آذر, 1397 بدون نظر راز موفقیت, زندگی چیست, مثبت اندیشی

رازهایی در مورد زندگی افراد شاد؟

تحقیقات اخیر نشان داده است اگر هنگام کار کردن شاد باشیم، خلاقیت ما چندین برابر می­شود و میزان بهره ­وری نیز افزایش می ­یابد. پس اگر می خواهید در کار خود موفق و ثروتمند شوید، باید شاد باشید و شادمانه زندگی کنید.

شاد بودن برخلاف تصور خیلی از افراد بستگی مستقیم به خود ما دارد. زندگی سخت است، فراز و نشیب دارد، و سختی در آن کم نیست، اما آن کسی در زندگی هنرمند خوبی است که در حضور همه این موانع بهانه ای برای شادی پیدا کند.

زندگی سرشار از نکات مثبت و زیبایی های کوچک و بزرگ است. قطعا می توان در این دنیا شاد بود هر چند گاهی ما غصه هایی را پشت سر می گذاریم که شاید واقعا سزاوار آن نبوده و استحقاق زندگی بهتری داشته باشیم. شادی یک انتخاب است و شاد بودن فرمول خاص خود را دارد که شما می توانید آن را انتخاب کرده و زندگی خود را رنگ و بوی بهتری دهید.

اگر خواستار یک زندگی شاد و موفق هستید، با ما در این مقاله همراه باشید.

 

رابطه شادی و موفقیت

رابطه محکمی بین شادی و موفقیت هست و موفقیت در هر امری برای افراد شاد، سریع تر، راحت تر و بهتر به دست می آید. مطالعات متخصصان علوم اعصاب و روانشناسی مثبت در طول دو دهه نشان داده است که شادی نیروی محرکه‌ی مسیر موفقیت است. یکی از دلایل این نتیجه‌گیری آن است که احساسات مثبت باعث بهتر شدن کارآیی مغز خواهد شد. در این حالت، سروتونین و دوپامین آزاد می‌شود که به‌طور قابل توجهی باعث افزایش انگیزه، حافظه، حل مسئله، تمرکز ذهنی و توانایی پردازش چندین مسئله به صورت هم‌زمان خواهد شد. از این رو، یک ذهن مثبت سهم بیشتری در موفقیت شما دارد.

مطالعات گروهی از پژوهشگران دانشگاه استنفورد در سال ۲۰۱۸ نشان داد که داشتن احساس مثبت، باعث افزایش عملکرد هیپوکامپ مغز خواهد شد. هیپوکامپ ناحیه‌ای از مغز است که با فعالیت‌هایی مانند یادگیری و حافظه ارتباط دارد.

شادی شرط لازم برای موفقیت است. اما بیشتر مردم این موضوع را بر عکس می پندارند و باور دارند موفقیت عامل شادی است و برای شاد بودن ابتدا باید به موفقیت دست پیدا کرد. اما حقیقت این است که شادی، سوخت پیشران شما به سمت موفقیت است.

وقتی که شما شاد باشید، شادی برای شما مثل بنزین ماشین می ماند و تا شما آن سرور و شادی را نداشته باشید، امکان ندارد که بتوانید در مسیر موفقیت حرکت کنید. اگر ما سوخت لازم برای حرکت در مسیر موفقیت را نداشته باشیم پس اصلا امکان ندارد بتوانیم حتی کارهای روزمره و عادی را انجام بدهیم، چه برسد به این که بخواهیم کار هایی را انجام دهیم تا جزو افراد معدود موفق باشیم.

 

 

تاثیر شادی و نشاط بر سلامتی

انسان های شاد انسان هایی هستند که سلامتی بیشتری دارند و هنگامی که بیمار می شوند زودتر خوب می شوند، انسان هایی هستند که تمرکز بالاتری دارند و انسان هایی هستند که طول عمر بالاتری دارند و همه ی این موارد بر می گردد به این نکته که وقتی ما شاد هستیم در بدن ما چیزهایی تولید می شود که باعث افزایش تمرکز و انرژی ما می شود و اضطراب ها و استرس های ما کاهش پیدا می کند و در نتیجه شانس ما برای موفقیت بسیار بیشتر می گردد.

