اردیبهشت, 1398 بدون نظر راز موفقیت, زندگی چیست

راهکارهای غلبه بر ترس از شکست

ترس از شکست چیزی است که همه ما آن را تجربه می کنیم، مخصوصا وقتی که در تعهد جدیدی قرار می گیریم. این طبیعت انسان است که وقتی به خارج از منطقه راحتیش می رود، احساس ترس می کند و زمانی که همه چیز به همان شکلی که انتظارش را دارد، انجام نمی شود باز هم احساس ترس می کند. ترس از شکست یکی از رایج ترین و مخرب ترین ترس هاست که بسیاری از مردم با آن روبرو هستند. با این حال، شکست اغلب اولین قدم به سوی موفقیت است: افراد موفق دنیا در مورد اینکه چگونه اغلب شکست خورده اند و اینکه شکست هایشان، موفقیتشان را شکل داده است، بسیار گفته اند. شما هم بهتر است به جای اینکه از شکست هایتان رنج ببرید، فکر کنید ببینید که چگونه می توانید از شکست هایتان به نفع خود استفاده کنید؟ در این مقاله چند راهکار برای غلبه بر ترس از شکست پیشنهاد شده است، اگر علاقمند به یادگیری آنها هستید با ما همراه باشید.

 

ترس از عدم موفقیت چیست؟

برای جلوگیری از ترس از شکست، در ابتدا باید بدانیم شکست واقعا چیست؟
شکست، میتواند تعاریف مختلفی داشته باشد و هرکسی شکست را می تواند خودش تعریف کند؛ برای مثال، برای یک نفر شکست می تواند از دست دادن سرمایه اش باشد و برای نفر دیگر، تجربه ای برای کسب موفقیت.

آنتونی رابینز نویسنده، مدرس و مربی برجسته موفقیت در کتابش به نام بیدار کردن غول درون می‌گوید: چیزی به نام شکست در زندگی وجود ندارد. در زندگی فقط نتایج وجود دارد. وقتی در مورد شکست خوردن حرف می‌زنید، در واقع منظورتان این است که به نتیجه مورد نظر نرسیده‌اید.

شکست هر چه که باشد، ممکن است بتواندد جلوی پیشرفت شما را در زندگی بگیرد و هرچقدر شما در غلبه بر آن کوتاهی کنید، به همان اندازه قوی تر می شود.

 

سطوح ترس

 

  1. ترس‌هایی که در باره ماجرا‌های ظاهری و آشکار است، مثل ترس از پیری، تنهایی، ادامه تحصیل، تغییر شغل و… مثل شخصی که در سن ۳۲ سالگی از پیری وحشت دارد.
  2. ترس‌هایی که به نفس ما مربوط می‌شود. مثل ترس از موفقیت، شکست، طرد شدگی و… که با حالات درونی شخص در ارتباطند. مثل شخصی که از پیدا کردن دوستان جدید می‌ترسد و این سبب می‌شود از رفتن به میهمانی‌ها و داشتن رابطه‌های نزدیک هراس داشته باشد.
  3.  سومین سطح ترس که زیربنای همه ترس‌هاست و ترسی که ما را به درماندگی می‌کشاند و دو نوع ترس قبلی را نیز تحت پوشش خود دارد. مثل ترس از آنکه نتوانید از عهده مشکلات و حوادثی که زندگی به همراه دارد برآیید.

 

ترس از شکست
ترس از شکست

 

راهکارهای مقابله با ترس از شکست

در این قسمت روش هایی برای مقابله با از عدم موفقیت ذکر می شود.

 

برخورد و رودرو شدن با ترس از شکست

بهترین راه برای مقابله با ترس این است که با آن برخورد کنید. اجتناب از آن نه تنها کاری را درست نمی کند بلکه از حرکت ما به جلو، جلوگیری می کند و در نهایت این ما را بیشتر مضطرب می کند.

حسن روبرو شدن با ترس این است که بعد از اینکه یکبار آن را انجام دادید، ذهنتان در تجربیات بعدی تصمیمات بهتری خواهد گرفت. هر چه بیشتر با ترس‌های خود روبرو شوید تعداد آن‌ها را کمتر می‌ شود. بنابراین با گذشت زمان متوجه خواهید شد که بسیاری از ترس‌هایتان بی‌مورد بوده است. متوجه می‌شوید که بسیاری از آن‌ها را می‌توانستید به راحتی رفع کنید و بر بسیاری دیگر می‌توانستید غلبه کنید.

