مهر, 1398 بدون نظر راز موفقیت

تاثیر سحرخیزی بر موفقیت

همیشه سحرخیزی به عنوان عامل مهمی در موفقیت به شمار آمده است. سحرخیزی برنامه ثابت همه افراد موفق جهان بوده است و در واقع یکی از رازهای موفقیت این گونه افراد سحرخیزی آن هاست. همه انسان ها تایید می کنند که سحر خیزی اگرچه سخت و دشوار است اما فوایدی دارد که می تواند زندگی انسان ها را کاملا دگرگون کند. اگر شما هم جزو دسته ای از افراد هستید که دوست دارید سحرخیز باشید، با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

در ابتدا برای ایجاد عادت سحرخیزی، از خودتان علتش را بپرسید!

ایجاد هر نوع تغییری بدون اطلاع از دلیل اهمیت آن، برای افراد مشکل است. از خود بپرسید چرا صبح زود بیدار شدن برای شما مهم است؟ چرا می خواهید صبح‌ها بازدهی بیشتری داشته باشید؟ آیا عادت به سحرخیزی باعث کاهش وزن و تناسب اندام تان می شود و سبب می شود در طول روز اعتماد به نفس و انرژی بیشتری داشته باشید؟ اگر بدانید چرا می خواهید صبح زود بیدار شوید، خواهید دید که چقدر تغییر برایتان آسان‌تر می شود.

 

سحرخیزی
سحرخیزی

 

فواید سحرخیز بودن

 

خوش اخلاقی و گشاده رویی

خوش اخلاقی و گشایده رویی یکی از فواید سحرخیزی است چرا که وقتی کسی به سحر خیزی عادت می کند، این کار وضعیت فرد را از لحاظ سلامت جسمی و روحی تحت تاثیرات بسیار مثبتی قرار می گیرد و می تواند باعث ایجاد روابط صمیمی و گرم با خانواده و حضور گرم و مثبت در اجتماع گردد.

 

منظم بودن

یکی از عوامل پیشرفت در هر فردی نظم بخشیدن به کارهای روزانه است. از سوی دیگر، یکی از عوامل نظم بخشیدن به کارها سحر خیزی است. کسی که سحر خیز است با برنامه ریزی دقیق و منظم به کارهای خود رسیدگی می کند و قدم به قدم کارهای خود را به دقت انجام می دهد. نظم بخشیدن در کارها باعث ایجاد توانایی در خود فرد نیز می شود.

 

وسعت رزق و روزي

يكي از فواید سحرخيزي وسع روزي انسانها است. شايد دليل اينكه سحر خيزي باعث وسعت رزق و روزي مي شود اين باشد كه فرد سحر خيز از انرژي خود، وقت كافي و نظم در كارها نيز برخوردار مي باشد و مطمئنا چنين شخصی براي توسعه روزی خود تلاش خواهد كرد و در نتيجه فرد سحر خيز هيچگاه دچار فقر و محروميت از بركات الهي نخواهد شد.

 

افزایش اعتماد به نفس

زمانی که شخصی سحرخیز باشد، لطافت روحی فوق العاده اي در به او وجود می آید که با هیچ چیز قابل قیاس نیست. مسلما ارتباط چنین انسانی با مبدا هستی قوی تر شده و بدیهی است چنین انسانی یک انسان واقعی خواهد شد و در نتیجه اعتماد به نفس اش افزایش خواهد یافت. بنابراین سحرخیزی می تواند انسان را به کمال انسانیت سوق دهد، بطوریکه تمام اعمال و نیات انسان در جهت رضای خدا ی بزرگ قرار مي گیرد یعنی قلب انسان خاشع مي  شود  و وقتی قلب انسان خشوع پیدا کرد انسانیت انسان در تمام جهات  نمود پیدا خواهد کرد.

 

سحرخیزی
سحرخیزی

 

تاثیر سحرخیزی بر سلامت

 

چربی بیشتری در ورزش صبحگاهی سوخته می شود. محققان دریافتند افرادی که صبح‌ها زود برمی‌خیزند و با شکم خالی ورزش می‌کنند، ۲۰ درصد بیشتر چربی می‌سوزانند و علاوه بر این اندورفین آزادشده برای شروع روز حال خوبی به آن‌ها می‌بخشد.

