دی, 1398 بدون نظر افزایش اعتماد به نفس, زبان بدن, کنترل خشم

حسادت ورزی چه بر سر ما می آورد؟

حسادت یکی از ناهنجاری های رفتاری است که علاوه بر تخریب درونی خود شخص، می تواند منجربه بروز صدمات و خساراتی برای طرفی که مورد حسادت قرار گرفته نیز شود. حسادت، شخص حسود را محکوم به زندگی‌ای می‌کند که در آن همیشه باید چشم به بیشتر داشت و آدم های حسود هرگز راضی نمی‌شود.

افراد حسود همیشه نگاه منفی به پیشرفت و تلاش دیگران دارند و این مساله پیامدی جز ناراحت کردن ذهن و روح خودشان ندارد و مانع از پیشرفت خودشان نیز می‌شود. اغلب حسودها تصور می‌کنند دیگران توانایی، مقام و جایگاه بالا را ندارند.

انسان ها در طول زندگی خود ممکن است به فرد دیگری حسادت کنند. اما ما انسان ها چرا حسادت می کنیم و اصولا حسادت چیست؟ آثار حسادت چه می تواند باشد؟ یا چه راهکارهایی برای درمان حسادت وجود دارد؟ در این مطلب درباره این موضوعات صحبت می کنیم.

 

حسادت چیست؟

حسادت یک احساس منفی که با دیدن امتیازی که ما نداریم یا آرزو داریم که فقط خودمان آن را داشته باشیم، به ما دست دهد. حسادت معمولا با احساس اندوه، ناراحتی روح، نارضایتی از خوشبختی دیگران (خصوصا نزدیکان) همراه است.

انسان همواره علاقه‌مند به پیشرفت بوده و ضمیر ناخودآگاه انسان‌هایی که روح و روان آنها پرورش کامل نیافته است، به این نقصان آگاه بوده و برای جبران آن تلاش می‌نماید و چون در اثر ضعف و خودکم‌بینی قادر به تکمیل خود نیست، پیشرفت و موفقیت اطرافیان را مورد حمله قرار می‌دهد و تمام توان خود را برای از بین بردن آن به کار می‌گیرد. حال اگر حس حسد ضعیف باشد فقط خود شخص مبتلا را از درون نابود می‌کند ولی اگر قوی باشد، دیگران را نیز از متضرر خواهد کرد.

حسادت وقتی به وجود می‌آید که شخص احساس کند آنچه دارد، کمتر از آن چیزی است که باید داشته باشد.

 

روانکاوی حسادت

از منظر روانشناسیک، حسادت ریشه در حس ناامنی و بقا دارد؛ اینکه نشود آنچه دیگران دارند – از قدرت مالی گرفته تا استعداد ذهنی و جسمی و غیره – بقای مرا تهدید کند یا اینکه پیشرفت و موفقیت مرا به چالش بکشد خود به حدکافی حس ناامنی و بالطبع حسادت را در فرد ایجاد می کند. آنها به این باور دارند که پیشرفت آنها در گرو پسرفت دیگران است!

 

 

انسان های حسود چگونه فکر می کنند؟

شخص حسود هیچ وقت فكر نمی كند آن فردی كه بیشتر دارد حتماً خیلی سخت تر كار كرده.  اكثر افراد حسود فكر می كنند كه حق آنان ضایع شده و آنها كمتر از دیگری به حقشان رسیده اند . حسودانی كه می پذیرند دیگری حقش بوده كه بیشتر بهره ببرد، رنج بیشتری می كشند. این حسودان سعی می كنند با یك رفتار خشونت آمیز به فرد مورد حسادتشان حمله كنند. یعنی آنها با تمام قوا عملی انجام می دهند كه طرف مقابل از امكانات بهتری كه دارد لذت نبرده و به این وسیله هر آنچه باعث یادآوری عدم موفقیت او می شود نابود می كنند . این افراد، محبوب دیگران نیستند و معمولاً چهره واقعی خود را نشان نمی دهند و همیشه تظاهر می كنند كه دیگری را تحسین می كنند، ولی در واقع بسیار رنج می كشند.

و همچنین انسان های حسود خود را کامل و لایق نمی‌دانند. همیشه فکر می‌کنند چیزی کم دارند و دیگران بهتر از خودشان هستند و توانایی‌ها و قابلیت‌های بیشتری دارند. کسانی که احساس حقارت می‌کنند یا خودشان را کوچک‌تر و نالایق‌تر از دیگران می‌دانند در این صورت بهتر است بدانند که بزرگ‌ترین دشمن شان، خودشان هستند.