گفته‌ای از امام علی در هنگام روبرویی با ترس بسیار زیباست:

از آنچه می‌ترسی خود را بدان بیفکن، زیرا ترسیدن از چیزی، از خود آن سخت‌تر است

 

اجتناب از کمال گرایی

کمال‌گرایی و ترس از شکست همیشه در کنار هم هستند. این ترکیب موجب عقب انداختن کارها می‌شود، چون حتی وظایف عادی و معمولی نیز وقتی انتظار داریم که بی‌عیب و نقص انجام شوند، دلهره‌آور و نگران‌کننده می‌شوند.

جدی بودن افراد کمال‌گرا در امورشان به‌حدی است که موجب می‌شود در تأثیر قصورات‌شات غلو کنند. حتی اتفاقات جزئی هم باعث می‌شود که به‌شدت ناامید شوند. این مسئله بسیار مهم است، چون موجب می‌شود که این افراد انعطاف‌پذیری کمتری داشته باشند و نتوانند پس از شکست دوباره تلاش کنند تا درنهایت به موفقیت برسند. بنابراین برای غلبه بر ترس از شکست باید دست از کمال گرایی بردارید.

 

به چالش کشیدن خود در زمینه های دیگر

در زمینه‌های دیگر، فراتر از زمینه ای که اکنون فعالیت می کنید، خود را به چالش بکشید. وقتی با موفقیت به اهداف‌تان در زمینه‌ای دیگر دست یافتید، متوجه می‌شوید می‌توانید با به‌کارگیری همان مهارت‌ها و پشتکار در زمینه‌های دیگر هم موفق شوید. به عنوان مثال اگر بتوانید در یک فعالیت ورزشی شرکت کنید و موفق شوید، می‌فهمید قادر هستید با آموزش و نگرشی درست از عهده‌ی مجموعه‌ای از کارهای متنوع دیگر هم بر بیایید. و اگر در رسیدن به اهدافتان شکستی هم داشته باشید با اعتماد به نفس و با یادآوری پیروزی در زمینه های دیگر می توانید بهتر بر ترستان غلبه کنید.

 

ترس از شکست
ترس از شکست

 

درک کردن ترس

بسیاری از ما اجازه می دهیم ترس ما را فلج کند چرا که احساس ترس را دوست نداریم. اما اگر به سادگی به خود اجازه دهید که ترس تان را احساس کنید، متوجه خواهید شد که آن را به سرعت از بین می رود و ناگهان وضعیت بیشتر قابل کنترل است.

دفعه بعد که خودتان متوجه شدید که احساس خستگی می کنید یا احساس ترس از خراب شدن موقعیتی می کنید، بهتر است بی سر و صدا نشسته و تایمر گوشی خود را به دو دقیقه تنظیم کنید و شروع کنید به کشیدن به نفس های عمیق. سپس زمانی که تایمر خاموش می شود، مطمئنا احساساتتان تغییر خواهد کرد.  هرچه بیشتر این کار را تمرین کنید، بدنتان به آرام سازی طبیعی عادت می کند و برای دفعات بعد خیلی راحتر بر ترس هایتان غلبه خواهید کرد.

 

از شکست درس بگیرید.

روشی را که همه انسان های موفق به کار می گیرند، این است که از شکست‌هایشان برای برنده شدن، الهام می گیرند. چرا که آن‌ها از شکست‌هایشان درس ارزشمندی می‌گیرند. بهتر است بدانید بدون شکست هیچ کس به جایگاه بزرگی نرسیده است. دوچرخه سواران مسابقات قهرمانی اول مجبور بودند یاد بگیرند چطور سوار دوچرخه شوند و بارها با دوچرخه‌هایشان زمین خوردند و هر بار به این فکر کردند که ادامه دهند یا رها کنند. گلف‌بازها هم همین شرایط را داشته‌اند، خدا می‌داند چند تا از توپ‌های آن‌ها هیچ وقت پیدا نشد. تفاوت انسان های برنده‌ و بازنده‌ این است که انسان های موفق شکست هایشان را فرصتی برای یادگیری و رشد نگاه می کنند.