دانشمندان معتقدند تاثیر نشاط و شادمانی در ژن‌ها مشهود است و می‌توان حتی نوع شادی‌ها را در تاثیری که روی ژن‌ها می‌گذارند، مشاهده کرد. شادی نوعی از احساس است که رابطه مستقیم با سلامت انسان دارد. آنهایی که احساس شادی می‌کنند، بیشتر ورزش می‌کنند و معمولا رژیم غذایی سالمی دارند که می‌تواند تا حدودی توجیه کننده‌ی سلامتی ناشی از شاد بودن باشد.

شاد بودن به غیر از بهتر کردن خلق و خو و بهبود نگرش نسبت به زندگی، از ما در برابر بیماری‌های قلبی و عروقی محافظت می‌کند، ریسک ناتوانی در پیری را کاهش می‌دهد و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

 

شادی
شادی

 

روش هایی برای تمرین شاد زیستن

 • شادی خود را به هیچ چیز خارجی مرتبط نکنید. زمانی که شادمانی خود را به روابط، مشاغل، امور مالی، بدن و یا نتایج پیش‌بینی شده‌ی خود وابسته می‌کنیم، به مشکل برمی‌خوریم. شادی تجربه‌ای درونی است که باید خودتان آن را به دست بیاورید؛ همه‌ی چیزهای دیگر ناپایدار هستند.
 • آزاده باشید و ببخشید. آنچه را در توان دارید هر زمان که می‌توانید بدهید و ببخشید. تعریف کنید، عشق، محبت، کمک، منابع، زمان، توجه، اندیشه و احترام به دیگران بدهید. با این کار احساسی لذت‌بخش خواهید داشت.
 • با آغوش باز بپذیرید. تعاریف، کمک و هدایا را بپذیرید. تماس و ستایش را در آغوش بکشید. عشق و محبت را جذب کنید. به یاد داشته باشید که عملِ پذیرفتن به دیگران اجازه می‌دهد تا بخشیدن را تجربه کنند.
 • قدردان زیبایی باشید. آنقدر گرفتار و درگیر خودخوری خود نباشید که متوجه پرنده کوچکی که بیرون از پنجره‌‌ است، نوزادی تازه متولد شده در آغوش مادرش در آسانسور، زوج مسنی که دست‌های یکدیگر را گرفته‌اند یا اردک‌های درون برکه نشوید. برای توجه به تمام چیزهایی که در زندگی ارزشمند، ظریف و معجزه‌آسا هستند وقت بگذارید.
 • از خودتان به بهترین نحو مراقبت کنید. جوری از سلامت جسمی و روانی خود مراقبت کنید که انگار فرزند عزیز خودتان هستید، فرزندی که او را بسیار دوست دارید.
 • هر روز خودمراقبتی را تمرین کنید. راحتی خود را در اولویت قرار بدهید و یوگا تمرین کنید، بدوید، رمان بخوانید، به باغچه‌ی خود رسیدگی کنید یا هر کار دیگری که ذهن، بدن و روحتان را دوباره راه‌اندازی می‌کند انجام دهید.
 • با خودتان آشتی کنید. ممکن است از خودتان ناراحت باشید که گاهی از پس بعضی چیزهای برنیامده باشید یا دربرخی مواقع همه چیز را به همان ترتیبی که لازم بود انجام نداده باشید. به علاوه ممکن است اشتباهاتی داشته باشید یا حتی حماقت هایی کرده باشید که زندگی تان را تحت سلطه ی خود قرار داده باشد. باور کنید که شما هم مانند بقیه حق اشتباه دارید و قطعا استحقاق بخشیده شدن را دارید. خود را ببخشید تا بتوانید باور کنید که شادی حق مسلم تان است.
 • به لذت‌های جسمی فکر کنید. توجه کنید که تخت‌تان چقدر نرم است، غذای‌تان چه طعم خوبی دارد و پوست معشوق‌تان چقدر بی‌نقص است. از این احساسات فوق‌العاده لذت ببرید و قدردان آنها باشید.
 • محکم و پایدار در زمان حال ریشه داشته باشید. اندوه زمانی رخ می‌دهد که درباره‌ی گذشته وسواس داشته باشیم یا نگران آینده باشیم. صلح و آرامش در زمان حال پیدا می‌شود. تنفس عمیق، مدیتیشن و دیگر روش‌های تمرکز را برای تثبیت حضورتان در لحظه‌ی اکنون تمرین کنید.
 • برای شاد بودن بازی کنید. با هر چیزی که به ذهن تان می رسد سر خودتان را گرم کرده و از آن بهانه ای برای شاد بودن تان بسازید. از چشمک زدن به دوست تان گرفته تا ساختن یک مجسمه ی شنی ساده کنار باغچه یا یک بازی دو نفره ی ساده با دوست تانتان یا بازیگوشی های ساده ای که به زندگی روزمره شما رنگ و بوی دیگری بدهد می توانند در شاد بودن شما موثر باشند.
 • اجازه دهید استرس به شما انگیزه دهد. از آنجایی که نمی توانید استرس را به طور صد درصد از زندگی تان حذف کنید، یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که اجازه دهید استرس به شما انگیزه بدهد. اصلا استرس برای همین است! واکنش های روانی و جسمی که استرس در بر دارد، برای این است که حس های ما را به اوج برساند و تشدید کند و به ما قدرت بدهد تا با خطر بجنگیم یا از آن فرار کنیم. این بار اگر استرس به سراغ تان آمد، دست به کار شوید. درمورد حجم کارهای هفتگی تان استرس دارید؟ همین امشب سه ساعت بیشتر بیدار بمانید تا فردا در کارتان جلو بیفتید. در مورد کمبود درآمدتان استرس دارید؟ یک شغل جانبی انتخاب کنید تا کمی پول بیشتری به دست بیاورید. استفاده مثبت از استرس و دست به کار شدن، یکی از موثرترین شیوه های تسکین استرس است.
 • موسیقی گوش کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که گوش دادن به موسیقی آرام‌بخش می‌تواند موجب کاهش فشار خون، ضربان قلب و اضطراب شود. لیستی از این نوع آهنگ‌ها یا صداهای طبیعت (مانند اقیانوس، جویبار متلاطم، آوای پرندگان) را جمع‌آوری کنید و به ذهن خود اجازه دهید تا روی ملودی‌، آلات موسیقی، یا خواننده این قطعه تمرکز کند. همچنین می‌توانید موسیقی‌های شاد را با خود زمزمه کنید یا با خروج صدا از ریه‌های خود شروع به آواز خواندن کنید!
 • خوشبین باشید. یکی از مهم ترین ویژگی های افراد شاد نگاه خوشبینانه و تفکر مثبت است. خوشبینی تفسیر و برداشت مثبت از اتفاقات است. شادی از «داشتن» چیزی حاصل نمی شود بلکه به «طرز نگاه» فرد نسبت به آنچه دارد بستگی دارد. در جهان اطراف ما هر لحظه اتفاق های زیادی می افتد که به خودی خود نه خوب هستند و نه بد این ما هستیم که خوب بودن یا بد بودن آنها را رقم می زنیم.