 

 

آثار حسادت به دیگران

 

ظلم به خود: مهم ترین اثر حسادت متوجه روح و روان خود فرد حسود می شود، اوست که از نظر جسمی و روحی بیش ترین آسیب را می بیند و این گونه به خود ظلم می کند.

صدمه به سلامت جسم:  حسادت استرس زا است و داشتن  استرس در طولانی مدت می تواند سلامتی تان را به خطر بیندازد. فشار خون بالا، سر درد، اسپاسم عضلانی، دردهای شکمی، زخم معده، مشکلات عصبی و حتی حمله قلبی یا سکته مغزی می توانند از مشکلات احتمالی ناشی از استرس باشند.

صدمه به سلامت روان: برخی از اختلالات روانی وجود دارد که از حسادت بسیار شدید حاصل می شود اما حتی اشکال رایج تر و کمرنگ تر حسادت هم می تواند به سلامت روانی و احساسی شما آسیب وارد کند، به عنوان مثال افسردگی، عدم تمرکز، نوسانات خلق و خو، اضطراب و بی خوابی تنها چند نمونه از صدمات ناشی از حسادت هستند.

ناامنی شدید ایجاد می کند: حتما به خوبی می دانید مقایسه هایی که انجام می دهید ضعف هایتان را برایتان پررنگ می کند. شما نه تنها کمبودهایتان را جبران نمی کنید بلکه باعث شدید تر شدن آنها نیز می شوید. تمام اینها باعث می شوند که شما هر چه بیشتر راجع به خودتان احساس ناامنی کنید.

تاثیر حسادت روی شغل: حسادت کردن به همکاران به شکل بدی روی وضعیت شغلی خود فرد تاثیر می‌گذارد و بیشتر اوقات فردی که به همکاران خود حسادت می‌کنند خواسته یا ناخواسته در رفتارش به آنها توهین می‌کند، بنابراین این امر موقعیت شغلی او را به خطر می‌اندازد.

خطر ارتکاب به جرم:  حس حسادت وقتی شدید شود ممکن است فرد را وادار به تصمیماتی کند که موجب پشیمانی او در تمام عمر شود. گاهی اوقات افراد تحت تاثیر حسادت برای انتقام گرفتن روش اشتباهی را پی می‌گیرند که به ارتکاب جرم آنان منجر ‌می‌شود.

احساس تنهایی: فرد حسود در نهایت به این نتیجه می‌رسد که تنهای تنهاست. هیچ کس در اطراف او نخواهد بود تا بتواند احساساتش را با او در میان بگذارد و از او مراقبت و حمایت کند.

 

حسادت ورزی
حسادت ورزی

 

درمان حسادت

بعد از اینکه دانستیم حسادت چیست و چه آثار مخربی دارد، مهم است که روش کنترل و درمان حسادت را بیاموزیم. باید ذهنمان را از آموزه‌هایی‌ که اجتماع به ما تحمیل می‌کند جدا کنیم و یک بار دیگر واژه‌هایمان را خودمان تعریف کنیم. چیره شدن بر حسادت به صبر و بردباری و کوشش فراوان نیاز دارد. در این قسمت به روش هایی برای درمان حسادت اشاره شده است.

 

 باید بپذیریم که کمال مطلق در زندگی وجود ندارد.

زندگی مجموعه ای از موضوعات مختلف  است، خوب و بد. اگر کسی دارای امکاناتی است که شما ندارید، شما نیز در عوض امتیازاتی دارید که دیگران ندارند خیلی از افرادی که در کار مشخصی قوی هستند، ممکن است در نوع دیگری ضعیف یا معمولی باشند.

همه ما نقاط قوت و ضعفی داریم که قابل تامل است. هر یک از ما امکانات و موقعیت های خانوادگی، مالی، شغلی و تحصیلی ویژه ای داریم که ممکن است در مقایسه با دیگری در وضعیتی بالاتر یا پایین تر قرار بگیرد. بنابراین باید به آنچه خود داریم و آنچه دیگران دارند نگرش کلی داشته باشیم و مجموع را ببینیم نه فقط یکی از موارد را، آنگاه متوجه خواهیم شد که در دنیا کمال مطلق وجود ندارد. در این میان راز و نیاز، بهترین و موثرترین شیوه برای از بین بردن بیماری های روحی و روانی مثل حسادت می باشد.