 

توقع یک نتیجه مطلوب داشته باشید

هر چه بیشتر به نتیجه دلخواه خود بچسبید این امکان وجود دارد که نتیجه های دیگر را به عنوان شکست تلقی کنید. در طول زمان با عوض شدن شرایط و عوض شدن خودتان توسط تجربه های جدیدی که به دست می آورید ممکن است نتیجه دلخواه اولیه، برای تان مطلوب و معنی دار نباشد. همچنین اگر شما به نتیجه مطلوب اولیه بچسبید با دیدن وضعیت و شرایط جدید فکر می کنید که در حال شکست خوردن هستید. بعضی از هدف ها احتیاج به پافشاری و بعضی دیگر نیاز به انعطاف پذیری دارند. اینکه بتوانید در شرایط جدید ارزیابی جدیدی داشته باشید، راهکار مفید دیگری برای حذف هراس از شکست می باشد.

کنترل خشم

مثبت اندیشی

داشتن نگرش مثبت در مسیر رسیدن به موفقیت کمک می کند تا از اتفاقات و شکست ها نهراسید و از تمام توان خود برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. در واقع انگیزه برای ادامه مسیر با وجود تمام ناملایمتی ها زاده نگرش مثبت است.

ممکن است در زندگی‌تان افرادی باشند که سد راه‌تان هستند. کسانی که همواره با شما از عذاب و مشکلات کارها صحبت می کنند، این ها  همان کسانی هستند که از تغییرات مثبت شما احساس خطر می‌کنند.

شاید افرادی ازدوستان یا خانوادتان باشند که حضورشان در کنار شما انرژی منفی ایجاد می کند. دیدگاه منفی آن‌ها، دید محدودشان به جهان یا ترس‌های شخصی‌شان ممکن است شما را آلوده کند و انگیزه و اعتماد بنفس‌تان را از بین ببرد و باعث ترس شما شود.

در حالی که سعی می‌کنید بر ترس‌تان از شکست غلبه کنید و به هدفتان فکر کنید، زمانی را که با این افراد سپری می‌کنید محدود کنید. اگر مجبورهستید با این افراد وقت بگذرانید، از آن‌ها بخواهید از جملات مثبت و حمایت کننده استفاده کنند و یا اگر نمی‌توانند مثبت باشند در مورد اهداف شما کلا اظهار نظر نکنند. همچنین دنبال افراد هدف گرا و مثبت اندیش باشید که به پیشرفت‌تان کمک کنند و برای کارتان الهام‌بخش باشند .

 

این سوال ها را از خود بپرسید؟

برای درک بهتر شکست این سه سوال با ارزش را از بپرسید:

در این وضعیت چه چیزی یاد گرفتم؟

چگونه می توانم از این تجربه، درسی برای رشد شخصی ام بگیرم؟

سه چیز مثبت این شکست چیست؟

در ابتدا هنگامی که تلاش می کنید سه مورد مثبت در مورد “شکست” را لیست کنید، ممکن است ذهن شما بسیار مقاومت کند. اما بهتر است بدانید با انجام این تمرین، فرصت های جدیدی را را خواهید یافت که باعث می شود از این شکست بیرون بیایید.

 

 

سخن پایانی:

شکست یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به موفقیت است. اشتباه کردن و شکست خوردن بهترین معلمان در مسیر زندگی برای انجام کارها و رسیدن به هدف ها هستند. اما پذیریش شکست، ریسک کردن، اشتباه کردن برای بسیاری از مردم سخت است و به جای تلاش کردن برای رسیدن به موفقیت، تصمیم می گیرند در حاشیه امن زندگی خود بمانند و ریسک نکنند و ترس از شکست مانع از پیشرفت در زندگیشان می شود. بنابراین توجه داشته باشید که بزرگترین موفقیت ها حاصل بزرگترین ریسک هاست، البته نباید کورکورانه دست به عمل بزنید. دستیابی به هدف نیازمند تعیین هدف، شناخت استعداد ها، تقویت مهارت های خود، برنامه ریزی، تلاش، مقابله با ترس از شکست است.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.