شهریور, 1398 بدون نظر افزایش اعتماد به نفس, راز موفقیت

چرا اعتماد به نفس ندارم و چه طور آن را تقویت کنیم؟

اعتماد به نفس یکی از مهم ترین مسائلی است که سبب پیشرفت انسان ها می شود. بسیاری از افراد موفق داشتن اعتماد به نفس زیاد را یکی از عوامل موفقیت در زندگی خود می دانند. در این مقاله به تعریف و اهمیت اعتماد به نفس می پردازیم. همچنین علت نداشتن اعتماد به نفس و راههای افزایش آن در گروهای مختلف جامعه اشاره می کنیم.

 

اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی داره؟

اعتماد به نفس همان “اعتماد به خود” است. یا به عبارت دیگر کسی که اعتماد به نفس دارد یعنی به خودش اعتماد داشته و همچنین خود را باور دارد. پس اعتماد به نفس به این معنی است که من به خودم اعتماد دارم، خودم را باور می کنم، آنچه را که هستم دوست دارم، از آن راضی هستم و حرف مردم و شرایط محیطی نمی تواند این طرز تفکر مثبتی که من نسبت به خودم دارم را تغییر داده و یا تضعیف کند.

به عبارتی یعنی برای آن چیزی که هستم و شامل خصوصیات اخلاقی و رفتاری، توانایی ها و مهارت ها، نقاط ضعف و نقاط قوت من می باشد ارزش و اعتبار قائلم. آن ها را می پذیرم و با وجود تمام این خصوصیات برای رسیدن به موفقیت تلاش می کنم و سعی می کنم نقاط ضعف خود را برطرف و نقاط قوت خود را تقویت کنم.

اهمیت اعتماد به نفس برکسی پوشیده نیست و اگر شما اعتماد به نفس کافی برای انجام کاری را نداشته باشید به احتمال زیاد دو اتفاق رخ خواهد داد: 1) یا هیچگاه به انجام کاری دست نخواهید زد و هیچ کاری را شروع نخواهید کرد و از انجام آن فرار می‌کنید. 2) یا آن کار را با اشتباه و کیفیت پایینی انجام خواهید داد و این باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما همینطور کاهش پیدا کند و این یک چرخه معیوب را شکل می‌دهد.

در حقیقت اگر شما با اعتماد به نفس پایین شروع به انجام کاری بکنید، از آنجایی که درست انجام دادن آن بسیار غیر ممکن است، شما آن را با کیفیت خوبی انجام نخواهید داد و همین موضوع باعث می‌شود که یک تصویر ذهنی منفی دیگر در ذهن شما شکل بگیرد که باعث می‌شود اعتماد به نفس شما روز به روز کمتر و ضعیف تر شود.

پس ضروری است که در جایی جلوی این مشکل را بگیریم و اجازه ندهیم که این چرخه روز به روز اعتماد به نفس ما را ضعیف کند.

 

اعتماد به نفس کاذب چیست؟

اعتماد به نفس كاذب بالا در واقع شكلي از اعتماد به نفس پايين است، در این نوع اعتماد به نفس فرد خود را بالاتر از آن كه هست نشان مي دهد و به عبارت ديگر شخص زمانی که خود را در زمينه اي ناتوان مي بيند، سعي مي كند با بزرگ و توانا جلوه دادن خود، نظر ديگران را جلب كند. اين افراد هم مانند كساني كه اعتماد به نفس پايين دارند، به گرفتن تأييد ديگران محتاج اند و ارزش خود را از بيرون مي گيرند و بنابراین، طوري رفتار مي كنند كه گويي از اعتماد به نفس بالايي برخوردارند.