از یک اتفاق واحد ممکن است دو برداشت وجود داشته باشد. فرد شاد برداشتی مثبت از آن دارد و فرد ناشاد از آن برداشت منفی کرده و آن را بد می شمارد. فراوانی برداشت های مثبت فرد را خوشبین و فراوانی برداشت های منفی فرد را بدبین می کند. برای تقویت خوشبینی، سعی کنید از وقایع ناگوار تفسیرهای مثبتی ارائه کنید.

 

شادی و سرور مسری است.

شادی یک فرآیند مسری است. یعنی اگر شما شادیتان را به دیگران انتقال دهید آن ها هم شادتر می شوند. اگر شما در جمع افرادی باشید که انسان های شادی نیستند قطعا شما هم انسان شادی نخواهید بود. پس سعی کنید دوستان خود را به گونه ای انتخاب کنید که انسان های شادی باشند و باعث شوند، میزان شادی شما افزایش پیداکند، نه این که باعث شوند هر روز میزان شادی شما کمتر و کمتر شود.

 

شادی
شادی

 

و در انتها، شادی را خود ما انسان ها می سازیم. ما و شما هستیم که تصمیم می گیریم در زندگی شاد باشیم یا نباشیم. بیایید تصمیم بگیریم که هیچ وقت شادی‌هایمان را خراب نکنیم!  در شرایط ناگوار هم خنده و انرژی مثبت دادن به دیگران را فراموش نکنید! ما در قبال همه انسان های کره زمین مسولیت داریم! اگر اطرافیانتان ناامیدانه سرشان را پایین انداختند شما با روحیه قوی نگذارید آنها جلوی مشکلات زانو بزنند!

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.