 

وزن مناسب تر

ریسکافزایش وزن در افراد شب بیدار، بیشتر است. مطالعات نشان می دهد، دیر خوابیدن باعث می شود در پایان روز کالری بیشتری مصرف شود. افراد شب بیدار معمولا سبزی و میوه کمتر وغذاهای ناسالم بیشتری نسبت به سحرخیزان مصرف می کنند. همچنین نداشتن فرصت مناسب برای ورزش، احتمال چاقی در افراد شب بیدار را افزایش می دهد. به همین دلیل، احتمال بیماری های قلبی و گوارشی و نیز اختلالات عروق مغزی در این افراد بیشتر است.

 

داشتن احساس بهتر

سحرخیزبودن نه تنها بر سلامت واقعی شما تاثیرگذار می گذارد، بلکه بر این که چه احساسی نسبت به خودتان دارید نیز تاثیر بسیار زیادی دارد. سحرخیز بودن باعث می شود، احساس کنید زندگی سالم تری دارید. در مطالعه ای که محققان در این زمینه انجام داده اند، نشان می دهد که نرخ ارزیابی سلامت در کسانی که شب زود می خوابند و صبح زود بیدار می شوند، بالاتر است. بنابراین با داشتن احساس سلامت، انگیزه فرد برای سالم ماندن و رفتارهای مثبت سلامت نیز افزایش پیدامی کند.

 

سحرخیزی
سحرخیزی

 

سالم ‌تر غذا می خورید.

هنگامی که عجله دارید ممکن است وسوسه شوید در مسیر رفتن به محل کار غذاهای ناسالمی مانند یک دونات یا کیک را به عنوان صبحانه انتخاب کنید. اما تمام این کالری های اضافی صبحگاهی می توانند به سرعت روی یکدیگر جمع شده و به بروز مشکلات سلامت مانند چاقی منجر شوند. نتایج مطالعه ای که در سال 2011 توسط دانشگاه نورث وسترن انجام شد، نشان داد افرادی که شب ها دیر می خوابند نسبت به افرادی که صبح زود از خواب بیدار می شوند روزانه 248 کالری بیشتر دریافت می کنند، دو برابر بیشتر فست فود و نصف آنها میوه و سبزیجات مصرف می کنند. افرادی که تا دیر وقت بیدار بودند از متوسط شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری نیز برخوردار بودند.

در مقابل، اگر سحرخیز باشید از زمان کافی برای درست کردن صبحانه ای سالم و سرشار از پروتئین (به عنوان مثال، تخم مرغ، میوه، و نان تست گندم سبوس دار) برخوردار خواهید بود و به واسطه احساس سیری، کمتر درگیر هوس خوردن تنقلات و میان وعده ها در طول روز می شوید.

 

 

سحرخیزی و موفقیت

کریستوفر راندلر، پروفسور دانشگاه هایدلبرگ در تحقیقی در این زمینه انجام داد تا واقعا پاسخ واقعی این سوال را پیدا کند که چرا بعضی افراد زودتر از دیگران از خواب بیدار می شوند؟

نتیجه تحقیقات بسیار جالب بود:

افرادی که زودتر از خواب بیدار می شوند بیشتر فعالتر هستند و معمولا در زندگی شان موفق هستند.

علت خیلی ساده است، یعنی اگر شما صبح ها زودتر از دیگران از خواب بیدار شوید، به نفع شماست. فرض کنید به صورت میانگین افراد شاغل در حرفه شما هر روز ساعت ۹ صبح از خواب بیدار می شوند. با این اوصاف اگر به صورت میانگین تا ۵ بعد از ظهر هم کار کنند، در طول روز ۸ ساعت کار می کنند. در هفته (اگر جمعه را تعطیل فرض کنیم) حدود ۴۲ ساعت کار می کنند. اگر شما ساعت ۷صبح از خواب بیدار شوید، یعنی فقط ۲ ساعت زودتر ! چه اتفاقی پیش می آید؟

در ماه ۵۲ ساعت بیشتر از دیگران کار می کنید: ۶ روز کاری بیشتر = درآمد یک هفته بیشتر از رقیبانتان،۴ ساعت زمان بیشتر برای خودتان که می توانید صرف مطالعه یا انجام کارهای شخصی بپردازید. فقط با ۲ ساعت زودتر بیدار شدن می تواند یک هفته در طول هر ماه از رقیبانتان جلوتر باشید که در سال تفاوت بزرگی بین شما و رقیبانتان ایجاد خواهد کرد.

