مهر, 1397 بدون نظر دسته‌بندی نشده

بازخورد ها را بسنجید و به نفع خودتان استفاده کنید!

به محض این که دست به عمل بزنید ، نسبت به درست بودن اقدام تان بازخورد خواهید گرفت . پیشنهاد ها ، توصیه ها ، اطلاعات ، کمک ها ، راهنمایی ها و حتی انتقادات می تواندد به شما کمک کنند که دائما خود را تنظیم کرده و به سمت جلو حرکت کنید . و در عین حال دانش ، توانایی ها ، طرز فکر و روابطخود را ارتقا دهید .اما گرفتن باخورد ها و واکنش ها بخش اول این معادله است .به محض دریافت بازخورد ها باید آماده نشان دادن واکنش باشید.

انواع بازخورد ها :

ممکن است با دو نوع بازخورد روبه رو شوید : مثبت یا منفی
طبیعتا ما واکنش های مثبت را ترجیح می دهیم . مثلا :نتایج دلخواه ، پول،  لذت ، صمیمیت ،آرامش درونی ،  شادمانی ، جوایز ،رضایت مشتری ها ، ارتقای شغلی ، تعریف و تمجید و افزایش حقوق .احساس خوبی است .این احساس به ما کمک می کند تا بفهیم که در مسیر درست قرار داریم و کار درست را انجام دهیم .
اما از بازخوردهای منفی خوشمان نمی آید .مثلا :نتیجه نگرفتن ، بی پولی  یا پول کم ، انتقاد  ، ارزیابی ضعیف ، عدم افزایش حقوق ، عدم ارتقای پیشرفت ، شکایت ، غم و غصه ، تضاد درونی ، تنهایی ودرد .با این حال بازخورد های منفی درست به اندازه بازخورده ای مثبت دارای اطلاعات مفید هستند . آن ها به ما می گویند راه را اشتباه رفته ایم و و کارمان  درست نیست این اطلاعات  بسیار با ارزش هستند .

فرصت بهبود!

بازخوردهای منفی  در واقع آن قدر ارزشمند هستند که یکی از مهم ترین پروژه های شما می تواند تغییر احساس تان نسبت به بازخورد های منفی باشد .آن ها به قدری مفید هستند که بهتر است از آن ها به عنوان اطلاعاتی راجع به فرصت بهبود یاد کنیم . جهان و اتفاقاتش به ما می آموزد که چطور و کجا می توانیم کارهایمان را بهبود بخشیم . این همان جایی است که می توان پیشرفت کرد . می شود رفتار خود را اصلاح کرد و به خواسته خود نزدیک تر شد .یعنی پول بیشتر ، فروش بیشتر ، نمرات بهتر ، فرصت های شغلی بهتر ، امتیازات بهتر و موفقیت های بیشتر

اسقبال از بازخوردها!

برای این که سریع تر به اهداف خود برسید باید از تمام بازخوردهایی که میگیرید با آغوش باز استقبال کنید .باید از بازخوردهای مثبت لذت ببرید و از آن ها به عنوان محرک و مشوق استفاده کنید .باید با دیدن بازخوردهای مثبت هیجان زده شوید و به آن ها لبخند بزنید. و همین طور باید به بازخوردهای منفی هم توجه کنید و از آن ها به گرمی استقبال کنید .آن ها را به دقت بررسی کنید و ایرادات خود را رفع کنید تا با سرعت بیشتری به اهدافتان برسید !

راه  درست ، راه غلط

روش های زیادی برای پاسخ گفتن به بازخوردها وجود دارد که بعضی مفید است و شما را به اهداف خود نزدیک تر می کند ، و بعضی مفید نیست که باعث توقف شما و یا حتی دور شدن از اهداف تان می شود .

راه های غلط :

1.در خود فرو رفتن و تسلیم شدن

چند بار  تا به حال خودتان و یا دوستانتان در برابر بازخوردهای منفی عقب نشینی کرده اید؟
این کار فقط باعث می شود که در جا بزنید و رشد نکنید . بهتر است که موقع دریافت بازخوردهای منفی ،جا نزنید و به یاد بیاورید که این بازخورد ها فقط یک جور اطلاعات است . آن ها را به چشم یک راهنمایی ببینید و نه انتقاد . تصور کنید  که سیستم خودکار پرواز هواپیما است . هواپیما بر اساس این بازخورد ها دائم مسیر خود را تصحیح می کند . هیچ وقت هم به خاطر جریان تمامی ناپذیر باخوردها، جا نمیزند و تسلیم نمی شود .شما هم مسئلهبازخورد ها را شخصی نکنید! این اطلاعات فقط برای کمک به شما است تا  راحت تر به هدف برسید.

2. عصبانی شدن از دست منبع بازخورد

فکرش را بکنید چند بار تا کنون از دست فردی که بازخورد مفید به شما می داده عصبانی شده اید ؟با این کار فقط خودتان را از وجود آن شخص و بازخورد هایش محروم می کنید .

3. نادیده گرفتن بازخورد

نشنیدن یا نادیده گرفتن یک بازخورد یک واکنش غلط است .همه ما کسانی را می شناسیم که جز نظر خودشان نظظر هیچ کس دیگری را قبول ندارند . نمی خواهند حرف های دیگران را بشنوند و به کار بگیرند . بخش ناراحت کننده این است که اگر گوش میدادند ،بازخوردها می توانستند زندگی شان را به کلی تغییر بدهدند .

بازخورد بگیرید!

کمتر کسی به شما بازخورد می دهد .آن ها به اندازه خود شما از تقابل احتمای که پیش می آید می ترسند و احساس ناراحتی می کنند . ان ها نمی خواهند احساسات شما را جریحه دار بکنند و باعث نارضایتی شما بشوند .برای دریافت بازخورد صادقانه و صریح ،باید آن را طلب بکنید . باید کاری کنید که طرف مقابلتان احساس امنیت بکند .

چه سوالاتی برای دریافت بازخوردها بپرسیم؟

سوالات پر ارزشی که می توانید از دوستان ، همکاران و یا خانواده بپرسید این است که :
به نظر شما من چطور خودم را محدود کرده ام ؟
در مقیاس یک تا ده کیفیت رابطه ما ( خدمات ما ، محصولات ما ،پشتیبانی ما و..)را طی  هفته گذشته (دو هفته گذشته، ماه گذشته ، فصل قبل ، ترم پیش و..) چگونه ارزیابی می کنید ؟
در مقیاس یک تا ده جلسه ای را که داشته ایم را چگونه ارزیابی می کنید ؟
من را به عنوان یک مدیر ( کارمند ، پدر ف فرزند ، همسر  و.. ) چگونه ارزیابی می کنید ؟
و…

برای هر پاسخ کمتر از ده با این سوال ادامه دهید:
چه کار باید بکنم تا نمره ده را بگیرم ؟
این جا است که اطلاعات ارزشمند سرازیر می شود . آگاهی از عدم رضایت یک شخص کافی نیست . دانستن جزئیات ی که می تواند باعث ایجاد رضایت در ایشان بشود ، چیزی است که می تواند اطلاعات لازم را برای خلق یک محصول خوب ، خدمات برتر و یا یک رابطه پیروزمند در اختیار شما بگذارد .

عادت کنید که در پایان هر پروژه ، جلسه ، کلاس ، مشاوره  و.. این دو سوال را مطرح کنید و معجزه های آن را به چشم خود ببینید .

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.