 

در زندگی افکار مثبت داشته باشید.

برای خلاص شدن از این مشکل روانی، باید سعی کنید تا افکارتان را اصلاح نمایید و برداشتی مثبت از اتفاقات پیرامون خود داشته باشید.

شکاک بودن، نق زدن، گلایه  کردن ، تهمت زدن و غیره نه تنها روح شما را بلکه دیگران را هم بسیار آزار می دهد؛  به همین خاطر توصیه می شود از وقایع کوچک زندگی لذت ببرید، دیدگاه و نگرشتان را تغییر داده و از دست افکار منفی خلاصی یابید. به داشته ها و توانایی هایتان بیش تر از پیش توجه و فکر کنید تا نسبت به دیگران  دچار حسادت نشوید. تلاش کنید تنها به درون قلب خود نگاه کنی نه دارایی زودگذر و تصنعی بیرون. انسان حسود در جهنم زندگی می کند، اگر حسادت را رها کنید، نیمی از بدی ها از شما دور خواهد شد.

 

واکنش منفی نشان ندهید.

زمانی که می بینید حسادت بر شما غلبه کرده و واقعا در حال عذاب کشیدن هستید، سعی کنید کاری انجام ندهید. انجام هر گونه رفتار از روی حسادت و حسد ورزی رابطه شما و شخصیتتان را به تباهی می کشاند؛  به همین خاطر به خودتان فرصت دهید تا از این حس درونی تان کاسته شود و بعد به حل آن بپردازید.

 

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

وقتی که خودمان را با دیگری مقایسه می‌کنیم معمولاً فقط نقاط ضعف خودمان را در برابر نقاط قوت دیگران قرار می‌دهیم و این باعث حسادت می شود. باید درک کنید که شما یک فرد مستقلی با مجموعه ویژگی ها و توانایی ها منحصر به فرد هستید.

هرگز و به هیچ وجه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید چون این کار حسادت شما را تقویت می کند . همیشه شرایط را با توجه به استعداد و توانایی های خودتان بسنجید و از اینکه شبیه دیگری نیستید، ناراحت نباشید و بهتر است به جای مقایسه به نیروی درون تان اعتماد کنید و حسرت به دل زندگی دیگران نباشید.

 

حسادت ورزی
حسادت ورزی

 

جملات درونی خود را اصلاح کنید.
یک قیچی بردارید و تمام جملات و افکار درونی را که دائم به شما سرکوب می زند و باعث مقایسه کردن و در نهایت باعث حسادت می شوند را اصلاح کنید. این جملات باعث می شود که شما افراد ضعیف و ناتوانی جلوه داده شوید، بعضی وقت ها اطرافیان مان هم با استفاده از این جملات فاتحه روح و فکر و نظرات ما را می خوانند مثلا وقتی به ما می گویند چرا مثل بقیه فکر نمی کنی؟! این چه افکاری است که تو داری؟! چرا نمی توانی مثل بقیه رفتار کنی؟ یا اگر همه شبیه شما رفتار کنند چه می شود… شما را دچار شک و تردید می کنند تا به نظرات دیگران بیشتر از خودتان توجه کنید.

 

 اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

حسادت معمولا محصول احساس عدم امنیت و اعتماد به نفس پایین است. بعضی از مواقع ترس شما ریشه در این دارد که فکر می کنید کسی را که دوست دارید، شما را ترک خواهد کرد، یا ناشی از ترس از محرومیت از عشق یا توجه دیگران است. معمولا به دلیل اینکه ترس از دست دادن چیزی یا فردی را دارید اقدام به حسدورزی می کنید، به همین خاطر باید با اعتماد به نفس باشید و ارزش وجودی تان را درک کنید.

 

موفقیت مردم را مورد تعریف و تمجید قرار دهید.

تعریف کردن از موفقیت افراد را به یک عادت تبدیل کنید، حتی اگر آنها را دوست ندارید با آنها جشن بگیرید و از خوشحالی آنها، خوشحال شوید. این کار بسیار سالم تر است و استرس خیلی کمتری دارد نسبت به متنفر بودن و حسادت ورزیدن.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.