رفتار افرادي كه اعتماد به نفس كاذب بالا دارند نشان مي دهد اعتماد به نفس بالايي دارند در حالي كه اعتمادي كه آنان به خود دارند واقعي نيست. به احتمال زیاد شخص داستان سرايي كند و چيزهايي درباره ي خودش می گويد تا مخاطب را تحت تأثير قرار دهد. شايد اطرافيان تصور كنند اعتماد به نفس فرد خيلي بالاست، در صورتي كه اين گونه نيست و فقط رفتار او اين طور نشان مي دهد. افراد با اعتماد به نفس کاذب فکر می کنند که دنیا بدون حضور آنها می لنگد و به درستی کار نمی کند.

 

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

 

عوامل کمبود اعتماد به نفس

 • قضاوت اشتباه راجع به خودمان

عامل اول قضاوت اشتباه راجع به خودمان است. متاسفانه ما طوری تربیت شده ایم که یک تمایل طبیعی به قضاوت و انتقاد راجع به خودمان داریم. والدینمان، معلمانمان و کسانی که از کودکی با آنها در ارتباط بودیم بلد نبودند که چطور از ما انتقاد کنند و دائم ما را در مورد قضاوت و انتقاد اشتباه خودشان قرار می دادند.

همچنین یاد گرفته ایم انتظار بدترین ها را داشته باشیم. یک کاری را که شروع می‌کنیم فکر می‌کنیم حتماً باید اتفاق بدی بیفتد و مسئله بعدی که وجود دارد این است که ما تمرکزمان در زمانی که داریم کاری را انجام می‌دهیم بیشتر روی منفی هاست و خاطرات بد گذشته هم می تواند روی این مسئله تاثیر گذار باشد.

 • ترس

همه ما در زندگی مان ترس هایی داریم. از یک چیزهایی در زندگی می ترسیم اما آنچه که بد است ترس فلج کننده است. ترسی که باعث میشود ما نتوانیم حرکت کنیم. تا زمانی که این ترس در وجود ما باشد مطمئن باشید به شما اجازه نخواهد داد اعتماد به نفس تان در آن کاری که در حال انجامش هستید افزایش یابد یا حداقل به آن سطحی برسد که مورد انتظار شماست.

 •  عدم مهارت

ما در انجام کاری مهارت نداشته باشیم در واقع برای انجام آن اطمینان نداریم. تا زمانی که شما مهارت تان در انجام کاری بالا نرود نمی توانید ادعا کنید که اعتمادبنفس در آن کار بالاست. و حتی نمی توانید تلاش کنید تا در آن کار اعتماد به نفستان بالا برود، چون باید مهارت داشته باشید، باید تمرین کنید تا مهارت تان بالا رود. اگر شما امروز رانندگی یاد گرفته اید نمی‌توانید فردا با اعتماد به نفس رانندگی کنید .

 

علائم کمبود اعتماد به نفس

 • احساس می‌کنند قربانی رفتار دیگران هستند.
 • در پذیرش تعریف و تمجیدها و تعارفاتی که به آنان می‌شود مشکل دارند.
 • موفقیت‌ها و دستاوردهای گذشته و موفقیت در فعالیت‌های جاری خود را انکار می‌کنند.
 • همه را به هر قیمتی از خودشان راضی نگه می دارند.
 • جرات قاطعانه ” نه گفتن ” و مخالفت کردن با چیزی که قبول ندارند رو ندارند.
 • نمی توانند عقیده خود را در جمع ابراز کنند.
 • حالاتی از ملامت خود، تنفر از خود و راضی نبودن از خود دارند.
 • از این که مورد توجه باشند، عذاب می‌کشند.
 • در هنگام خرید درست نمی‌دانند به دنبال چه چیزی هستند و اغلب بعد از خرید دچار احساس پشیمانی می‌شوند.
 • از این که دیگران دوستشان نداشته باشند، می ترسند.
 • اشخاص فاقد اعتماد به نفس در موقعیت‌های جمعی احساس فشار و ناراحتی می‌کنند.
 • از دردهای جمسانی خود مدام شکایت می کنند.
 • عدم انتقاد پذیری نیز یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفس است. افرادی که فاقد اعتماد به نفس هستند به هیچ وجه به سایرین اجازه انتقاد از خود را نمی دهند و در برابر هر انتقادی واکنشی تند و جدی خواهند داشت. استعمال دخانیات و گاهاً گرایش به مواد مخدر نیز یکی دیگر از علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد است.
 • این افراد معمولاً بصورت کوتاه و بریده بریده صحبت می کنند، هرگز چیزی را مفصلاً توضیح نمی دهند و مکرراً در حال عذرخواهی از سایرین هستند. حتی زمانی که مرتکب هیچ کار اشتباهی نشده اند هم خود را مقصر تلقی می کنند و بارها از مخاطبین خود عذرخواهی می کنند. علت این عمل این است که آنها خود را در رتبه پایینتری نسبت به سایرین می بینند و برای خود ارزشی قائل نیستند.
 • افرادی که از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند به هیچ وجه نمی توانند با مخاطبین خود ارتباط چشمی برقرار کنند.
 • از دیگر علائم کمبود اعتماد به نفس در افراد قابل مشاهده است، انواع حالت های ترس، اضطراب و استرس است.