این یعنی اگر شما دانشجو باشید، محصل باشید، مدیر باشید، فروشنده باشید، کارآفرین باشید و یا کارمند باشید، با فقط روزی چند ساعت زودتر از خواب بیدار شدن می توانید تفاوت عظیمی فاصله تان با رقیبانتان ایجاد کنید.

 

 

راهکارهای سحرخیز بودن

اگر می خواهید سحرخیز باشید، نکات زیر را حتما باید رعایت کنید:

 

صبح کارهایی را انجام دهید که از انجام دادنشان لذت می برید.

بیدار شدن قبل از طلوع آفتاب بسیار مشکل است، به خصوص اگر بخواهید در این زمان کارهایی انجام دهید که تمایلی به انجامشان ندارید. این باعث می شود برنامه‌ی جدید برایتان عذاب آور شود. به همین خاطر برنامه صبحگاهی خود را با کارهایی پر کنید که به آن‌ها علاقه دارید. کارهایی که باعث می شود نسبت به خودتان احساس بهتری پیدا کنید و زندگی‌تان را در مسیر درست قرار دهید. از جمله کارهایی که انجامشان در صبح اول وقت حیاتی و لذت بخش است، حرکات کششی، مدیتیشن، شکر گذاری و وقت گذرانی با اعضای خانواده است. بنابراین بهتر است برای خود لیستی از کارهایی داشته باشید که به شما انگیزه‌ی لازم برای بلند شدن از رختخواب را می دهد و روز خوبی را برایتان به ارمغان می آورد.

 

در برابر چرت کوچک مقاومت کنید.

ممکن است در روزهای ابتدایی، احساس خواب شدیدی داشته باشید و برای یک چرت کوچک لحظه شماری کنید، اما باید مقاوت کنید. در عوض، توصیه پروفسور کریستوفر این است که سعی کنید تا هنگام زمان خواب، در برابر چرت کوچک مقاوت کنید. شاید بهتر باشد هنگام ظهر چرت بزنید، اما هرگز تا قبل از آن زمان، در برابر احساس خواب آلودگی تان تسلیم نشوید.

 

سحرخیزی
سحرخیزی

 

در طول روز پیاده روی تند داشته باشید.

تحقیقات نشان داده اند راحت خوابیدن در طول شب رابطه مستقیم با راحت بیدار شدن در صبح زود دارد، بنابراین یکی از توصیه های محققان این است که در طول روز حداقل سی دقیقه پیاده روی تند داشته باشید یا به ورزش دیگری بپردازید. این کار باعث می شود انرژی اضافه شما به صورت بالفعل دربیاید و تخلیه شود. وقتی انرژی تخلیه شود استرس هم کم خواهد شد و آرامش بدنتان بیشتر. همه این ها به شما کمک می کنند خواب خوبی در طول شب داشته باشید و صبح هم به راحتی از رختخواب بیرون بیایید.

 

از تجهیزات الکترونیکی دوری کنید.

روشنایی صفحه تلفن همراه، تبلت یا کامپیوتر همراه (لپ تاپ) شما قبل از خوابیدن تاثیر منفی بر عادات خواب شما دارد. به همین دلیل خانم آریانا هافینگتون (موسس و سردبیر نشریه هافینگتون پست) شب ها قبل از خواب تلفن همراه خود را از اتاق خوابش دور نگه می دارد؛ عادی که او پس از گذراندن یک دوره خستگی زیاد به دست آورد.

 

سحرخیزی
سحرخیزی

 

کتاب بخوانید.

بیل گیتس موسس شرکت بزرگ مایکروسافت هر شب قبل از خواب عادت داشته یک ساعت مطالعه کند و اعتقاد داشت این کار باعث می شده او زودتر به خواب برود. (کتاب های مورد علاقه او شامل زندگینامه ها، کتاب های تاریخی و نشریات و مقالات فرهنگی می شد.)

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.