از مردم با این طرز تفکر تا حدود زیادی فقر را بر سعادت ترجیح می‌دهند. عادتی که آدم‌های فقیر و ناموفق دارند این است که از انجام کارهایی که مهارت‌های‌شان را بهبود می دهد، اجتناب می کنند و این متضمن شکست است.

از طرف دیگر، آدم‌های موفق عادت دارند کارهایی را انجام بدهند که به آن‌ها کمک می‌کند به تدریج اهداف و رویاهایشان را تحقق ببخشند. درحالی که ممکن است دوست داشته باشید همانجایی که هستید باقی بمانید، اما حقیقت این است که یا خودتان را خواهید ساخت یا فرو خواهید پاشید.

 

 

یکی از باورهای منفی در مورد پول این است که اگر بخواهیم پول زیادی در بیاریم، باید در سختی باشیم. در حالی که تولید ثروت لزوماً کار سخت و پیچیده‌ای نیست. ثروتمندترین افراد جهان می‌گویند برای پولدار شدن باید عاشق کار خود باشید. انجام کاری که از آن لذت می‌برید بسیار راحت‌تر از انجام کاری است که اصلاً به آن علاقه‌ای ندارید. در چنین شرایطی همیشه از انگیزه لازم برای غلبه بر مشکلات، موانع بهره مند هستید.

 

  •  پول چرک کف دست است.

برخی اعتقاد دارند همان‌طور که چرک دست بالاخره پاک شده و از بین می‌رود، پول هم بالاخره خرج می‌شود و نمی‌ماند. واقعیت آن است که اگر تمام پولی را که به دست آورده‌اید به جای پس‌اندازکردن و سرمایه‌گذاری، خرج کنید، هرگز ثروتمند نخواهید شد. شما حق دارید که از سبک زندگی دلخواه خود لذت ببرید، اما زیاده‌روی نکنید. زیرا باید بتوانید پول را در جای درست آن خرج کنید و مطمئن شوید که به پس‌اندازکردن و سرمایه‌گذاری عادت کرده‌اید.

همچنین برخی برای پول اهمیتی قائل نیستند و اعتقاد دارند همین که نیازهای ضروری آن‌ها با یک درآمد به اصطلاح بخورو نمیر تامین شود، کافی است. آن‌ها تلاش بیشتر برای به‌دست‌آوردن پول را کاری بیهوده می‌دانند و فکر می‌کنند کارهای مهم‌ترین در دنیا وجود دارد که باید برای آن وقت بگذارند.

هیچ‌گاه نگویید که پول چیز مهمی نیست. این باور محدودکننده، باعث می‌شود که به اندازه کافی پولدار نشوید. به پول احترام بذارید تا آن هم به شما احترام بگذارد.

 

  • پول معنویت را از بین می برد.

بسیاری از افراد این تصور نادرست را دارند که اگر پولدار شوند، ممکن است از خدا دور شوند. در حالی که اگر بیشتر دقت کنیم اکثر ثروتمندان جهان اشخاصی نیکوکار هستند، و در امور خیریه پیش قدم و فعال هستند. آن ها خداوند را با همه ی وجود درک می کنند و عمیقا به پروردگار ایمان دارند. ثروت و پول باعث نه تنها آنها را از خدا دور نمی کند بلکه این اشخاص روز به روز به خدا نزدیک تر می شوند. و حتی گاهی اوقات برعکس این قضیه درمورد بعضی از فقرا صادق است، فقر گاه آن قدر به این افراد فشار می آورد که سبب بی ایمانی آن ها می شود.

 

  • پول باعث دور شدن از خانواده می شود.

هنگامی که والدین شما ساعت های طولانی کار می کنند، تا از نظر مالی بتواند زندگی تان را تامین کنند، ممکن است زمان کافی برای دیدن و وقت گذراندن با شما نداشته باشند. در نتیجه ارتباط تان کاهش می یابد و ممکن است نسبت به یکدیگر بیگانه شوید.

در نتیجه این احتمال وجود دارد که شما به طور ناخودآگاه پول را عامل ایجاد شکاف در خانواده تان تصور کنید. به همین دلیل ممکن است شما به خاطر نداشتن شناخت و آگاهی های لازم از این مسئله دوری نمایید.

 

  • پول، منشا همه بدی ها و پلیدی هاست.

با پاسخ دادن به این سه سوال معنی دار درباره هر باور، می توانید آن باور را از ذهنتان بیرون کنید و رها شوید تا به دنبال علایق و خواسته هایتان بروید. همچنین، آزاد خواهید بود تا هم ببخشید و هم دریافت کنید. همین الان دست به کار شوید و بی وقفه روی این باورها کار کنید.

 

  • پولدار شدن من باعث بی پولی بقیه می شود.

وقتی پولی دریافت می‌کنید هیچ وقت بدین معنا نیست که قرار شخص دیگری پولش را از دست دهد. هرگز باور نکنید که اگر فردی برای خدمات یا محصولاتی که شما به بازار ارائه داده‌اید پولی پرداخت می کند دیگر نمی‌تواند اجاره خانه یا هزینه خوراکش را تأمین کند. درست عکس این باور را باید بپذیرید. پول از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود چون ارزشی خاص از فردی به فرد دیگر منتقل شده است؛ به عبارت دیگر، وقتی مردم به یکدیگر کمک می‌کنند پول به جریان می‌افتد. بعضی‌ها به کالا یا خدماتی که نیاز دارند می‌رسند و بعضی‌ها نیز به پولی که معادل ارزش تولیدی‌شان است. این را باور کنید که تولید ثروت به همه‌ی مردم کمک خواهد کرد.

 

روانشناسی ثروت
روانشناسی ثروت

 

  • باور مخرب من لیاقتش را ندارم.

تا زمانی که تصور کنید در هیچ زمینه ای لایق پول و ثروت و فروانی نیستند، هرگز نخواهید توانست از فرصت ها و موقعیت ها بهره ببرد. بعضی ها هیچ کاری انجام نمی دهند و فقط درباری کسانی که توانسته اند خود را به پول و ثروت برسانند بدگویی می کنند این افراد همواره فهرستی طولانی از بهانه هایی که موجب شده است نتوانند ثروتمند و مرفه باشند، در اختیار دارند و مدام بهانه می آورند که چگونه همه چیز غلط از آب درآمد و باعث شکست آنها می شود. باید بپذیرید تنها چیزی که فردی موفق و ثروتمند را از سایرین متمایز می کند ذهنیت اوست. باید قبول کنید که ذهنی که با احساس فراوانی شکل گرفته باشد، فراوانی را به سوی خود جذب خواهد می کند.

 

 

سخن پایانی:

در روانشناسی ثروت اولین قدم تغییر باورهای غلط است. بیایید باورهای غلط در مورد پول و ثروت را رها کنیم و باورهای مثبت در مورد پول را در خود تقویت کنیم و فرآیند تولید ثروت را شروع کنیم. انتخاب با شماست، همین الان می توانید ذهنیت و نحوه ی تفکر خود را تغییر دهید و از جایی که اکنون قرار دارید، به سوی ثروت و رفاه حرکت کنید و  بدانید که شما لیاقتش را دارید.

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.