 

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

 

راههای افزایش اعتماد به نفس در خود

 • مهارت‌های اجتماعی تان را تقویت کنید. و با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنید و با خودتان مهربان باشید.
 • به دنبال پیروزی های کوچک باشید و آن را جشن بگیرید.
 • به طور منظم ورزش کنید و موسیقی نشاط ‌بخش گوش دهید و شیک لباس بپوشید.
 • به آینده فکر کنید و ذهنتان را از خاطرات مثبت پر کنید.
 • مثبت بیندیشید و اطرافیانتان را از افراد مثبت‌اندیش انتخاب کنید.
 • خودتان را با خودتان مقایسه کنید، نه با دیگران.
 • ورزش کردن با عث افزایش اعتماد به نفس شما می شود.  باید بدانید تأثیر ورزش بر روی افزایش اعتماد به نفس نیز آن‌قدر زیاد است که قابل توصیف نیست. زمانی که ورزش می‌کنید، بدن اندورفین آزاد می‌کند که درنهایت حس خوبی به شما دست می‌دهد، احساس مفید بودن می‌کنید و می‌خواهید کارهای درست انجام بدهید. اگر تمرینات ورزشی را به‌طور مستمر تا مدت‌ها ادامه بدهید، بدن‌تان سالم‌تر می‌ماند و همواره با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حاضر می‌شوید.
 • در مورد موضوعی که در آن اطلاعات کافی دارید، با دیگران صحبت کنید، چرا که این باعث تقویت اعتماد به نفس است. در این شرایط شما در موضع قدرت نسبی قرار دارید و به‌سادگی می‌توانید آنچه را که می‌دانید، به دیگران انتقال بدهید. البته پیدا کردن شخص مناسب برای صحبت کردن درمورد موضوع خاصی که در آن تخصص دارید، گاهی بسیار سخت است؛ در این شرایط می‌توانید در گروه‌های اینترنتی با غریبه‌ها به صحبت و تبادل نظر بپردازید یا در پست‌های مرتبط، کامنت بگذارید.

 

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

 

افزایش اعتماد به نفس در زنان

 • سلامتی و آرامش از مهمترین چیزها در زندگی است. گاهی اوقات افراد اهمیت‌دادن به خود را با خودخواهی یکسان می‌دانند، درحالی که این تصوراشتباهی است، حتی برای کمک به دیگران، اول از هر چیز باید خودتان را قوی و شایسته تربیت کنید. برای خودتان ارزش قائل باشید و هر روز زمانی را به ورزش کردن اختصاص دهید. خواب کافی، تغذیه سالم و تفریح را همیشه داشته باشید.
 • سعی کنید از منطقه امن خود خارج شوید و تجربه های جدیدی را کسب کنید. اگر در زندگی خواهان تغییر و موفقیت هستید، باید خطر کنید. بهتر است بدانید که با هر قدمی که برای خارج‌شدن از منطقه امن‌تان انجام می‌دهید، اعتماد به نفس‌تان بیشتر و بیشتر می‌شود. می‌توانید از کارهای ساده شروع کنید، به عنوان مثلا تنهایی به رستوران بروید، دوست جدیدی در پارک یا باشگاه ورزشی پیدا کنید و تفریحات تازه برای خود ایجاد کنید.
 • زمانی که در حال صحبت با کسی هستید، سعی کنید با او ارتباط چشمی برقرار کنید، این عادت، افراد با اعتماد به نفس است. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند در هنگام حرف زدن، با ازتباط چشمی در مخاطب نفوذ کرده و به او تاثیر می گذارند.
 • داشتن ظاهری آراسته در زنان در افزایش اعتماد به نفس تاثیر زیادی دارند. پس برای تقویت اعتماد به نفس تا می توانید آراسته باشید و خوب لباس بپوشید و از عطرهایی با طعم خوب استفاده کنید.
 • اگر احساس اعتماد نمی‌کنید، حداقل تظاهر کنید و طوری رفتار کنید که انگار به خودتان و توانایی‌هایتان کاملاً مطمئنید و بنابر آن رفتار کنید و خیلی زود می‌بینید که احساس اعتمادبه‌نفس می‌کنید.
 • ذهن شما ابزاری بسیار قدرتمند است و وقتی یاد بگیرید چطور از تخیلتان به طریقی مثبت استفاده کنید، می‌توانید با کمک آن اعتمادبه‌نفستان را بالا ببرید. یک راه برای آن تجسم‌سازی است. اگر جلسه‌ای در پیش رو دارید، بهتر است تجسم کنید که چقدر همه چیز خوب پیش می‌رود، همه چیز را بشنوید و ببینید و چقدر حس خوبی در آن جلسه دارید. خودتان را در حال لبخند زدن تجسم کنید که اوقات خوشی را می‌گذرانید و نتیجه مثبت و عالی جلسه را در ذهنتان مجسم کنید. بعد تجسم کنید که جلسه با نتیجه دلخواه شما به پایان رسیده است. این روش واقعاً موثر است و قبل از پا نهادن به جلسه روحیه‌ای عالی به شما می‌دهد.

 

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

 

جملات اعتماد به نفس دهنده
 • زندگي براي هيچ كس آسان نيست. اما كه چه؟ بايد پشتكار و از همه مهمتر اعتماد به نفس داشته باشيم. بايد باور كنيم كه هر يك براي انجام كاري استعداد داريم و آن كار بايد انجام شود. تمام چيزي كه در اين زندگي لازم داريد بي خبري و اعتماد به نفس است و موفقيت حتمی است.
 • آنچه فرد تحصيلكرده را از فرد خودآموخته مشخص مي سازد، وسعت دانش نيست، بلكه مراتب گوناگون نيروي حيات و اعتماد به نفس است.
 • قوی کسی است که نه منتظر می‌ماند کسی خوشبختش کنند…نه اجازه می‌دهد بدبختش کنند…
 • اگر یک نفر می‌تواند کاری را انجام دهد، تو هم می‌توانی آن را انجام دهی، اگر هیچ کس نمی‌تواند کاری را انجام دهد، تو باید آن را انجام دهی.
 • همواره به خود بگویید:”من خودم را باور دارم. من شایسته، باهوش و توانمند هستم”
 • خودتان، ارزش هایتان و اصول زندگی خود را دوست داشته باشید و بگویید: “من منحصر به فرد هستم، من خاص و فوق العاده هستم”
 • من زنده‌ام و حرفی برای گفتن دارم چون فکر می‌کنم و می‌نویسم و می‌گویم.
 • سختی‌ها رو تحمل کن، وقتی به “موفقیت” رسیدی، یه داستان فوق العاده برای تعریف داری.

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.